Βρίσκεστε εδώ:  / ΣΠΟΡ / Προετοιμασία Εθνικής Εφήβων για το Πανευρωπαϊκό στο Βόλο
Προετοιμασία Εθνικής Εφήβων για το Πανευρωπαϊκό στο Βόλο

Προετοιμασία Εθνικής Εφήβων για το Πανευρωπαϊκό στο Βόλο

Η Εθνική Εφήβων U18 προετοιμάζεται για το δικό της μεγάλο του καλοκαιριού. Το τζάμπολ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος θα γίνει στο Βόλο, στη Νέα Ιωνία και στην στις 23 Ιουλίου και οι αγώνες θα ολοκληρωθούν στις 2 Αυγούστου.

Η ελληνική ομάδα θα αγωνιστεί στο Κλειστό Γυμναστήριο Νέας Ιωνίας Βόλου.

Εν τω μεταξύ σε φιλικό αγώνα που έγινε στο κλειστό του ΟΑΚΑ η εθνική εφήβων που προετοιμάζεται για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ηττήθηκε από τη Γερμανία με 65-54.

Η Ελλάδα παρουσίασε ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο ωστόσο οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των νεαρών διεθνών, από τους οποίους έλειπε ο τραυματίας Βασίλης Χαραλαμπόπουλος και πήραν την νίκη.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησαν θετικά τον αγώνα προηγήθηκαν με 12-2 και 24-15 παρουσιάζοντας μια καλή εικόνα. Στην επανάληψη οι Γερμανοί με όπλο τους τα τρίποντα ανέτρεψαν το σκηνικό, πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με 35-34 στο 25ο λεπτό.

Το ματς έγινε ντέρμπι με την εθνική να προηγείται εκ νέου με 44-39, αλλά και πάλι ο αντίπαλος βρήκε τις λύσεις. Άρχισε να παίρνει κεφάλι στο σκορ έκανε το 55-49 στο 34 για να κερδίσει τον αγώνα με 65-54.

Όπως δήλωσε ο Ομοσπονδιακός Ηλίας Παπαθεοδώρου: «Παρουσιάσαμε ουσιαστικά δύο πρόσωπα, ένα καλό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο ειδικά στο κομμάτι της άμυνας, στο οποίο ήμασταν καλοί και στην ατομική και στην ομαδική άμυνα. Είχαμε πολλά άστοχα σουτ στην ενώ δημιουργήσαμε τις προϋποθέσεις για να εκτελέσουμε σωστά.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η άμυνά μας, ειδικά στο κομμάτι των συνεργασιών ήταν σε κακό επίπεδο και είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να δουλέψουμε για να παρουσιαστούμε πιο έτοιμοι στο ξεκίνημα του Ευρωπαϊκού».

Το πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος έχει ως ακολούθως:

