Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » ΣΠΟΡ » Θετική πρεμιέρα της εθνικής ομάδας μπάσκετ γυναικών στο Ευρωμπάσκετ
Θετική πρεμιέρα της εθνικής ομάδας μπάσκετ γυναικών στο Ευρωμπάσκετ

Με το δεξί μπήκε η εθνική μας ομάδα γυναικών στο Ευρωμπάσκετ 2017 που ξεκίνησε στην καθώς νίκησε στην πρεμιέρα μετά από καταπληκτική και ώριμη εμφάνιση την πρωταθλήτρια Ευρώπης .

Eπόμενος αντίπαλος της ομάδας του Κεραμιδά είναι η στον ΄ όμιλο της διοργάνωσης (Σάββατο 17/6, 19:00, ΕΡΤ3).

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 30-35, 51-53, 60-69

Η άμυνα ήταν το κλειδί για την ιστορική νίκη της εθνικής μας ομάδας που έδωσε ρεσιτάλ σε άμυνα και μην επιτρέποντας στις Σέρβες να πλησιάσουν την ελληνική ρακέτα. Είναι χαρακτηριστικό ότι στην 4η περίοδο η έβαλε μόνο 9 πόντους στην ελληνική άμυνα.
Πρώτη σκόρερ του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος η Σπανού με 18 πόντους, ενώ την ακολούθησαν σε απόδοση οι επίσης «διψήφιες» Μάλτση (16π.), Σωτηρίου (12π.) και Καλτσίδου (15π.). Από τη Σερβία, που «έσπασε» τα στεφάνια, όντας πολύ άστοχη από μέση και μακρινή απόσταση, είχε στα σουτ εντός πεδιάς (19/56) και υπέπεσε σε 16 λάθη. Ξεχώρισε η Μιλοβάνοβιτς με 17 πόντους.

Η αδυναμία της Σερβίας να βρει στόχο από τα 6.75 στο πρώτο ημίχρονο, βοήθησε την Εθνική, που πήρε ώθηση από την άμυνα της, να ελέγξει το παιχνίδι και να μην απειληθεί μέχρι το τέλος του πρώτου εικοσαλέπτου (11-19 στο 10΄, 30-35 στο 20΄). Η Σερβία προσπάθησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο, όταν με τρία διαδοχικά τρίποντα προσπέρασε για πρώτη φορά με 51-50 στο 29΄, αλλά η απάντηση δια χειρός Σπυριδοπούλου ήταν άμεση και η «γαλανόλευκη» μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +2 (51-53). Στον… επίλογο του αγώνα, η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά, έκλεισε κάθε διάδρομο, βρήκε ισορροπία στα ριμπάουντ και με επιμέρους σκορ 5-13 εκτόξευσε τη διαφορά στο 37΄ στους 10 πόντους (56-66), για να μην κοιτάξει ξανά πίσω.

Διαιτητές: Κάλικ (Πολωνία), Κουκέλτσικ (Σλοβακία), Βέλικοφ ()

ΣΕΡΒΙΑ (Κάραντζιτς): Ράντοτσαϊ, Πέτροβιτς, Τσάντο 4, Κρνιτς, ιοβάνοβιτς Ν. 12 (1), Μιλοβάνοβιτς 17 (1), Μάντιτς, Τσρβέντακιτς 6 (1), Σκόριτς 5 (1), Στάνκοβιτς, Γιοβάνοβιτς Τ. 2, Ντάμποβιτς 14 (2).

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Σταμολάμπρου, , Λύμουρα, Σπυριδοπούλου 3 (1), Μάλτση 16 (3), Νικολοπούλου 5 (1), Σωτηρίου 12, Κοσμά, Σπανού 18, Καλτσίδου 15 (1), Χριστινάκη, Φασούλα.