Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » ΣΠΟΡ » Στην ιστορία του Mainova Frankfurt Marathon γράφτηκαν οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου
Στην ιστορία του Mainova Frankfurt Marathon γράφτηκαν οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

142 χιλιόμετρα έτρεξε ο Χρήστος Τσιτσιγιάννης, 10 δρομείς στον Παλαμά, και αρκετοί σε άλλους αγώνες ανά την Ελλάδα

Στην του Mainova Frankfurt Marathon γράφτηκαν οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου, που έτρεξαν την Κυριακή σε έναν από τους σημαντικότερους Μαραθωνίους του πλανήτη. Ο Κώστας Μαγαλιός, ο Νίκος Κρητικός και η Άσπα Μανταλιανού αποτέλεσαν την αποστολή του συλλόγου, ενώ συμμετείχε επίσης ο πρόεδρος του ΕΟΣ Αλμυρού Χρήστος Ζαβός.

Οι εμπειρίες ήταν πρωτόγνωρες, τόσο από τις επισκέψεις στην πόλη όσο και από τον αγώνα και τη διοργάνωση. Το Σάββατο οι δρομείς μας είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν στην Έκθεση ακόμη και ελίτ δρομείς, όπως και να φωτογραφηθούν με τη μετέπειτα νικήτρια του αγώνα Valary Jemeli Aiyabei από την Κένυα η οποία την επόμενη ημέρα σημείωσε την 4η καλύτερη επίδοση στον κόσμο για το 2019. Στους νικητής στέφθηκε ο Αιθίοπας Fikre Tefera, ενώ από τους 106 Έλληνες που έτρεξαν στον αγώνα καλύτεροι αναδείχθηκαν ο Γρηγόρης Σκουλαρίκης στους και η Ντενίζ Δημάκη στις γυναίκες. Αυτός είναι ο απολογισμός των δρομέων της :

2236 Κώστας Μαγαλιός ΣΔΥ Βόλου 3:23:46
2688 Νίκος Κρητικός ΣΔΥ Βόλου 3:28:39 ατομικό ρεκόρ κατά 27 λεπτά
5548 Χρήστος Ζαβός ΕΟΣ Αλμυρού 4:03:46 ατομικό ρεκόρ κατά 26 λεπτά

1984η Άσπα Μανταλιανού ΣΔΥ Βόλου 4:48:22 ατομικό ρεκόρ κατά 10 λεπτά
Όπως κάθε βδομάδα, οι δρομείς του συλλόγου αγωνίστηκαν σε πολλές ακόμη διοργανώσεις ανά την Ελλάδα.
Σημαντική επιτυχία σημείωσε ο Χρήστος Τσιτσιγιάννης, καθώς τερσε τον 5ο Δρόμο Αθανάτων απόστασης 142 χιλιομέτρων. Ο αγώνας καλύπτει την απόσταση Τρίπολη – Σπάρτη – Μυστράς – Καλαμάτα, ξεκίνησε το απόγευμα του Σαββάτου, και ο δρομέας του ΣΔΥΒ τερσε το πρωί της Κυριακής με χρόνο 19 ώρες 03 λεπτά 10 δευτερόλεπτα. Κατέλαβε την 36η θέση, ενώ ξεκίνησαν τον αγώνα υπεραπόστασης 96 υπερμαραθωνοδρόμοι εκ των οποίων τερμάτισαν οι 80.
Με 10 δρομείς στον Παλαμά
Στον Παλαμά Καρδίτσας έγινε το πρωί της Κυριακής ο 16ος Τιτάνιος Δρόμος, και ο ΣΔΥ Βόλου έδωσε το παρόν για ισάριθμη φορά σε ένα αγώνα που είναι από τους αρκετά παλιούς της χώρας μας. Ο σύλλογος είχε 10 συμμετοχές και μάλιστα κατέκτησε δύο πρωτιές στη γενική κατάταξη, με τη Χριστίνα Χατζηγιαννίδου στα 10 χιλιόμετρα και τον Ζήση Τσουρέλη στα 5.300 μέτρα. 4ος ακολούθησε ο Πέτρος Γεωργούλας, και 1ος στην κατηγορία.
Την έκλεψε στον Παιδικό Αγώνα 1000 μέτρων ο 8χρονος Δημήτρης Τσουρέλης μία μέρα μετά την ονομαστική του καθώς τερμάτισε 5ος και πέρασε πολλά παιδιά αρκετά μεγαλύτερα.

