Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » ΣΠΟΡ » Νίκη του Ολυμπιακού στην τελευταία αγωνιστική επί της ΑΕΚ
Νίκη του Ολυμπιακού στην τελευταία αγωνιστική επί της ΑΕΚ

Δίκαιη νίκη πέτυχε ο ο Ολυμπιακός Βόλου, κερδίζοντας με 1-0 την στο φινάλε των play off της Football League.

Η Ένωση ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά, αλλά αυτό άλλαξε στη συνέχεια με τους «ερυθρόλευκους» να ανεβαίνουν και να απειλούν κυρίως με σουτ εκτός περιοχής.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για να βελτιωθεί το θέαμα, αλλά αυτό τελικά δεν συνέβη.

Στο 49′ ο Ολυμπιακός Βόλου εκμεταλλεύτηκε άριστα το λάθος του Τζανετόπουλου, έβγαλε αντεπίθεση και αυτή σε γκολ με τον Διαμαντόπουλο να βρίσκει δίχτυα για 15η φορά.

Αμέσως μετά ο Μπιτάνγκ έφτασε κοντά στο 2-0, αλλά ο ενθουσιασμός έσβησε για τους παίκτες του Ολυμπιακού Βόλου λίγα λεπτά αργότερα.

Η , από την άλλη, δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει και μόνο με μακρινά σουτ του Μπαρμπόσα προσπαθούσε να σκοράρει.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το 90λεπτο χωρίς οι δύο ομάδες να προσφέρουν θέαμα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Φουκάκης (Ηρακλείου), βοηθοί οι Μανώλης Γιαννουγλίδης (Αθηνών) και Πέτρος ς (ς), ενώ τέταρτος ο Άγγελος Αγγελάκης (ς).

ΟΛΥΜΠΙ ΒΟΛΟΥ (Δημήτρης ): Ρίζος, Ζέρης, Μπουτζίκος (68′ Μαργαρίτης), , , Καρράς (65′ Ρόκας), Κυζιρίδης, Μπιτάνγκ, Νικολιάς, Θέος, Διαμαντόπουλος (82′ Σκοπελίτης).

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Π. Ντούνης, Σβάρνας (56′ Κορδέρο), Κολοβέτσιος, Τζανετόπουλος, Γροντής (62′ Μ. Ντούνης), Πεταυράκης, Γιόχανσον, Ρόβας, Ανάκογλου, Μπαρμπόσα, Ντακόλ (70′ Κρισάντους).