Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » ΣΠΟΡ » Σε αγώνες αθλητές του ΣΔΥ Βόλου
Σε αγώνες αθλητές του ΣΔΥ Βόλου

Εκπληκτική ήταν για τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας και η εβδομάδα που προηγήθηκε, με δεκάδες μέλη του να αγωνίζονται σε αγώνες δρόμου, βουνού, Μαραθωνίου, υπεραπόστασης, από 5 ως και 215 χιλιομέτρων, καθώς επίσης σε κολυμβητικό, ποδηλατικό, και σε δύο τρίαθλα, από τη Λάρισα και την , ως την Κρήτη και τη Ροδόπη. Πιο συγκεκριμένα, Λάρισα, Κατερίνη, Τρίκαλα, Ιωάννινα, Ροδόπη, Πλαταιές-Δελφοί, Μαλακάσα, Δάσος Συγγρού, Σχινιάς και Κρήτη ήταν τα μέρη που επισκέφτηκαν τα μέλη του συλλόγου, και γύρισαν όχι μόνο με νέες εμπειρίες, αλλά και με πλήθος επιτυχιών.

Όλες οι συμμετοχές των δρομέων του ΣΔΥ στους αγώνες του Σαββατοκύριακου, αφιερώθηκαν στη μνήμη του Δημήτρη Παπαχρήστου που έχασε τη ζωή του ακριβώς ένα χρόνο πριν, στις 8 Μαΐου παρασυρόμενος από αυτοκίνητο λίγο πριν ολοκληρώσει την ποδηλατική του προπόνηση. Την Κυριακή 15 Μαΐου και ώρα 16.00, θα γίνει η “1η Πεζοπορία Πηλίου Δημήτρης Παπαχρήστος”, Άγιος Ονούφριος – Σταγιάτες – Άγιος Ονούφριος, στα μέρη που έμενε και προπονούταν ο Δ. Παπαχρήστος. Αθλοθετείται επίσης το έπαθλο ευ αγωνίζεσθαι “Δημήτρης Παπαχρήστος” που θα δοθεί σε αθλητή που διακρίνεται για το ήθος του, στον Κένταυρο Μαραθώνιο Πηλίου στις 12 Ιουνίου, ενώ μία από τις διαδρομές του αγώνα θα φέρει το όνομά του.

Το αγωνιστικό ξεκίνημα έγινε την Παρασκευή 7 Μαΐου με τον Αυθεντικό Ευχίδειο Υπερ-Άθλο Πλαταιές – Δελφοί – Πλαταιές 215 χιλιομέτρων. Τα μεσάνυχτα της ίδιας ημέρας προς Σάββατο άρχισε και ο μεταμεσονύχτιος 22ος Κλασικός Ευχίδειος Άθλος Δελφοί – Πλαταιές 107,5χλμ, ενώ το πρωί του Σαββάτου δόθηκε η έναρξη για τον Δρόμο 9 Μουσών – Καλλιόπη 55χλμ, Αρβανίτσα- Πλαταιές. Η παρουσία των δρομέων, μελών και φίλων του ΣΔΥ Βόλου, σε έναν από τους πιο ιστορικούς και επίπονους αγώνες υπεραπόστασης της Ελλάδας ήταν εξαιρετική, και ο είναι ο εξής :

Αυθεντικός Ευχίδειος Υπερ-Άθλος 215 χλμ
3η θέση γενικής κατάταξης Στέργιος Αναστασιάδης 26 ώρες 13:00
10ος Στέφανος Χαλκιάς 31 ώρες 58:41
και οι δύο επιβεβαίωσαν – έπιασαν το όριο που δίνει δικαίωμα συμμετοχής στο Σπάρταθλο.

19 Σως Μητρογώγος 5 ώρες 32:34

Το Σάββατο έγινε ένας ακόμη υπεραπόστασης, αλλά βουνού. Ο δρομέας του ΣΔΥΒ Αντώνης Νικολόπουλος συνέχισε να γράφει στον Ro.C -Rodopi Challenge 50 Miles, και τερμάτισε για 8η φορά τον αγώνα των 50 μιλίων trail της Ροδόπης. Κατέλαβε τη φορά την 23η θέση με χρόνο 13 ώρες 02:58.

Οι συμμετοχές της Κυριακής

Ο 11ος Ιπποκράτειος Αγώνας Δρόμου πραγματοποιήθηκε στη Λάρισα, και 29 ήταν οι συμμετοχές από τον ΣΔΥ Βόλου. Οι 28 έτρεξαν στα 10 χιλιόμετρα, ενώ ο 12χρονος Γιάννος Μακρυγιάννης στα 3χλμ. Σχεδόν οι μισές παρουσίες, ήταν από το γυναικείο team του ΣΔΥ Βόλου, που έφερε και τις μεγαλύτερες επιτυχίες, ιδίως με την Εύη Μυλωνά και τη Δήμητρα Πουλούλη που κατέλαβαν την 4 και 6η θέση αντίστοιχα στη γενική κατάταξη γυναικών, ενώ επίσης ήταν και βραβεύθηκαν ως πρώτες στην ηλικιακή τους κατηγορία. Ο απολογισμός των συμμετοχών του ΣΔΥ Βόλου είναι ο εξής :

140 Γιάννος Μακρυγιάννης 22:25

Νικητής στη γενική κατάταξη στο Τάμα Run που έγινε στο Μαρούσι στο Δάσος Συγγρού αναδείχθηκε ο Βασίλης Τιμπλαλέξης. Τερμάτισε τα 5 χιλιόμετρα σε 18'53.

