Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » ΣΠΟΡ » Με 52 δρομείς ο ΣΔΥ Βόλου έκανε «κατάληψη» σε Τύρναβο-Λάρισα, Ενιπέα, Βέροια
Με 52 δρομείς ο ΣΔΥ Βόλου έκανε «κατάληψη» σε Τύρναβο-Λάρισα, Ενιπέα, Βέροια

Εντυπωσιακή για άλλη μία βδομάδα ήταν η συμμετοχή του ΣΔΥ Βόλου στους αγώνες που έγιναν ανά την Ελλάδα. Και την Κυριακή που πέρασε ο σύλλογος πραγματοποίησε εκδρομή με λεωφορείο, αυτή τη φορά στον 17ο Ημιμαραθώνιο Τύρναβος- όπου έτρεξε στους αγώνες της διοργάνωσης με 28 δρομείς, εκ των οποίων οι 15 στα 21,1 χιλιόμετρα και οι 13 στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων.

Στα 5 χιλιόμετρα ταχύτεροι αναδείχθηκαν ο Κώστας Σκοτίδης που τερμάτισε 4ος, και ο Τόλης Κουτσουμπές 5ος. Στον Ημιμαραθώνιο εντυπωσιακός ήταν ο Μίλτος Καραπιπέρης που πέτυχε χρόνο 1.26.50, ενώ ακολούθησαν οι Κώστας Μπράτσος, Νίκος Κρητικός, ιάννης Παπαδόπουλος.

Η Βάνα Σπύρου συνέτριψε το ατομικό της ρεκόρ και με 1.44.44 τερμάτισε 5η στις γυναίκες και 1η στην κατηγορία. Ιδιαίτερα αξιέπαινος ο αγώνας της Αλεξάνδρας Τσινίδου που τερμάτισε την πρώτη της διαδρομή 21. μέτρων.

Ο Κώστας Παλάντζας συμμετείχε για 14η φορά στη διοργάνωση (η μία στα 5χλμ), έχοντας τρέξει και στον εναρκτήριο αγώνα του 2003 όπου ήταν 3ος στη γενική κατάταξη, ενώ έχει ατομικό ρεκόρ στον αγώνα 1.16.48.

Αξιοσημείωτο ότι νικήτρια στον Ημιμαραθώνιο στέφθηκε η Βολιώτισσα πρωταθλήτρια στίβου την οποία ο ΣΔΥ Βόλου συγχαίρει, στον πρώτο της αγώνα στην απόσταση.

Αυτός είναι ο απολογισμός των 28 μελών του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου που έτρεξαν στον αγώνα:

197 Ιωάννης-Απόστολος Μαντίδης 38.43

Την αποστολή συνόδευσε επίσης η Ευμορφία Ντόβα.

14ος Χειμωνιάτικος Ενιπέας

Στον 14ο Χειμωνιάτικο Ενιπέα, τον αγώνα που γίνεται στον Όλυμπο με αφετηρία από το Λιτόχωρο, έτρεξαν 850 δρομείς την Κυριακή.

Τους επόμενους μήνες το χιόνι θα αποκλείσει σε μεγάλο βαθμό το βουνό των Θεών, έτσι οι trail runners ανανέωσαν το ραντεβού με τον Όλυμπο για την Άνοιξη.

Ισχυρή παρουσία είχε ο ΣΔΥ Βόλου για ακόμη μία φορά στη διοργάνωση και αυτός είναι ο απολογισμός των 15 συμμετοχών στις δύο αποστάσεις:

159 Χαράλαμπος Στιβαχτής 1.33.26 1.33.12

Με 708 συμμετοχές έγινε ο 8ος Φιλίππειος Δρόμος στη Βέροια. Πέντε δρομείς του ΣΔΥ Βόλου έτρεξαν, και έφεραν τα εξής αποτελέσματα:

66 Αχιλλέας Καλαμάκης 1.04.08 1.04.07

264 Ευθύμιος Παπαδόπουλος 1.16.34 1.15.42

329 Μάκης Κοσμίδης 1.19.32 1.19.24

354 Γρηγόρης Μουσενας 1.20.37 1.20.26

451 (38η) Βάσω Τασιώνη 1.24.59 1.24.32

Στο πλαίσιο της ίδιας διοργάνωσης πραγματοποιήθηκε το βράδυ του Σαββάτου το νυχτερινό City trail 4500m – Run & discover Veria. Τη 12η θέση με χρόνο 20'30 πήρε ο Αχιλλέας Καλαμάκης που έτρεξε έτσι Σάββατο και Κυριακή.

