Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » ΣΠΟΡ » Κυπελλούχος Ελλάδας η ΑΕΚ
Κυπελλούχος Ελλάδας η ΑΕΚ

Κυπελλούχος ς φέτος  η , νικώντας  στο άδειο ΟΑΚΑ με 2-1 τον Ολυμπιακό  που ήταν ανούσιος  στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα , παρά την περισσότερη  κατοχή της μπάλας έναντι της αάλου της.

Ο Μάνταλος με κεφαλιά στο 38ο λεπτό και ο Τζεμπούρ στο 51ο πέτυχαν τα δυο τέρματα των “κιτρινόμαυρων”, ενώ για τους Πειραιώτες μείωσε  ο τομίνγκες στο 85′, που με την είσοδό του άλλαξε την του Ολυμπιακού, αλλά δεν ήταν αρκετό.

Πέντε λεπτά νωρίτερα είχε δοκάρι ο Μαζουακού και άλλη μια καλή φάση ο τα Κόστα προς το φινάλε του ματς.

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Βοηθοί: Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας), Πολυχρόνης Κωσταράς (ς)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Ντα Κόστα, Μαζουακού, Κασάμι (53′ Ιντέγε), Μιλιβόγεβιτς, Φορτούνης, Ερνάνι (53′ Πάρντο), Φουστέρ (65′ Ντομίνγκες, Πουλίδο.

(Στέλιος Μανωλάς): Ανέστης, Ντίντακ Βιλά, Κολοβέτσιος, Άρθο, κάλο, Σιμόες, Μάνταλος (81′ Τζανετόπουλος), ιόχανσον, Βάργκας (58′ Μπακάκης), Αραβίδης, Τζεμπούρ.

Κάρτες: 32′ Μιλιβόγεβιτς, 41′ Σιμόες, 43′ Αραβίδης, 62′ Ντίντακ, 78′ Μποτία, 95′ Μπακάκης