Βρίσκεστε εδώ:  / FEATURED / ΣΠΟΡ / Κωπηλατούν για το χρυσό Νικολαϊδου/Ασουμανάκη
Κωπηλατούν για το χρυσό Νικολαϊδου/Ασουμανάκη

Κωπηλατούν για το χρυσό Νικολαϊδου/Ασουμανάκη

Οι δύο τελικοί του διπλού σκιφ γυναικών και της τετρακώπου ελαφρών βαρών, με ελληνικό χρώμα θα αρχίσουν αύριο Πέμπτη 11/8, μία ώρα αργότερα από την προγραμματισμένη, λόγω της σύμπτυξης του προγράμματος μετά την όλων των σημερινών Τετάρτη (10/8) αγώνων της κωπηλασίας, λόγω ανέμων.

Έτσι, στις 17:04, στην πρώτη συμμετοχή τους σε Ολυμπιακούς Αγώνες, οι Νικολαϊδου/Ασουμανάκη θα διεκδικήσουν ένα δεύτερο Ολυμπιακό μετάλλιο για τη γυναικεία ελληνική κωπηλασία μετά το χάλκινο των Τσιάβου/Γιαζιτζίδου στο Λονδίνο (διπλό σκιφ ελαφρών βαρών). Η κούρσα τους προς το… όνειρο αρχίζει στις 17:44.

Σημειώνεται ότι η Ελλάδα εκπροσωπείται για τρίτη φορά στην ιστορία της σε τελικό κωπηλασίας γυναικών σε Ολυμπιακή ρεγκάτα, με τις Μπισκιτζή/Τσιάβου να είναι πρώτες που το πέτυχαν, στο Πεκίνο το 2008 καταλαμβάνοντας την 6η θέση.

Νωρίτερα, στις 15:30 την πρόκριση στον τελικό θα διεκδικήσει, από την 1η ημιτελική σειρά, η 4η Ολυμπιονίκης του Λονδίνου, η βαριά ελληνική τετράκωπος, με τους Γιάννη Τσίλη, Γιώργο Τζιάλλα, Γιάννη Χρήστου και Διονύση Αγγελόπουλο. Όπως και στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών τους (προκριματικά) έτσι και στη δεύτερη κούρσα τους ημιτελικά, η δεν επέτρεψε τη διεξαγωγή των αγώνων.

Όσον αφορά τους Έλληνες ιστιοπλόους θα συνεχίσουν τις μάχες τους με τα κύματα του Ατλαντικού Ωκεανού, ενώ Γκολομέεβ και Μελαδίνης θα πέσουν στα 50μ ελεύθερο της κολύμβησης.

Το ελληνικό έχει ως εξής:

Κωπηλασία

Πέμπτη 11/8, 15.30

Ημιτελικά: Τετράκωπος (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Γιάννης Χρήστου – Γιώργος Τζιάλλας – Διονύσης Αγγελόπουλος – Γιάννης Τσίλης

Πέμπτη 11/8, 17:04

Τελικός: Διπλό σκιφ ()

Ελληνική συμμετοχή: Κατερίνα Νικολαΐδου – Σοφία Ασουμανάκη

Πέμπτη 11/8, 17:44

Τελικός: Τετράκωπος ελαφρών βαρών (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Στέφανος Ντούσκος – Γιάννης Πέτρου – Σπύρος Γιάνναρος – Παναγιώτης Μαγδανής

Πέμπτη 11/8, 19:00

Προκριματικά: 50μ ελεύθερο (Α)

Ελληνικές συμμετοχές: Κριστιάν Γκολομέεφ, Οδυσσέας Μελαδίνης

Παρασκευή 12/8, 04:00

Ημιτελικά: 50μ ελεύθερο (Α)

Σε περίπτωση πρόκρισης Ελληνικές συμμετοχές: Κριστιάν Γκολομέεφ, Οδυσσέας Μελαδίνης

Ιστιοπλοΐα

Πέμπτη 11/8, 19:05

RS:X (Α)

Ελληνικές συμμετοχές: Βύρων ,

Finn (Α)

Ελληνικές συμμετοχές: Γιάννης Μιτάκης

Nacra 17 (Μικτό)

Ελληνικές συμμετοχές: – Μιχάλης Πατενιώτης

Πέμπτη 11/8, 19:15

RS:X ()

Ελληνικές συμμετοχές: Αγγελική Σκαρλάτου,

470 (Α)

Ελληνικές συμμετοχές: Παύλος Καγιαλής – Παναγιώτης Μάντης

Πέμπτη 11/8, 20:05

RS:X (Α),

Ελληνικές συμμετοχές: Βύρων ,

Nacra 17 (Μικτό)

Ελληνικές συμμετοχές: – Μιχάλης Πατενιώτης

Πέμπτη 11/8, 20:15

RS:X (Γ)

Ελληνική συμμετοχή: Αγγελική Σκαρλάτου

Πέμπτη 11/8, 20:30

Finn (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Γιάννης Μιτάκης

Πέμπτη 11/8, 20:40

470 (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Παύλος Καγιαλής – Παναγιώτης Μάντης

Πέμπτη 11/8, 21:05

RS:X (Α)

Ελληνικές συμμετοχές: Βύρων Κοκκαλάνης,

Nacra 17 (Μικτό)

Ελληνικές αποστολές: Σοφία Μπεκατώρου – Μιχάλης Πατενιώτης

Πέμπτη 11/8, 21:15

RS:X (Γ)

Ελληνική συμμετοχή: Αγγελική Σκαρλάτου

PagasitikosNews logo

ΠΡΟΣΦΑΤΑ TWEETS

  • Εικοσιένα θετικά κρούσματα covid-19 στα rapid test στη Θεσσαλία #RapidTests - https://t.co/LItLX20Uqs -

  • Απείλησε και χτύπησε 47χρονη 79χρονος  στην Αργαλαστή #όπλα #σωματικέςβλάβες - https://t.co/0f8tSah22z -

  • Στον Βόλο Ιερό Λείψανο του Αγίου Λουκά του Ιατρού #ΑγίουΛουκάτουΙατρού - https://t.co/Qxoy1f76VL -

"Αλιεύοντας" την είδηση