Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » ΣΠΟΡ » Πρωταθλήτρια Ευρώπης για 11η φορά η Ρεάλ Μαδρίτης
Πρωταθλήτρια Ευρώπης για 11η φορά η Ρεάλ Μαδρίτης

γράφει
ο Ανδρές Βρδαλής

Σε ένα τελικό για γερά νεύρα, η Ρεάλ επισε της συμπολίτισσάς της Ατλέτικο με 5 – 3 στη διαδικασία των πέναλτι.(1 – 1 η κανονική διάρκεια).

Η «Βασίλισσα» κατόρθωσε ό,τι και πριν δύο χρόνια με αντίπαλο και πάλι την ομάδα του τιέγκο Σιμεόνε.

Από την άλλη, η Ατλέτικο προέβαλε σθεναρή αλλά τελικά στάθηκε λιγότερο ψύχραιμη στη διαδικασία των πέναλτι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν που είδε την υπεροχή των πρώτων λεπτών να αποδίδει καρπούς μόλις στο 15ο λεπτό έπειτα από κεφαλιά του Ράμος.

Ωστόσο υπήρξαν έντονα παράπονα από την Ατλέτικο καθώς ο παίχτης της Ρεάλ ήταν εκτεθειμένος.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο κριζμάν σπατάλησε τεράστια ευκαιρία χάνοντας πέναλτι. Η ομάδα του Σιμεόνε όμως δεν το έβαλε κάτω και ύστερα από όμορφη ομαδική προσπάθεια και ασίστ του Χουανφράν ο Καράσκο έκανε το 1 – 1 στο 79', οδηγώντας το ματς στην παράταση.

Χωρίς κάτι άξιο ς στον έξτρα χρόνο, η στο ετοιμαζόταν για τη διαδικασία των πέναλτι. Έτσι και έγινε.

Οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 8ο πέναλτι όπου ο Χουανφράν έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του άβας και έξω.

Επόμενος έμελε να είναι ο Κριστιάνο Ρονάλντο που με φοβερή ψυχραιμία εκτέλεσε και χάρισε στη Ρεάλ το τρόπαιο.