Βρίσκεστε εδώ:  / ΣΠΟΡ / Πέντε μετάλλια η σημερινή «συγκομιδή»
Πέντε μετάλλια η σημερινή «συγκομιδή»

Τα 34 έχει φτάσει η ελληνική συλλογή στους Μεσογειακούς Αγώνες της Ταραγόνα. Οι πρωταθλητές και πρωταθλήτριες συνέχισαν και σήμερα τις καλές εμφανίσεις και πρόσθεσαν στη «γαλανόλευκη» τροπαιοθήκη ένα χρυσό, δύο ασημένια και δύο .

Tον… δρόμο των μεταλλίων για την ελληνική ομάδα έδειξε σήμερα η Αθανασία Φακίδη. Η ιστιοπλόος των Λέιζερ Ράντιαλ κατέκτησε στην κατηγορία της. Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα «έτρεξε» με καλή τακτική και κατάφερε να μείνει μέχρι το τέλος στην πρώτη θέση. Στα RSX, ο Βύρων ήρθε 4ος.

Κατά τη σημερινή ημέρα, ο ελληνικός στίβος αύξησε και άλλο τη συλλογή του σε διακρίσεις. Ο Κωνσταντίνος Μπανιώτης πέρασε με την πρώτη τα 2,23 στο άλμα εις ύψος και κατέκτησε το ασημένιο . Λίγη ώρα αργότερα, η Ελισάβετ Πεσιρίδου κατέκτησε το ασημένιο . Έτρεξε τα μ. εμπ. σε 13.30. Ο της ήταν ίδιος με της Λουμινόσα Μπολιόλι (Ιταλία) και, έτσι, οι κριτές αποφάσισαν να δώσουν δύο ασημένια .

Δύο μετάλλια κατέκτησε η ελληνική πυγμαχία. Στην τρίτη θέση του βάθρου θα ανέβει στα 64 κ. ο Αλέξης Τσανικίδης και στα 81 κ. ο Πολυνείκης Καλαμάρας.

Εντυπωσιακή ήταν η νίκη της εθνικής ομάδας πόλο των ανδρών απέναντι στην Τουρκία με 21-2. Οι διεθνείς μας θα διεκδικήσουν το στον τελικό του τουρνουά.

Η διοργάνωση συνεχίζεται και αύριο με πολλές συμμετοχές Ελλήνων αθλητών και αθλητριών σε τελικούς. Ανάμεσα σε αυτούς είναι οι κωπηλάτες, η πρωταθλήτρια της ρυθμικής Ελένη Κελαϊδίτη, ο Κώστας Δουβαλίδης στα 110 μ. εμπ. κ..

Πηγή: kathimerini.gr