Βρίσκεστε εδώ:  / ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ / ΣΠΟΡ / Επιτυχής  ο 20ός  επετειακός Ρήγειος Δρόμος
Επιτυχής  ο 20ός  επετειακός Ρήγειος Δρόμος

Επιτυχής  ο 20ός  επετειακός Ρήγειος Δρόμος

Αθλητές κάθε ηλικίας και φύλου από όλη την Μαγνησίας, μέρη της Θεσσαλίας και γενικότερα της Ελλάδος συμμετείχαν και έτρεξαν στον 20ό Ρήγειο Δρόμο που συνδιοργανώθηκε από τον Δήμο και την ΕΚΠΟΛ Περιφέρειας Θεσσαλίας και πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 10 Οκτωβρίου 2021.

Συμμετείχαν άτομα ηλικίας από νήπια έως και 78 ετών, τα οποία είτε προέρχονταν από Γυμναστικούς – Αθλητικούς Συλλόγους είτε επρόκειτο για μεμονωμένους αθλητές.

Πρωτιές και μετάλλια, κατέκτησαν αρκετοί  αθλητές κι αθλήτριες, θέτοντας υψηλά τον πήχη των στόχων και των προσδοκιών.

Οι διαδρομές είχαν τα εξής μέτρα:

1η 300 μ.

2η 700 μ.

3η 2.000 μ.

4η 5.000 μ.

5η 10.000μ.

Σημαντική, επίσης, ήταν η συμβολή της Λέσχης Ειδικών Δυνάμεων Ν. Μαγνησίας και του  Βασίλη Ηλιόπουλου, που προσέφερε πολύτιμη βοήθεια, όποτε κρίθηκε αναγκαίο.

Όλα τα παραπάνω καταδεικνύουν ότι  ο Ρήγειος Δρόμος, που έχει γίνει θεσμός,  διεξήχθη για άλλη μια χρονιά με μεγάλη και πολλές συμμετοχές.

Τον αγώνα τίμησαν με την παρουσία τους και απένειμαν μετάλλια και κύπελλα οι:

Δήμαρχος : Νασίκας Δημήτριος

Αντιδήμαρχος: Μακεδών Χρήστος

π. Αντιδήμαρχος: Πρίντζος Νίκος

Πρόεδρος ΔΣ: Παπαδάμ Γεώργιος

Δημοτικοί Σύμβουλοι: Κουβάτας Γιάννης

Επικεφαλής της μείζονος μειοψηφίας: Πάσχος Χαράλαμπος

Υφυπουργός Παιδείας: εκ μέρους της  Ζέττας Μακρή, ο Απόστολος Νάσιος

Βουλευτής Μαγνησίας: Λιούπης Αθανάσιος

Πρόεδρος ΕΚΠΟΛ: Κίτσιος Γεώργιος

Περιφερειακός Σύμβουλος: Τέας Ιωάννης

π. Υφυπουγός: Χρυσοβελώνη Μαρίνα

Αναπληρωτής Διοικητής Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Λάρισας: Αποστολίνας Γεώργιος

Προέδρος, και τοπικοί σύμβουλοι κοινότητας Βελεστίνου: Παπατόλιας Γεώργιος, Κολοκοτρώνης Χρήστος, Σπαθής Χρήστος, Άννα Γιάτσιου

Προέδρος κοινότητας Αγ. Γεωργίου: Γκουρίτσα-Χαμπέρη Ουρανία

Τοπικοί Σύμβουλοι Αγ. Γεωργίου: Τσαρούχα – Ρήγα Αφροδίτη, Καναλιώτης Κώστας.

Τον αγώνα υποστήριξαν:

 

  1. Γ.Σ. Βόλου
  2. Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ
  3. Γ.Σ. Βελεστίνου
  4. Γ.Σ. Βόλου «ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ”
  5. Αθλητική Ακαδημία «ΑΤΛΑΣ ΒΟΛΟΥ»
  6. Σ.Δ.Υ. Βόλου «ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ»
  7. Σ.Δ.Υ. Βόλου
  8. Α.Σ. Βελεστίνου «ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ»
  9. Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Ν. Μαγνησίας
  10. Δρομείς Τυρνάβου
  11. Δρομείς Νεάπολης ΣΔΥΚ
  12. Καρδίτσας
  13. GREAT
  14. Anthema Running Team
  15. Αγναντερό Καρδίτσας
  16. Γυμναστήριο «GYM LAB», Αλεξίου Γιώργος
  17. Αθλητικός Όμιλος «ΜΑΧΗΤΕΣ», Νιμπής Γιώργος
  18. Better People
  19. ΣΜΝ Λάρισας
  20. Α.Σ. «ΩΡΙΩΝ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ»
  21. GM SECURITY, Μαυροκέφαλος
  22. Εστία Μικρασιατών και Ποντίων Βελεστίνου
  23. Σύλλογος Επαγγελματιών Ρήγα Φεραίου
  24. Σύλλογος Νεολαίας Βελεστίνου «ΕΝΟΔΙΑ»

