Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » ΣΠΟΡ » Στο 1ο Stylida City Race ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου
Στο 1ο Stylida City Race ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου

Μεγάλη εκδρομή στη Στυλίδ πργματοποίησε το Σάββατο ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου και έτρεξε στο 1ο Stylida City Race, έναν αγώνα που άφησε στους εκατοντάδες δρομείς και επισκέπτες τις καλύτερες εντυπώσεις για την οργάνωση και τα πανέμορφα τοπία που προσέφερε η διαδρομή δίπλα στη θάλασσα.

Εντυπωσιακό ήταν αυτό που πέτυχε η γυναικεία ομάδα του Β που είχε 7 συμμετοχές, και οι 6 αθλήτριες ανέβηκαν στο βάθρο κατακτώντας κύπελλο. Η Κατερίνα Καραντζιά ήταν η μεγάλη νικήτρια του αγώνα, ενώ η Χριστίνα Χατζηγιαννίδου ακολούθησε 2η.

Στις ηλικιακές κατηγορίες, πρώτες ήταν η Κατερίνα Putz και η Ηρώ Καρασμάνογλου, δεύτερη η εραντζούλα Πραγματευτή, τρίτη η Έλλη Τασιά. H Βούλα Μακεδόνα ήταν 4η.

Ανάλογη ήταν η επιτυχία του ανδρικού team, με τον Ζήση Τσουρέλη να κατακτά τη νίκη στον αγώνα.

Στις κατηγορίες ο Κώστας Τσεκερίδης ήταν 1ος, ο Ηλίας Πατσαρούχας 3ος, ο ίκος Ορφανός 4ος.

Στον αγώνα των 3 χιλιομέτρων ο ιάννης Κλόκας κατέκτησε την 4η θέση στη γενική κατάταξη.

Ο Βόλου ευχαριστεί τη διοργάνωση και τον πρόεδρο της Οργανωτικής Επιτροπής του αγώνα  Άρη Γεωργαντά για τη που είχαν στην ετοιμασία της συμμετοχής του συλλόγου.

Αυτή είναι η αναλυτική παρουσία στον αγώνα από τον ΣΔΥ Βόλου, που ήταν ο πολυπληθέστερος σύλλογος εκτός της περιοχής:

47 (9η) Μάρω Χαδίνη 16.55

Συνοδοί της αποστολής: Κώστας Παλάντζας, Σπύρος Τρύφωνος, Νικόλας Τρύφωνος.

Με 7 δρομείς έτρεξε ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου στον 9ο Αγώνα Ορεινού Τρεξίματος Ξηρολιβάδου απόστασης 14 χιλιομέτρων το πρωί της Κυριακής. Η περιοχή βρίσκεται κοντά στο Σέλι Ημαθίας και αντίθετα από την ονομασία της είναι καταπράσινη. Η διοργάνωση προσφέρει πολλές παροχές στους δρομείς με υπαίθριο γλέντι μετά τον αγώνα αλλά και με τη δυνατότητα κατασκήνωσης σε σκηνές. Αυτός ήταν ο απολογισμός του ΣΔΥΒ, που έχει εκπροσώπηση στον αγώνα κάθε χρονιά από το 2011 που ξεκίνησε η διοργάνωση:

26 ως 28 Αμβρόσιος Δημητριάδης, Τόλης Κουτσουμπές, Χρήστος Χασάπης με κοινό τερματισμό 1.06.28 – 1.06.30

133 Γιώργος Αλμπανούδης 1.23.21
206 (17η γυναικών και 3η στην κατηγορία) Βάσω Τασιώνη 1.29.53
242 Χαράλαμπος Γιώτας 1.35.50
292 (37η) Ευμορφία Ντόβα 2.08.14

Όλα ήταν έτοιμα στον Κοκκινοπηλό Ελασσόνας για τη διεξαγωγή του “8ου Faethon Olympus Marathon 2019 – Απόστολος Τσουρέκας“, ενός από τους σημαντικότερους ορεινούς αγώνες της χώρας. Το ενδεχόμενο κακοκαιρίας όμως, και ειδικά ο κίνδυνος για κεραυνούς οδήγησε στην τροποποίηση της διαδρομής από τη διοργάνωση για λόγους ασφαλείας. Τα 44 χιλιόμετρα του αγώνα μειώθηκαν σε 27, ενώ κόπηκαν από τη διαδρομή όλες οι ψηλές κορυφές. Έστω και έτσι ο αγώνας έγινε και οι δρομείς χάρηκαν τη διοργάνωση αν και δεν έτρεξαν σε όλα τα μέρη που είχαν υπολογίσει. Ο Χρήστος Τσιτσιγιάννης έτρεξε στον F.O.M. από τον ΣΔΥ Βόλου και τερμάτισε 28ος με χρόνο 3.38.24.

Πολύ καλό αγώνα πραγματοποίησε στα Τζουμέρκα ο Στέργιος Κουσκουρίδας. Ο δρομέας του ΣΔΥ Βόλου έτρεξε στα 8 χιλιόμετρα στο “2nd Vidra's Trail – 2ος ορεινός δρόμος στο μονοπάτι της Βίδρας” και τερμάτισε 7ος με χρόνο 39'35, ενώ βραβεύθηκε 3ος στην ηλικιακή κατηγορία.

Αυτό το Σαββατοκύριακο θα γίνει το 9ο Zagori Mountain Running με διάφορες αποστάσεις και 4ψηφιο αριθμό δρομέων, με τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Βόλου να είναι και εκεί. Την Κυριακή σειρά θα πάρει η συμμετοχή στον 8ο Δόλιχο Δρόμο στη Δολίχη Ελασσόνας όπου θα γίνουν αγώνες 11.000 και 4.700 μέτρων.

Τέλος, οι εγγραφές συνεχίζονται και για τους εξής αγώνες:

8o Skiathos Trail Run 2019 Στα μονοπάτια του Παπαδιαμάντη 22 Σεπτεμβρίου. Ημιμαραθώνιος και 10 χιλιόμετρα (ποσό συμμετοχής 10 ευρώ για κάθε αγώνα), παιδικοί αγώνες δωρεάν. Λήξη εγγραφών 17/9. Θα οργανωθεί εκδρομή από τον ΣΔΥ Βόλου.

13ος Γύρος Λίμνης Ιωαννίνων 21-22 Σεπτεμβρίου. Διήμερη εκδρομή με λεωφορείο. Αποστάσεις 30, 10 και 5 χιλιόμετρα με ποσό συμμετοχής αντίστοιχα 12, 10 και 8 ευρώ.

Με 150 δρομείς ο ΣΔΥ Βόλου θα συμμετέχει στους αγώνες του Αυθεντικού Μαραθωνίου ς στις 9 και 10 Νοεμβρίου. Οι εγγραφές ολοκληρώθηκαν, και ο σύλλογος λόγω της τεράστιας ζήτησης κρατά λίστα αναμονής για θέσεις που θα πιθανό να υπάρξουν στο προσεχές διάστημα.