Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » ΣΠΟΡ » Σε 10 αγώνες μέσα σε μία ημέρα αγωνίστηκαν οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου
Σε 10 αγώνες μέσα σε μία ημέρα αγωνίστηκαν οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινού Δρόμου στη Δεσκάτη Γρεβενών, ο Αέθλιος Δρόμος 62 χιλιομέτρων, ο Μαραθώνιος Ναυπλίου, το Μονοπάτι Παρνασσού, ο Πελάσγιος Δρόμος Λάρισας, οι ΠαραΚαλάμιες Διαδρομές στον Βουτσαρά Ιωαννίνων, το Sougliani Trail, το HardSun Trail στη Νήσο Αγκίστρι, ο Βαρτζάκειος Δρόμος Πειραιά, και σε τοπικό επίπεδο ο αγώνας της Νέας Αγχιάλου, ήταν οι πρόσφατοι προορισμοί για τους δρομείς του ΣΔΥ Βόλου, μια βδομάδα πριν πάρουν ρεπό από τις αγωνιστικές δράσεις για λίγες ημέρες ενόψει του Πάσχα.

Παρουσία υπήρξε επίσης στην ποδηλασία, στο Τείχιο Mountain Bike Cup. Στους περισσότερους από τους αγώνες οι συνθήκες δεν ήταν και τόσο καλές, λόγω της βροχής. Όλες οι συμμετοχές στους αγώνες αφιερώθηκαν στον δρομέα – μέλος του ΣΔΥ Βόλου Νίκο Δεληστάθη που έφυγε από τη ζωή λίγες ημέρες πριν.

Ανάμεσα στα πρόσωπα που πρωταγωνίστησαν αυτή τη βδομάδα από τον ΣΔΥΒ, ήταν η Μάρθα Ξηροφώτου. Η αθλήτρια κατέλαβε την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη γυναικών, και τη 10η στη γενική μικτή κατάταξη στον Αέθλιο Δρόμο , απόστασης 62 χιλιομέτρων. Ο αγώνας υπεραπόστασης έγινε στη διαδρομή Λεβίδι-Αρχαία Νεμέα με δύσκολες συνθήκες : βροχή, αέρας, ακόμη και χαλάζι. Η δρομέας του ΣΔΥ Βόλου τερμάτισε σε 6 ώρες 14'55 και κατέλαβε δικαιωματικά την πρωτιά, καθώς είχε διαφορά μίας ς και 26 λεπτών από την επόμενη αθλήτρια.

Την 6η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινού που διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ στη Δεσκάτη Γρεβενών κατέκτησε ο δρομέας μέλος του ΣΔΥ Βόλου Χρήστος Παρασκευάς, ο οποίος αγωνιζόμενος με το τμήμα στίβου της Νίκης Βόλου, τερμάτισε τα 20 χιλιόμετρα σε 1 38'42. Παράλληλα έγιναν τα νσταντίνεια – Run Deskati 2022. Η διαδρομή των 20χλμ πραγματοποιήθηκε και για τους δρομείς εκτός Πανελληνίου Πρωταθλήματος, με τον Μιχάλη Άκερμαν να παίρνει από τον ΣΔΥ Βόλου την 30η θέση με 2 ώρες και 38 λεπτά. Οι επιτυχίες συνεχίστηκαν στον αγώνα δρόμου 5 χιλιομέτρων, όπου ο Αμβρόσιος Δημητριάδης κατέλαβε τη 2η θέση στη γενική κατάταξη με 19'37.

Στη Νήσο Αγκίστρι Αττικής έγινε το HardSun Trail 2022, και ο Φιλάρετος Μπούκης στέφθηκε μεγάλος νικητής του αγώνα τρέχοντας τα 27 χιλιόμετρα σε 1 ώρα 55:14. Διάκριση επίσης για τον Χρήστο Αγνουσιώτη που κατέλαβε την 4η θέση με 2:09:52.

