Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » ΣΠΟΡ » Με τον Δρόμο Θυσίας Δράκειας και τον Ημιμαραθώνιο Τυρνάβου-Λάρισας έκλεισε το 2022 για τον ΣΔΥ Βόλου

Με τον πλέον ιδανικό τρόπο ολοκληρώθηκαν την Κυριακή 11 Δεκεμβρίου οι μαζικές αγωνιστικές παρουσίες των αθλητών του Συλλόγου Δρομέων Υγείας για το 2022, αν και μέχρι να φύγει το έτος θα ακολουθήσουν μερικές ακόμη συμμετοχές στους λιγοστούς αγώνες που μένουν να γίνουν στη χώρα μας. Την πιο ξεχωριστή διοργάνωση αποτέλεσε αναμφισβήτητα ο «20ος Αγώνας Θυσίας, Πηλίου 2022» που διεξάγεται κάθε χρόνο στη μνήμη των 115 εκτελεσθέντων από τους ναζί στις 18 Δεκεμβρίου 1943 στο Μαρτυρικό Χωριό. Ήταν η 20η φορά που πραγματοποιήθηκε η διοργάνωση η οποία ξεκίνησε το 1999, και ήταν η ισάριθμη φορά που ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου έδωσε δυναμικά το παρών.

Ο αγώνας έχει απόσταση 10.500 μέτρα και είναι ιδιαίτερα ανηφορικός, καθώς ξεκινά από την Αγριά στο επίπεδο της θάλασσας, και φτάνει στη έχοντας υψομετρική 500 μέτρων. Ουσιαστικά δηλαδή διασχίζει μονοκόμματα σε ύψος το μισό Πήλιο. Ο τερματισμός γίνεται μπροστά στο Μνημείο των εκτελεσθέντων. Ο καιρός φέτος καθόλου δεν θύμιζε χειμώνα, σε αντίθεση με το χιονισμένο περσινό τοπίο, ενώ ούτε η βροχή που υπήρξε σε άλλες περιοχές της χώρας το πρωί της Κυριακής, δεν εκδηλώθηκε στην Δράκεια.

Η Εύη Μυλωνά αναδείχθηκε η νικήτρια στις γυναίκες όπως και το 2019, ενώ βελτίωσε τον χρόνο της. Ακολούθησε 2η η Δήμητρα Γιαταγάνα έχοντας σημαντική επιτυχία στον πρώτο της αγώνα στην συγκεκριμένη απόσταση. Στο βάθρο και στην 3η θέση ανέβηκε η Έλενα Κουμπή που έτρεξε για πρώτη φορά τον αγώνα. Στην κούρσα των ανδρών, μεγάλη επιτυχία κατέγραψε ο Κώστας Τσεκερίδης που πήρε την 3η θέση. Ακολούθησε ο Κώστας Παλάντζας που ακριβώς 20 χρόνια πριν, το 2002 όπως και το 2008 είχε αναδειχθεί νικητής του αγώνα με χρόνους 46:19 και 47:49 αντίστοιχα, ενώ συμπλήρωσε 15 συμμετοχές στη διοργάνωση, έχοντας και άλλες 4 παρουσίες ως . Ανάμεσα στις συμμετοχές που ξεχωρίζουν, είναι του Παναγιώτη Μποζίκα που τόσο πέρυσι όσο και φέτος ήρθε από την Αθήνα για να τρέξει στη μνήμη των θυμάτων, και κατόπιν επέστρεψε στην Αττική. Μάλιστα τερσε 5ος στη γενική κατάταξη. Ο Στέργιος Χύτας βραβεύθηκε ως ο μεγαλύτερος σε ηλικία συμμετέχοντας.

Ο ΣΔΥ Βόλου ευχαριστεί για τη συν τις εβδομάδες που προηγήθηκαν όπως άλλωστε γίνεται πάντα, τον Αναπτυξιακό-Πολιτιστικό Σύλλογο «Η ΔΡΑΚΕΙΑ» και το προεδρείο του. Ευχαριστεί τις Αθανασία και Αναστασία Λύτρα, τον Νίκο Μαγγίτση. Επίσης τον Κώστα Γούση που ακολούθησε τη διαδρομή με ποδήλατο και προσέφερε φωτογραφίες και βίντεο. Θερμές ευχαριστίες αποδίδονται στη Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Ν.Μαγνησίας που για ακόμη μία φορά με πολυπληθές προσωπικό και με οχήματα, συνέβαλε τα μέγιστα στην ασφάλεια της διοργάνωσης.

44 Αθανάσιος Τσιάτσιος 1:36:28.