Η Βάνα Σπύρου βελτίωσε κατά ακόμη 10 δευτερόλεπτα την ατομική της επίδοση στο αγώνισμα του Ημιμαραθωνίου. Τερμάτισε σε 1 ώρα 42:37 τον 5ο Ημιμαραθώνιο Δρόμο Ιωαννίνων, και βραβεύθηκε δύο φορές, καθώς ήταν 3η στη γενική κατάταξη γυναικών και 1η στην ηλικιακή κατηγορία.

Αποστολή είχε ο ΣΔΥ Βόλου και στον Μαραθώνιο Κρήτης που έγινε στα Χανιά. Η Ντέμα Ιωαννίδου τερμάτισε σε 4 ώρες 32:00 την κύρια απόσταση των 42.195 μέτρων και πήρε την 17η θέση στις γυναίκες. Χαρακτηριστικό του αγώνα είναι ότι νικήτρια στέφθηκε η αθλήτρια της ς στα 400 μέτρα Άννα Βασιλείου, η οποία σταμάτησε τον υψηλό πρωταθλητισμό και πλέον έτρεξε τον πρώτο της Μαραθώνιο, περνώντας προς το τέλος τη Βρετανή προπορευόμενη. Στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων έτρεξαν και τερμάτισαν μαζί σε 1 ώρα 04:56 ο Αντώνης Γάκης και η Πηνελόπη Μουρτζάνου. Ακολούθησε σε 1 ώρα 17:52 ο Μιχάλης Τσαλόγλου.

Η Μαλακάσα φιλοξένησε τον 3ο Atlas Trail Running. Ο Ιάκωβος Τζανίδης αγωνίστηκε στα 24 χιλιόμετρα, ενώ την 11η θέση κατέλαβε ο Στέργιος Κουσκουρίδας στα 11χλμ με χρόνο 1 ώρα 08:39.

Και σε άλλα αθλήματα

Το AlmiraMan 2022 με αγώνες τριάθλου και κολύμβησης, έγινε στην Κατερίνη. Ο Γιάννης Μελαχροινάκης αγωνίστηκε δύο φορές. Αρχικά το πρωί του Σαββάτου στην κολύμβηση 1.000 μέτρων όπου κατέλαβε την 12η θέση με χρόνο 18:40. Το απόγευμα, στο Fast Ind τριάθλου (750m κολύμβηση – 20 km ποδηλασία – 5km τρέξιμο), πήρε την 55η θέση με χρόνο 1 ώρα 31:04. Ο Στέλιος Μόλικο στον ίδιο αγώνα ήταν 47ος με 1:28:04.

Την 3η θέση στους masters κατέλαβε ο Γιάννης Κλόκας στο Τοπικό Πρωτάθλημα Κεντρικής Ελλάδας MTB XCO που έγινε στα Τρίκαλα. Ακολούθησε 8ος ο Αντώνης Βλάχος και 9ος ο Σαράντης Αραμπατζής. Στην κατηγορία ανδρών ο Μάριος Αδαλόγλου πήρε την 9η θέση.

Οι προσεχείς αγώνες στη Μαγνησία

Κένταυρος Pelion Marathon 2022

Στις 11-12 Ιουνίου η εταιρία υπαίθριων δραστηριοτήτων True Adventure σε συνεργασία με τον ΣΔΥ Βόλου θα διοργανώσει τον Κένταυρος Pelion Marathon 2022, και οι ενδιαφερόμενοι μπορούν ήδη να γράφονται μέσα από το www.kentavrostrail.gr. Θα γίνουν αγώνες trail 42 χλμ, 21 χλμ, 6 χλμ, 800 μέτρα για ΑμεΑ, 500 μέτρα για παιδιά, ποδηλατικός 21 χλμ MTB XC, όλοι με αφετηρία από την Αγριά. Προς διευκόλυνση όσων βρίσκονται στον Βόλο, γίνονται και στο κατάστημα Aspirina, Δημητριάδος 160. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει ο αγώνας των 6 χιλιομέτρων, που προσφέρεται σε κάθε αθλούμενο που μάλιστα μπορεί να συμμετέχει με την οικογένειά του και με τα παιδιά του. Οι συμμετέχοντες σε όλες τις αποστάσεις θα λάβουν το συλλεκτικό ειδικό κατασκευασμένο μετάλλιο, φτιαγμένο μόνο για τον αγώνα του 2022.