Επίσης, 800 δρομείς έτρεξαν στη Δράμα στις διαδρομές 5 και 10 χιλιομέτρων του 13ου Αγώνα Δρόμου «Βαλδίρκεια 2019». Έκτος στη γενική κατάταξη και νικητής στην κατηγορία αναδείχθηκε ο Αμβρόσιος Δημητριάδης με 18'16 στα 5 χιλιόμετρα.

Το TheTOC Merrython έγινε μέσα στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας με 1500 συμμετοχές με σκοπό να προσφέρει στους συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη. Η Φαραζί και ο Θύμιος Αγγουράς έτρεξαν και τερμάτισαν μαζί τον αγώνα των 5 χιλιομέτρων σε χρόνο 29'50.

Στη Λαμία πραγματοποιήθηκε το Λαμία Street Relays 2019, και η Έλλη Τασιά αγωνιζόμενη με συναθλήτριές της έφερε με την ομάδα χρόνο 18:43 στη σκυτάλη 4 Χ 1000.

Αυτή την Κυριακή 15 Δεκεμβρίου θα διεξαχθεί ο 18ος Λαϊκός Αγώνας Δρόμου Μνήμης και Θυσίας Αγριά-Δράκεια, και ο ΣΔΥ Βόλου καλεί τους πολίτες όλης της Μαγνησίας να δώσουν και φέτος το παρόν στον αγώνα για να τιμήσουν τους 118 δολοφονημένους από τους ναζί. Πληροφορίες και συμμετοχής στο τηλ. 2428350011. Δηλώσεις συμμετοχής θα γίνονται και το πρωί την ημέρα του αγώνα στον χώρο του υ Αγριάς από ώρα 8:45 μέχρι και 9:30.

Κοινωνική-φιλανθρωπική προσφορά
Μέσω της συμμετοχής των 159 δρομέων του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου και των χιλιάδων της Ομοσπονδίας στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας που έγινε τον Νοέμβριο, θα δοθεί σημαντικό ποσό για φιλανθρωπικό σκοπό.

Αυτό το Σάββατο θα γίνει η Γενική Συνέλευση της Ομοσπονδίας των Συλλόγων Δρομέων ΕΟΣΛΜΑ-Υ της οποίας ιδρυτικό μέλος είναι ο ΣΔΥΒ, και θα παραστεί αντιπροσωπεία του συλλόγου. Στη συνέλευση θα οριστούν τα από όλη την Ελλάδα που θα μοιραστούν το ποσό που θα συγκεντρωθεί από τον επόμενο Αυθεντικό Μαραθώνιο.

Ένα από αυτά θα είναι ίδρυμα της Μαγνησίας που θα οριστεί από πρόταση του ΣΔΥΒ.

Τα προηγούμενα χρόνια μέσω της ίδιας πρωτοβουλίας του ΣΔΥ Βόλου, 7.000 ευρώ δόθηκαν στην Φλόγα Βόλου και 4.672 ευρώ στην ΕΛΕΠΑΠ Βόλου.

Φέτος τον Απρίλιο ο ΣΔΥ Βόλου και ο Ημιμαραθώνιος Βόλου έδωσαν 2.000 ευρώ στην Κιβωτό του Κόσμου – παράρτημα Βόλου.

Το ποσό συγκεντρώθηκε από τη συμμετοχή των δρομέων από όλη την Ελλάδα και από το εξωτερικό, που πέτυχε ο ΣΔΥΒ με πρόσκληση στα σωματεία της Ομοσπονδίας όπου ανήκει, και με τον αδελφοποιημένο σύλλογο Ευ Ζην Λεμεσού.

Ανάλογο ποσό θα δοθεί και στον Ημιμαραθώνιο Βόλου 2020, σε ίδρυμα που ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου θα ανακοινώσει επίσημα σύντομα.