Μερικές δεκάδες χιλιόμετρα πιο μακριά, έγινε την ίδια ημέρα ο 18ος Ημιμαραθώνιος Τύρναβος – Λάρισα, με τον ΣΔΥΒ να συμμετέχει για 18η φορά. Πολύ μεγάλη ήταν η επιτυχία για τη Βάνα Σπύρου που αναδείχθηκε νικήτρια στη γενική κατάταξη γυναικών, και για τη Δήμητρα Πουλούλη που κατέλαβε τη 2η θέση. Μεγάλο αγώνα έκανε ο Κώστας Σκοτίδης που πήρε την 3η θέση στη γενική κατάταξη, ενώ αξιόλογους χρόνους πέτυχαν πολλοί ακόμη δρομείς του ΣΔΥ Βόλου. Στο βάθρο του αγώνα των 5 χιλιομέτρων ανέβηκε ο Απόστολος Κουτσουμπές, 2ος στη γενική κατάταξη. Αναλυτικά ο των συμμετοχών του ΣΔΥ Βόλου :

41 Γιώργος Μπατζιώρας 30:49

Και τρίτος αγώνας έγινε την Κυριακή στη Θεσσαλία, πιο συγκεκριμένα ο 17ος Ημιμαραθώνιος Ράξας Τρικάλων όπου ο ΣΔΥ Βόλου έτρεξε για ισάριθμη φορά. Ο Μιχάλης Άκερμαν σημείωσε χρόνο 2:12:45, ενώ ο Θεόδωρος Στόρτος 2:13:34, και οι δύο δρομείς τερσαν στις θέσεις 83 και 84 αντίστοιχα. Στα 10 χιλιόμετρα η Χρυσούλα Σακαβάρα ήταν 15η με 1:10:54. Η βροχή ήταν ασταμάτητη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ για λίγη ώρα εκδηλώθηκε και καταιγίδα.

Εκτός Θεσσαλίας, αλλά αρκετά κοντά, στον Όλυμπο, έγινε επίσης την Κυριακή ο 16ος Χειμωνιάτικος Ενιπέας με απόσταση 24χλμ και υψομετρική 1650μ. Και σε αυτό τον αγώνα ο ΣΔΥΒ έχει παρουσία σε όλες τις διοργανώσεις, από την πρώτη χρονιά. Φέτος αγωνίστηκαν οι Φιλάρετος Μπούκης 9ος με 2:41:53, Μπάμπης Μαντζίρης 47ος με 3:14:21, Γιάννης Αργύρης 60ος με 3:23:24, Απόστολος Μπαρμπούλης 75ος με 3:28:57, Γιώργος Φασούλας 127ος με 3:48:42, Ζήνων Λουλούδης στην κατηγορία 13ος με 4:46:43. Στον παράλληλο αγώνα 7α Ολύμπια Μονοπάτια (11χλμ με υψομετρική 540μ), ο Λουκάς Πριτσάς ήταν 40ος με 1:08:43, και η Μαρία Αντωνίου 43η με 1:37:55.

576 συμμετοχές είχε ο 9ος Φιλίππειος Δρόμος 14χλμ Βεργίνα – Φράγμα Αλιάκμονα – Βέροια, με τον Χρήστο Τιμπλαλέξη να τερματίζει από τον ΣΔΥΒ 123ος με 1:10:39 και τον Απόστολο Σαρίδη 142ος με 1:12:04.

Οι 7οι Ορεινοί Αγώνες Κυργίων Δράμας, είχαν και αυτοί συμμετοχές και διακρίσεις από τον ΣΔΥΒ, στην ακριτική περιοχή του Δήμου Δοξάτου. Στα 14 χιλιόμετρα με υψομετρική 460μ ο Κωνσταντίνος Χαρντ πήρε τη 15η θέση με 1:28:36. Τρίτη στις γυναίκες ήταν η Κατερίνα Καρακουλάκη με 1:38:32. Ακολούθησε ο Ντίνος Πεταλωτής με 2:16:26, 59ος. Δεύτερος στη γενική κατάταξη των 5 χιλιομέτρων αναδείχθηκε ο Αμβρόσιος Δημητριάδης με 22:26.

Οι συμμετοχές των μελών του ΣΔΥΒ δεν περιορίστηκαν όμως μόνο στους αγώνες και βουνού. Έτσι, το 1ο πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστής κωπηλασίας έγινε το Σάββατο στη Θεσσαλονίκη, με τον Γιάννη Μελαχροινάκη αγωνιζόμενο με τα χρώματα και την στήριξη του ΑΣ η Δήμητριας rowing and Coastal clud, να διακρίνεται εις διπλούν, καθώς πήρε στην κατηγορία του την 3η θέση τόσο στα 1000, όσο και τα 500 μέτρα με χρόνους 3.19.6 και 1.35.4 αντίστοιχα.