Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » ΣΠΟΡ » Νέοι αγωνιστικοί σταθμοί των δρομέων του ΣΔ Βόλου
Νέοι αγωνιστικοί σταθμοί των δρομέων του ΣΔ Βόλου

Σε , Ραψάνη, Όλυμπο, Μεσημέρι Έδεσσας, Τρίκαλα,

Σε 6 ακόμη έδωσαν το παρών οι του Συλλόγου Δρομέων Βόλου το πρόσφατο διάστημα, ενώ η συνέχεια θα είναι εντυπωσιακή με πολλές ομαδικές αποστολές και εκδρομές με λεωφορείο το προσεχές δίμηνο, χωρίς καν να υπολογίζονται όσα θα ακολουθήσουν μετά τον Απρίλιο. Στις 27 Ιανουαρίου, τη μέρα που έγινε η μεγαλειώδης 30 χρόνων Ιστορίας του ΣΔΒ και η κοπή πίτας, ο σύλλογος είχε και συμμετοχές σε στην , τη Ραψάνη και τον Όλυμπο. Την Κυριακή 3 Φεβρουαρίου σειρά πήραν οι διοργανώσεις στο Μεσημέρι Έδεσσας, την Πηγή Τρικάλων και την Καλογριά ς.

Τρεις δρομείς του ΣΔ Βόλου έτρεξαν στον Όλυμπο, στον “Rogkas 2019“, αγώνα 27 χιλιομέτρων με συνολική υψομετρική ανάβαση 1.900 μέτρων και αρκετό χιόνι στη διαδρομή. Οι καιρικές συνθήκες ήταν καλές, εκκίνηση πήραν 178 , και τερμάτισαν οι 169. 43ος τερμάτισε ο Γιώργος Γερογιάννης με 4.24.12, 69ος ο Κώστας Τσουράπας με 4.40.49 και 101ος ο Χρήστος Τσιτσιγιάννης με 5.00.50. Την 11η θέση κατέλαβε ο διοργανωτής του Ultra Trail Pelion Κώστας Τσαντός σημειώνοντας επίδοση 3.51.00.
Ο 8ος Αγώνας Δρόμου Ιωάννης Καποδίστριας πραγματοποιήθηκε στην Αίγινα με μεγάλη επιτυχία, και είχε 427 αθλητές στα 10 χιλιόμετρα, 529 στα 5χλμ, πολλές ακόμη συμμετοχές στη σκυτάλη και στους παιδικούς αγώνες. Στην απόσταση των 5 χιλιομέτρων έτρεξαν σε προπονητικό ρυθμό και τερμάτισαν σε 33.21 (θέση 211) ο Αντώνης Γάκης και η Πηνελόπη Μουρτζάνου.

Με αρκετά δύσκολες συνθήκες έγινε το Rapsani Trail 2019 στη γειτονική μας Λάρισα. Οι αθλητές καλούνταν να διασχίσουν ακόμη και τα ρυάκια που είχαν σχηματιστεί από τις βροχές, καθώς και να αντιμετωπίσουν το χιόνι που ήταν άφθονο στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής. Ο αγώνας ήταν απόστασης 18 χιλιομέτρων, συμμετείχαν 75 δρομείς, και ο Σπύρος Βλαχόπουλος από τον Σύλλογο Δρομέων Βόλου τερμάτισε 25ος με χρόνο 3.37.14.

Ο 7oς Αγώνας Δρόμου Μνήμης Μακεδονομάχων Μεσημερίου Έδεσσας απόστασης 12 χιλιομέτρων προς τιμή και μνήμη των Μακεδονομάχων του Μεσημερίου που έπεσαν σε μάχη στις 2 Φεβρουαρίου 1905 στην ίδια διαδρομή, έγινε με 147 συμμετοχές. Ο Στέργιος Κουσκουρίδας κατέλαβε την 28η θέση με χρόνο 57'06. Την 4η θέση στις γυναίκες κατέκτησε η Βάσω Τασιώνη με 1.16.32.

Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Δημήτρης Φράγκος στους Αναπτυξιακούς Αγώνες Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος που έγιναν στην Πηγή Τρικάλων κάνοντας επίδοση 36.38 στα 10 χιλιόμετρα.

Οι Αναπτυξιακοί Αγώνες Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος για την περιφέρεια της Πελοποννήσου έγιναν στην Καλογριά Πάτρας. Υψηλός συναγωνισμός και 60 συμμετοχές στα 8 χιλιόμετρα ανδρών, όπου ο Αχιλλέας Γιαννούλας τερμάτισε 3ος με 29.20.