Πέμπτη 23 Ιουλίου

Νέα Ιωνία

C2 14.30 Φινλανδία-

D2 16.45 Βοσνία Ερζεγοβίνη-Λιθουανία

C1 19.00 Ιταλία-

D1 21.15 Ελλάδα-Κροατία

A1 14.30 Ισπανία-Γαλλία

B2 16.45 -Λετονία

A2 19.00 Τσεχία-Ουκρανία

B1 21.15 Σερβία-Γερμανία

Παρασκευή 24 Ιουλίου

Νέα Ιωνία

A4 14.30 Γαλλία-Τσεχία

A3 16.45 Ουκρανία-Ισπανία

B4 19.00 Γερμανία-

D3 21.15 Λιθουανία-Ελλάδα

Πορταριά

C4 14.30 -Φινλανδία

C3 16.45 -Ιταλία

D4 19.00 Κροατία-Βοσνία Ερζεγοβίνη

B3 21.15 Λετονία-Σερβία

Σάββατο 25 Ιουλίου

Νέα Ιωνία

C6 14.30 Ρωσία-Τουρκία

C5 16.45 Ιταλία-Φινλανδία

B5 19.00 Σερβία-Μαυροβούνινο

D5 21.15 Ελλάδα-Βοσνία Ερζεγοβίνη

Πορταριά

A5 14.30 Ισπανία-Τσεχία

A6 16.45 Ουκρανία-Γαλλία

D6 19.00 Λιθουανία-Κροατία

B6 21.15 Λετονία-Γερμανία

Κυριακή 26 Ιουλίου

Ρεπό

Β’ Γύρος

Δευτέρα 27 Ιουλίου

Νέα Ιωνία

Ε1 14.30 Β3-Α1

Ε3 16.45 Α3-Β1

F3 19.00 C3-D1

E2 21.15 B2-A2

Πορταριά

G2 14.30 B4-C4

G1 16.45 A4-D4

F2 19.00 D2-C2

F1 21.15 D3-C1

Τρίτη 28 Ιουλίου

Νέα Ιωνία

Ε5 14.30 Β3-Α3

Ε4 16.45 Α1-Β2

F6 19.00 C2-D1

F4 21.15 C1-D2

Πορταριά

G4 14.30 C4-A4

G3 16.45 D4-B4

F5 19.00 D3-C3

E6 21.15 A2-B1

Τετάρτη 29 Ιουλίου

Νέα Ιωνία

F8 14.30 C2-D3

E8 16.45 A2-B3

F7 19.00 D1-C1

F9 21.15 D2-C3

Πορταριά

G6 14.30 A4-B4

G5 16.45 C4-D4

E9 19.00 B2-A3

E7 21.15 B1-A1

Πέμπτη 30 Ιουλίου

Ρεπό

Προημιτελικοί και Αγώνες Κατάταξης 9-16

Παρασκευή 31 Ιουλίου

Νέα Ιωνία – Προημιτελικοί

Αγώνας 49 14.30 E1-F4

Αγώνας 52 16.45 F2-E3

Αγώνας 50 19.00 F1-E4

Αγώνας 51 21.15 E2-F3

Πορταριά- Θέσεις 9-16

Αγώνας 55 14.30 55/1-G2

Αγώνας 54 16.45 54/-G3

Αγώνας 53 19.00 53/1-G4

Αγώνας 56 21.1556/1-G1

Σάββατο 1 Αυγούστου

Ημιτελικοί – Αγώνες Κατάταξης (5-8, 9-12, 13-16)

Νέα Ιωνία

Αγώνας 61 (5-8) 14.30 Ηττημένος 49-Ηττημένος 52

Αγώνας 62 (5-8) 16.45 Ηττημένος 50-Ηττημένος 51

Αγώνας 63 (Ημιτελικοί) 19.00 Νικητής 49-Νικητής 52

Αγώνας 64 (Ημιτελικοί) 21.15 Νικητής 50-Νικητής 51

Πορταριά

Αγώνας 58 (13-16) 14.30 Ηττημένος 54-Ηττημένος 55

Αγώνας 57 (13-16) 16.45 Ηττημένος 53-Ηττημένος 56

Αγώνας 59 (9-12) 19.00 Νικητής 53-Νικητής 56

Αγώνας 60 (θέσεις 9-12) 21.15 Νικητής 54-Νικητής 55

Κυριακή 2 Αυγούστου

Αγώνες κατάταξης

Νέα Ιωνία

Αγώνας 69 (7-8) 14.30 Ηττημένος 61-Ηττημένος 62

Αγώνας 70 (5-6) 16.45 Νικητής 61-Νικητής 62

Αγώνας 71 (3-4) 19.00 Ηττημένος 63-Ηττημένος 64

Αγώνας 72 () 21.15 Νικητής 63-Νικητής 64

Πορταριά

Αγώνας 65 (15-16) 12.00 Ηττημένος 57-58

Αγώνας 67 (11-12) 14.15 Ηττημένος 59-60

Αγώνας 66 (13-14) 16.30 Νικητής 57-Νικητής 58

Αγώνας 68 (9-10) 18.45 Νικητής 59-Νικητής 60

PagasitikosNews logo

ΠΡΟΣΦΑΤΑ TWEETS

  • Συνελήφθησαν μη τηρώντας μέτρα προφύλαξης για τον κορωναϊό #κορωναϊός - https://t.co/O4mjZMBaED -

  • Η 11η Γιορτή Οικολογικής Γεωργίας και Χειροτεχνίας στον Βόλο - https://t.co/af81X7W6PU… -

  • Έχασε τη ζωή του ενώ περπατούσε #νεκρόςάνδρας - https://t.co/4viIiG64Yk -

"Αλιεύοντας" την είδηση