5 Δημήτρης Τσουρέλης

Στην Καλαμπάκα ο 6ος Μετεωρίτικος Δρόμος – Meteora Trail Running, ένας αγώνας που δίνει την ευκαιρία στους εκατοντάδες δρομείς να γνωρίσουν μέρη και μονοπάτια των Μετεώρων που δεν είναι εύκολο να δει κάποιος με άλλο τρόπο. Ο ΣΔΥΒ έτρεξε με 5 δρομείς. Στον αγώνα των 23 χιλιομέτρων (συνολική υψομετρική ανάβαση 1.200 μέτρα) ο Απόστολος Μπαρμπούλης τερμάτισε 66ος με 2.53.35. Στη θέση 205 ακολούθησαν μαζί ο Γιάννης Μυλωνάς και ο Γιώργος Πατσας με 4.11.33. Στα 10 χιλιόμετρα (υψομετρική 700μ) 29ος ήταν ο Μιχάλης Κωστής με 1.16.46, και 47ος ο Βάιος Κατσινάρης με 1.23.08.

Εξαιρετικές εμφανίσεις πραγματοποίησε στα Σφακιά Κρήτης ο Χρήστος Αγνουσιώτης στο Sfakia Sky Run & Sfakia vertical run 2019, καθώς έτρεξε στους δύο αγώνες της διοργάνωσης και κατέλαβε και στους δύο τη 2η θέση. Το Σάββατο πραγματοποιήθηκε η διαδρομή των 20.300 μέτρων με συνολική υψομετρική ανάβαση 2.550 μέτρα, και ο δρομέας του ΣΔΥΒ σημείωσε χρόνο 3:02:24 τερματίζοντας 2ος. Την επόμενη ημέρα έγινε η απόσταση των 4.500 μέτρων (690 μέτρα υψομετρική) όπου ο αθλητής πήρε τη 2η θέση με χρόνο 34:55. Τις προηγούμενες ημέρες η διοργάνωση δημιούργησε προωθητικό βίντεο του αγώνα, με πρωταγωνιστή τον Χρήστο Αγνουσιώτη.

Ο ΣΔΥΒ βρέθηκε και στο Αιγάλεω. Στον Δρόμο Ελευθερίας – Γύρο Αιγάλεω απόστασης 10 χιλιομέτρων έτρεξαν ο Κώστας Σκοτίδης 43ος με 43'33, και ο Γιάννης Παπαδόπουλος 52ος με 44'38. 434 ήταν οι συμμετέχοντες.

Σε χρόνο 26 λεπτών και 31 δευτερολέπτων ο Μάκης Κοσμίδης τερμάτισε το βράδυ της Κυριακής τον 6o Νυχτερινό Δρόμο του Νερού Έδεσσας 5 χιλιομέτρων. Κατέλαβε την 79η θέση μεταξύ των 557 συμμετεχόντων.

Δύο συμμετοχές είχε ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου στον 6ο Αγώνα Δρόμου Λίμνης Μπελέτσι στη Βαρυμπόμπη την προηγούμενη βδομάδα, σε έναν υπέροχο αγώνα στους πρόποδες της Πάρνηθας, που προσφέρει στον αθλητή μια ευχάριστη διαδρομή στην καταπράσινη Ιπποκράτειο πολιτεία, που βρίσκεται σε απόσταση 30 λεπτών από το κέντρο της Αθήνας. Η Ελπίδα Φαραζί και ο Θύμιος Αγγουράς έτρεξαν στον κύριο αγώνα των 10 χιλιομέτρων και τερμάτισαν μαζί σε 1 ώρα 02'12.

Στην τελική ευθεία για τον 37ο Μαραθώνιο Αθήνας

“Πυρετός” επικρατεί στη διοργάνωση του 37ου Αυθεντικού Μαραθωνίου Αθήνας καθώς δέκα ημέρες μένουν για τη διεξαγωγή ενός από τα σημαντικότερα γεγονότα μαζικού αθλητισμού του πλανήτη. Ο ΣΔΥΒ θα δώσει το παρόν με διήμερη εκδρομή με λεωφορεία και 160 δρομείς. Στις αρχές της επόμενης βδομάδας ο σύλλογος θα ανακοινώσει την τελική πλήρη λίστα συμμετοχών των δρομέων του, και όλες τις λεπτομέρειες για το πρόγραμμα της αποστολής. Επίσης θα ανακοινωθεί ο τρόπος παραλαβής των πακέτων συμμετοχής, που για τις ομαδικές εγγραφές όπως ο σύλλογος καθιέρωσε από πέρυσι θα γίνει στον Βόλο αντί της Έκθεσης στην Αθήνα, προς διευκόλυνση των μελών. Ο σύλλογος ευχαριστεί το μέλος του Αντώνη Γάκη που θα παραλάβει ομαδικά τα πακέτα συμμετοχών όλων από την Έκθεση.