Βρίσκεστε εδώ:  / ΣΠΟΡ / Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Φενέρ
Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Φενέρ

Δεν κατάφερε να σηκώσει την ευρωπαϊκή κούπα για τέταρτη φορά ο Ολυμπιακός μέσα στην Κωνσταντινούπολη, που ηττήθηκε από την Φενέρ με σκορ 80-64.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν μόνο για 25 λεπτά και από ‘κει και πέρα η επικράτηση της τουρκικής ομάδας  έμοιαζε δεδομένη.

Αρχικά η  Φενέρ προηγήθηκε  στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ  26-18, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τους Τούρκους να είναι μπροστά με 39-34.

Το ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη αφού   η Φενέρ  προηγούνταν με σκορ  60-48 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Κι ενώ όλοι περίμεναν ο τελικός να αρχίσει στο τέταρτο δεκάλεπτο και ο Ολυμπιακός να επιστρέψει, κάτι τέτοιο δεν συνέβη,  αποτέλεσμα το ευρωπαϊκό κύπελλο να το σηκώσουν οι Τούρκοι.