Όσον αφορά τις πρώτες ομαδικές συμμετοχές και αποστολές του 2019, ο ΣΔΒ ξεκίνησε να δέχεται εγγραφές για τα μέλη του για τους αγώνες που αναφέρονται παρακάτω. Μάλιστα για τον Ημιμαραθώνιο Σπερχειού, το Κατερίνη Run, και τον Ημιμαραθώνιο Καλαμπάκα-Τρίκαλα θα πραγματοποιηθεί από τον σύλλογο εκδρομή με λεωφορείο, με ποσό ανά άτομο 10 ευρώ. Οι εγγραφές για τους αγώνες και η κράτηση για το λεωφορείο γίνονται στο κατάστημα Aspirina Δημητριάδος 160. Οι αγώνες για τους οποίους ξεκίνησαν οι ομαδικές εγγραφές από τον ΣΔΒ και τα ποσά συμμετοχής που όρισαν οι διοργανωτές είναι:

4ος Ημιμαραθώνιος Σπερχειού 24 Φεβρουαρίου: 7 ευρώ τα 21χλμ. επίσης 7 ευρώ τα 5 χλμ. (λήξη εγγραφών 19/2)
10ος Επετειακός Ημιμαραθώνιος Αγώνας Δρόμου ΑΠΣ Ζευς Κατερίνη Run 3 Μαρτίου: 10 ευρώ τα 21χλμ, 3 ευρώ τα 5 χλμ. (λήξη εγγραφών 27/2)
12ος Ημιμαραθώνιος Καλαμπάκα-Τρίκαλα 17 Μαρτίου: 12 ευρώ τα 21χλμ, 12 ευρώ τα 5χλμ. (λήξη εγγραφών 10/3)
8ος Διεθνής Ημιμαραθώνιος Αθήνας 17 Μαρτίου: Ημιμαραθώνιος 10 ευρώ, αγώνας 5χλμ 6 ευρώ, αγώνας 3χλμ 5 ευρώ. (ενισχυμένο πακέτο 25-21-20 ευρώ αντίστοιχα. Λήξη εγγραφών 21/2)
14ος Μαραθώνιος Θεσσαλονίκης Μέγας Αλέξανδρος 14 Απριλίου: Μαραθώνιος 15 ευρώ, αγώνες 10 & 5 χιλιομέτρων 8 ευρώ (προσοχή: λήξη εγγραφών αρκετά νωρίς, στις 20 Μαρτίου).

Τέλος, ο ΣΜΝ Λάρισας το προσεχές διάστημα θα διοργανώσει τους εξής αγώνες:
17 Φεβρουαρίου 3ο Gentiki trail 20χλμ και 2ο Gentikaki trail 5χλμ (ποσό συμμετοχής 12 και 7 ευρώ αντίστοιχα, λήξη εγγραφών 9/2)
3 Μαρτίου 2ος Κραυξίδειος Αγώνας Δρόμου στον Κραννώνα Λάρισας 14 και 5χλμ (ποσό συμμετοχής 5 ευρώ ανεξαρτήτως αγώνα, λήξη εγγραφών 25/2)

Γενική Συνέλευση Συλλόγου Δρομέων Βόλου τη Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου

Τη Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου 2019 και 19.00 θα πραγματοποιηθεί η Γενική Συνέλευση του Συλλόγου Δρομέων Βόλου στις εγκαταστάσεις του Πανθεσσαλικού Σταδίου.

Σε περίπτωση μη απαρτίας η Γενική Συνέλευση θα πραγματοποιηθεί την ίδια μέρα Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου 2019 ώρα 19.30 στον ίδιο χώρο.

Θέματα της Γενικής Συνέλευσης:

-Έγκριση του νέου καταστατικού του Συλλόγου Δρομέων Βόλου ώστε να αποσταλεί στο Πρωτοδικείο. Την Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου θα αναρτηθεί στις σελίδες του ΣΔΒ το υπό ψήφιση νέο καταστατικό ώστε τα μέλη να το μελετήσουν για είναι ενήμερα για το περιεχόμενό του και για αυτό που θα κληθούν να εγκρίνουν.

-Οργανωτικός προγραμματισμός του 5ου Ημιμαραθωνίου Βόλου και των παράλληλων αγώνων.