Στη διοργάνωση της εκδήλωσης συνέβαλλαν εθελοντικά οι κάτωθι:

  1. Πασσιάς Λευτέρης
  2. Κυριαζής Κώστας
  3. Βιολντζή Δήμητρα
  4. Τρουμπουτζά Μαρία
  5. Γκουντούλα Ελένη
  6. Μπούρα Μαρία
  7. Μπασμπανέλου Ελένη
  8. Μπασμπανέλου Αθανασία
  9. Καλόγηρος Γιώργος
  10. Βουτσά Νεκταρία
  11. Λαϊτσου Ευγενία
  12. Γκαρέλιας Στέργιος
  13. Μετοχαράκης Δημήτριος
  14. Λιάμτσας Γιάννης
  15. Κοτσαρίδης Αδάμ
  16. Αγροκώστα Χρύσα
  17. Μπακοστέργιου Σοφία
  18. Καλαμπακιώτη Ραφαέλα
  19. Σαράντη Μαρία
  20. Μπαζούκη Ελένη
  21. Μανούρα Βασιλεία
  22. Μακρή Ελίνα
  23. Γκουγιάννου Μάρθα
  24. Αδραχτάς Λάμπρος
  25. Φωτοπούλου Γιαννούλα
  26. Ζαγάκος Γιώργος
  27. Γεωργαλιού Γιασεμή
  28. Παπαϊωάννου Γιώργος
  29. Στέλλα Γιάτσιου
  30. Δανιλοπούλου Βάσω
  31. Χαμπέρη Ιωάννα
  32. Χαμπέρης Παναγιώτης
  33. Αλεξίου Σοφία
  34. Ρήγας Φώτης
  35. Μπουρίτας Ηλίας

Επίσης, πολύτιμη η βοήθεια του Α.Τ. Βελεστίνου και του διοικητή,  Στέφανου Καρκάλη, καθώς υπήρχε αστυνομικό προσωπικό καθ΄όλη την διάρκεια του αγώνα, του διοικητή του 304ΠΕΒ σχη Τεχνικού Σωτήριου Αργυρόπουλο, για την προσφορά στη σήμανση της διαδρομής και την οριοθέτηση, του υπλ/γου Σιδηρόπουλου Νικόλαου, του Κέντρου Υγείας Βελεστίνου και του Προσωπικού του Προγράμματος «ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ».

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ 700Μ ΑΓΟΡΙΑ-ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ΑΓΩΝΙΣΜΑ 700Μ ΑΓΟΡΙΑ
ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΡΟΝΟΣ
1ος ΑΝΔΡΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΑΤΛΑΣ ΒΟΛΟΥ 3′ 15”
2ος ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 3′ 40”
3ος ΜΙΤΣΟΥΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΑΤΛΑΣ ΒΟΛΟΥ 3′ 58”

ΑΓΩΝΙΣΜΑ 700Μ ΚΟΡΙΤΣΙΑ
ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΡΟΝΟΣ
1η ΠΡΑΣΣΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ Γ.Σ. ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ 2′ 49”
2η ΛΙΑΜΤΣΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Γ.Σ. ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ 2′ 51”
3η ΣΜΥΡΛΙΔΗ ΡΑΦΑΕΛΑ Γ.Σ. ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ 2′ 59”

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ 5000Μ/ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2000Μ

ΑΓΩΝΙΣΜΑ 5000μ. Γενική κατηγορία Ανδρών
ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΡΟΝΟΣ
1ος ΦΥΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ ΠΑΪΣΙΟΣ 19′ 43”
2ος ΣΚΟΡΔΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΔΡΟΜΕΙΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ-ΣΔΥΚ 20′ 08”
3ος ΚΑΡΑΠΙΠΕΡΗΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ 21′ 06”

ΑΓΩΝΙΣΜΑ 5000μ. Γενική κατηγορία Γυναικών
ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΡΟΝΟΣ
1η ΦΛΩΡΟΥ ΕΦΗ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 19′ 51”
2η ΤΣΙΤΣΑΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΙΑ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 21′ 19”
3η ΠΑΠΑΣΑΚΕΛΑΡΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 23′ 01”

ΑΓΩΝΙΣΜΑ 2000μ.
ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΡΟΝΟΣ
1ος ΜΠΑΡΤΖΙΑΛΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΑΤΛΑΣ ΒΟΛΟΥ 8′ 10”
2ος ΛΙΑΜΤΣΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ Γ.Σ. ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ 8′ 50”
3ος ΚΡΑΛΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΤΛΑΣ ΒΟΛΟΥ 9′ 15”

ΑΓΩΝΙΣΜΑ 2000μ.
ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΡΟΝΟΣ
1η ΝΑΣΙΑΚΟΥ ΕΛΣΑ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 9′ 25”
2η ΓΚΙΝΤΣΙΔΗ ΘΕΟΦΙΛΗ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 9′ 30”
3η ΜΕΤΟΧΑΡΑΚΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ Γ.Σ. ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ 9′ 40”