Την 9η θέση κατέλαβε ο Γιώργος Δαφνής στον 7ο Μαραθώνιο Ναυπλίου, ενώ ήταν και 2ος στην ηλικιακή κατηγορία. Ο δρομέας μέλος του ΣΔΥΒ τερμάτισε τα 42.195 μέτρα σε 3 ώρες, 3 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα. Το πέρασμά του στον ημιμαραθώνιο έγινε σε 1:20:48 και ήταν 2ος, αλλά μια ενόχληση απέτρεψε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό. Ο Κώστας Ξένος και ο Ισίδωρος Κουκλουμπάκος αγωνίστηκαν στον παράλληλο Ημιμαραθώνιο τερματίζοντας σε 1:52:37 και σε 1:57:36 αντίστοιχα.

Σημειώνεται ότι στις 10 Απριλίου ο Γιώργος Δαφνής κατέλαβε την 3η θέση στη γενική κατάταξη στον 34ο Βαρτζάκειο Δρόμο Πειραιά με χρόνο 49:29 (13,5 χιλιόμετρα), σε μία συμμετοχή που εκ παραδρομής δεν είχε αναφερθεί στην τότε ανακοίνωση του ΣΔΥ Βόλου. Τον αγώνα τερμάτισαν 510 δρομείς.

Ο 3ος Πελάσγιος Δρόμος Λάρισας έγινε από συλλόγους της περιοχής σε με την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Θεσσαλίας, με αφετηρία και τερματισμό την Εφορεία Αρχαιοτήτων Λάρισας – Άλσος Μεζούρλου. Ο ΣΔΥΒ έτρεξε με δύο δρομείς του στην κύρια απόσταση των 6.400 μέτρων, και αυτοί πέτυχαν το 2 στα 2, καθώς ο Κώστας Παλάντζας πήρε την 1η θέση στην ηλικιακή κατηγορία 36-55 ετών, και ο Απόστολος Κουτσουμπές τη 2η.

Στον Σταυρό Θεσσαλονίκης και πιο συγκεκριμένα στο Στρατονικό Όρος, έγινε το Sougliani Trail 2022. Ο Χρήστος Ρίκος τερμάτισε σε 4 ώρες 02:12 τα 25 χιλιόμετρα. Σε 2:23:29 έτρεξε τον αγώνα των 13χλμ ο Ντίνος Πεταλωτής.

Στον Ορεινό Αγώνα “ΠαραΚαλάμιες Διαδρομές 2022” που έγινε στον Βουτσαρά Ιωαννίνων αγωνίστηκε ο Στέργιος Κουσκουρίδας. Τερμάτισε 25ος γενικής, και 5ος στην κατηγορία, με επίδοση 1 ώρα 10'24.

Ο ΣΔΥ Βόλου έτρεξε και στο Μονοπάτι Παρνασσού 2022. Ο Αθανάσιος Χάδος τερμάτισε τα 24,2 χιλιόμετρα 26ος μεταξύ των 190 συμμετεχόντων, με χρόνο 2 ώρες 56'51.

Ο αγώνας της Νέας Αγχιάλου

Οι διακρίσεις για τον ΣΔΥΒ ήταν εντυπωσιακές και σε τοπικό επίπεδο, με τους δρομείς του να κατακτούν πολλά κύπελλα στον 1ο Αγώνα Νέας Αγχιάλου. Νικητής στα 10 χιλιόμετρα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Φράγκος, ένας δρομέας βγαλμένος από τον ΣΔΥ Βόλου, με χρόνο 37:41. 2ος ακολούθησε ο Μίλτος Καραπιπέρης 39:53, 3ος Δημήτρης Κυριακόπουλος 39:58. Στις γυναίκες 2η ήταν η Εύη Μυλωνά 47:02, 3η η Βάνα Σπύρου 48:16. Μεγάλοι νικητές στα 5 χιλιόμετρα στέφθηκαν ο Μίλτος Καραπιπέρης 18:22 και η Δήμητρα Πουλούλη 22:46. Οι διακρίσεις συνεχίστηκαν και στις ηλικιακές κατηγορίες των 10χλμ : 1οι οι Νίκος Σιδηρόπουλος 41:36, Δήμητρα Πουλούλη 50:20, Κατερίνα Putz 52:56, Τζώρτζια Ιωάννου 1:07:51, 2οι οι Αλεξία Τζήμου 51:32, Λίνα Δανιηλίδη 1:01:11, Κατερίνα Ματσουκά 1:06:09, Βούλα Μακεδόνα 1:11:09, 3οι οι Κώστας Σκοτίδης – Αποστόλης Σαλαμούρας μαζί 41:39, Κώστας Τσεκερίδης 45:54, Δημήτρης Οικονόμου 49:21.