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ ΑΝΔΡΩΝ 10000Μ

ΑΓΩΝΙΣΜΑ 10000μ. Γενική κατηγορία Ανδρών
ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΡΟΝΟΣ
1ος ΦΡΑΓΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΒΟΛΟΥ 36′ 35”
2ος ΣΑΡΑΝΤΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ GYM LAB RUNNING TEAM 37′ 01”
3ος ΤΣΟΥΡΕΛΗΣ ΖΗΣΗΣ ΒΟΛΟΥ 37′ 52”

ΑΓΩΝΙΣΜΑ 10000μ. κατηγορία 20-29 ετών
ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΡΟΝΟΣ
1ος ΜΟΥΤΚΑΝΑΣ ΘΩΜΑΣ 38′ 06”
2ος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 38′ 36”
3ος ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΙΟΡΔΑΝΗΣ ΔΡΟΜΕΙΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ 49′ 56”

ΑΓΩΝΙΣΜΑ 10000μ. κατηγορία 30-39 ετών
ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΡΟΝΟΣ
1ος ΒΛΙΩΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΔΡΟΜΕΙΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ 39′ 40”
2ος ΓΚΟΥΤΖΟΥΡΕΛΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΜΝΛ 39′ 46”
3ος ΣΚΟΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ 39′ 51”

ΑΓΩΝΙΣΜΑ 10000μ. κατηγορία 40-49 ετών
ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΡΟΝΟΣ
1ος ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΣΥΛ.ΔΡΟΜΕΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 45′ 51”
2ος ΚΟΥΒΛΑΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ GREAT 46′ 08”
3ος ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ 46′ 37”

ΑΓΩΝΙΣΜΑ 10000μ. κατηγορία 50-59 ετών
ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΡΟΝΟΣ
1ος ΠΑΣΣΙΑΚΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ ΔΡΟΜΕΙΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ-ΣΔΥΚ 40′ 08”
2ος ΜΟΣΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 44′ 45”
3ος ΜΟΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΔΡΟΜΕΙΣ ΒΟΛΥ ΥΓΕΙΑΣ 46′ 08”

ΑΓΩΝΙΣΜΑ 10000μ. Κατηγορία 60+
ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΡΟΝΟΣ
1ος ΠΑΤΣΑΡΟΥΧΑΣ ΗΛΙΑΣ ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ 50′ 41”
2ος ΣΕΡΙΣΤΑΤΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΡΟΜΕΙΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΣΔΥΚ 51′ 33”
3ος ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΒΟΛΟΥ 52′ 19”

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΑΓΩΝΙΣΜΑ 10000μ. Γενική κατηγορία γυναικών
ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΡΟΝΟΣ
1η ΜΟΥΛΑ ΝΙΚΗ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΒΟΛΟΥ 48′ 47”
2η ΚΑΤΜΕΡΟΥ ΘΩΜΗ VMAX TRAINING 48′ 57”
3η ΜΥΛΩΝΑ ΕΥΔΟΞΙΑ ΣΔΥΒ 48′ 58”

ΑΓΩΝΙΣΜΑ 10000μ. κατηγορία 30-39 ετών
ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΡΟΝΟΣ
1η ΖΙΛΦΙΓΑΡΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ 51′ 59”
2η ΚΩΣΤΗ ΔΗΜΗΤΡΑ ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ 1:10:38
3η ΠΑΣΧΟΥΔΗ ΝΑΤΑΣΑ RUNNING TEAM FARSALA 1:11:19

ΑΓΩΝΙΣΜΑ 10000μ. κατηγορία 40-49 ετών
ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΡΟΝΟΣ
1η ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΙΔΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ/ΑΟ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ 50′ 37”
2η ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΜΑΡΙΑ SMLARISSAS 54′ 50”
3η ΤΣΑΓΓΑΡΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ 55′ 19”

ΑΓΩΝΙΣΜΑ 10000μ. κατηγορία 50-59 ετών
ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΡΟΝΟΣ
1η PUTZ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ 56′ 18”
2η ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΑΚΗ ΑΝΘΗ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΒΟΛΟΥ 1:03:29

 

PagasitikosNews logo

ΠΡΟΣΦΑΤΑ TWEETS

  • Χάνουν μάθημα δυο μαθητριες του ΕΕΕΕΚ Βόλου λόγω αδυναμίας μετακίνησης #ΕΕΕΕΚΒόλου - https://t.co/gY0e3o5yH6 -

  • Υπογραφή σύμβασης για προώθηση ηλεκτροκίνησης στον Δήμο Νοτίου Πηλίου #ηλεκτροκίνηση - https://t.co/b06UOXwDOy -

  • Συνεργασία Δήμων Σκιάθου-Θεσσαλονίκης #ΔήμοςΘεσσαλονίκης #ΔήμοςΣκιάθου - https://t.co/pdhi5u2D5s -

"Αλιεύοντας" την είδηση