Αγωνίστηκαν επίσης οι εξής δρομείς μέλη του ΣΔΥ Βόλου :

10 χιλιόμετρα : Τρύφωνας 43:36, Γιώργος Γκανάτσιος 44:58, Σωτήρης Πρέντζας 46:41, Κώστας Χατζηευφραιμίδης 48:12, Λίνος Βίγκλας 48:18, Γιάννης Καναράς 49:36, Γρηγόρης Καλλιγάς 50:50, Γιώργος Παπαϊωάννου 51:21, Τριαντάφυλλος Νικολάου 52:43, Αντώνης Νικολόπουλος 53:30, Απόστολος Νέος 53:42, Στάθης Νικολάου 54:04, Δημήτρης Σταθούρος 55:29, Δημήτρης Κοτσίλιος 55:31, Βασίλης Σκόρδας 57:16, Ηλίας Πατσαρούχας 59:47, Ελένη Καραγιάννη 1:04:48, Ροβένα 1:05:51, Δήμητρα στή 1:09:12, Χρυσούλα Σακαβάρα 1:10:35, Έλλη Τασιά 1:11:10, Κάλλη Σαράφη 1:11:48.

5 χιλιόμετρα : Αχιλλέας Καλαμάκης 20:20, Χρήστος Βαλιάντζας 22:08, Γιώργος Παπαϊωάννου 22:26, Ιάκωβος Τζανίδης 24:20, Τόνια Τσιρογιάννη 25:24, Βασίλης Ζαφειρίου 26:21, Γιάννης Βαλιάντζας 28:42, Κωνσταντία Σκορδα 31:53, Μιχάλης Τσαλόγλου 39:40, Ηλίας Νόλης 41:39, Αλεξάνδρα Νόλη 41:45, Βασίλης Αθανασίου 46:51.

Στην ποδηλατική δράση, στο Τείχο Φωκίδας έγινε το Σαββατοκύριακο το Τείχιο Mountain Bike Cup. Ο Γιάννης Κλόκας ανέβηκε την 1η ημέρα στο βάθρο ως 3ος στον αγώνα 74 χιλιομέτρων με υψομετρικά 2.400 μέτρα. Την επόμενη ημέρα κατέλαβε ξανά την 3η θέση στη διαδρομή των 39χλμ (1.600μ υψομετρικά).

Κένταυρος Pelion Marathon 2022

Στις 11-12 Ιουνίου η εταιρία υπαίθριων δραστηριοτήτων True Adventure σε συνεργασία με τον ΣΔΥ Βόλου θα διοργανώσει τον Κένταυρος Pelion Marathon 2022, και οι ενδιαφερόμενοι μπορούν ήδη να γράφονται μέσα από το www.kentavrostrail.gr. Θα γίνουν αγώνες trail 42 χλμ., 21 χλμ., 6 χλμ, 800 μέτρα για ΑμεΑ, 500 μέτρα για παιδιά, ποδηλατικός 21 χλμ MTB XC, όλοι με αφετηρία από την . Προς διευκόλυνση όσων βρίσκονται στον Βόλο, εγγραφές γίνονται και στο κατάστημα Aspirina, Δημητριάδος 160.