Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » ΣΠΟΡ » Κατοχύρωσε το πλεονέκτημα έδρας ο Ολυμπιακός μέσα στο ΟΑΚΑ
Κατοχύρωσε το πλεονέκτημα έδρας ο Ολυμπιακός μέσα στο ΟΑΚΑ

Παρουσία  του Δημήτρη Γιαννακόπουλου, ο οποίος -παρά την ποινή που του έχει επιβληθεί από την Ευρωλίγκα- βρέθηκε στις εξέδρες του ΟΑΚΑ και παρακολούθησε το ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού με 87-85 στην παράταση και αγκάλιασε το πλεονέκτημα έδρας, έξι αγωνιστικές πριν από το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Το ματς είχε κακό μπάσκετ, αλλά πολύ σασπένς στο φινάλε της κανονικής διάρκειας και φυσικά στην παράταση. Ο Πασκουάλ άφησε εκτός 12άδας τους Ογκαστ και Ντένμον, ενώ ο Σφαιρόπουλος τους Τόμπσον και Μπόγρη. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μουδιασμένες τον αγώνα με πολλά άστοχα σουτ.

Να σημειωθεί πως στα πρώτα 4,5 λεπτά το σκορ ήταν 3-1! Στη συνέχεια οι δύο ομάδες βρήκαν κάποιες λύσεις και έκλεισαν την α' περίοδο με σκορ 18-16.

Στη β' περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πάτησε το γκάζι. Με τον Ρόμπερτς (MVP) να δίνει το σύνθημα στην επίθεση με συνεχή , τους συμπαίκτες του να εγκλωβίζουν επι τους «πράσινους» (κυρίως τον Καλάθη ο οποίος πάτησε ελάχιστες φορές την αντίπαλη ρακέτα) και να κυριαρχούν στα ριμπάουντ με μπροστάρη τον Τιλί, οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να «χτίζουν» διαφορά. Το 23-29 έγινε 26-36 3'40'' πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να σπάσει την άμυνα του Ολυμπιακού, ήταν άστοχος (και στις βολές ξανά), ενώ στην άμυνα ήταν άνευρος με τραγικές περιστροφές και μόλις 14 κερδισμένα ριμπάουντ έναντι 23 των «ερυθρολεύκων» σε ένα ημίχρονο που έκλεισε με σκορ 34-43 και επιμέρους σκορ β' περιόδου 15-27. Ο Πέιν έδωσε λύσεις επι για τους «πράσινους», ενώ ο Τζέιμς φάνηκε εκτός ρυθμού.

Στην γ' περίοδο ο Ολυμπιακός στο ίδιο μοτίβο, διατήρησε τη διαφορά διά χειρός Σπανούλη και Πρίντεζη, ο Παναθηναϊκός έψαχνε ένα ξέσπασμα και του το έδωσε ο Καλάθης με τρίποντο και κλέψιμο με ασίστ στον Γκιστ (45-52). Ο Σπανούλης όμως απάντησε με νέο τρίποντ, ο Πρίντεζης με βολές και ο Μακλίν με λέι απ ανέβασαν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο (13 π.), ο Παπαπέτρου έκλεισε την περίοδο με τρίποντο και σκορ 50-62 απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό σε ακόμη ένα πολύ κακό βράδυ, μη μπορώντας να βρει σκορ ούτε από τις βολές (11/22 ) ούτε στα (5/17) και με 17 ριμπάουντ έναντι 30 του Ολυμπιακού.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός βρήκε επιθετικό σφυγμό με Λοτζέ και Τζέιμς (56-62), έσφιξε την άμυνά του, ο Μπράουν κράτησε τον Ολυμπιακό σε απόσταση ασφαλείας (57-67 στα 5'26'' πριν από το φινάλε), αλλά οι «» έριξαν τη διαφορά στους 5 π. (62-67). Με Ρίβερς, Τζέιμς και Γκιστ πέρασαν μπροστά 1'55'' πριν από το τέλος (71-70), ο Σπανούλης ισοφάρισε με μία βολή, ο Τζέιμς έχασε μία «πράσινη» επίθεση με μπλοκ του Παπανικολάου, ο Σπανούλης αστόχησε στα 10'' και ο Αμερικανός δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση καθώς μπερδεύτηκε με… τον εαυτό του, στέλνοντας το ντέρμπι στην παράταση και τον Ολυμπιακό να έχει πετύχει μόλις 9 π. στην τελευταία περίοδο.

Στην παράταση, παρά την συγκλονιστική προσπάθεια του Καλάθη (25 π., 10 ασ.), ο Ρόμπερτς (18 π., 4/4 τρ.) έκρινε με καθοριστικά καλάθια την αναμέτρηση, την που ο Παναθηναϊκός στέρεψε από επιθετικές λύσεις κι έτσι ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη επί των «πρασίνων» ύστερα από 5 συνεχείς ήττες. Η ομάδα του Πασκουάλ μπήκε πλέον σε περιπέτειες καθώς όχι μόνο κινδυνεύει να μείνει εκτός πλέι οφ, αλλά πρέπει άμεσα να βρει λύση για το κακό και μπερδεμένο αγωνιστικό πρόσωπό του.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: (20/38 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 18/32 βολές, 29 ριμπάουντ (20+9), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 λάθη, 1 τάπα) Σίνγκλετον 13 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 9 (3/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/5 βολές), Πέιν 5, Παππάς 1, Γκιστ 21 (7/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Βουγιούκας 1, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέ 3 (0/1 δίποντο, 1/4 τρίποντα), Καλάθης 23 (7/15 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο), Αντετοκούνμπο.

ΟΛΥΜΠΙ: (18/36 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 24/36 βολές, 39 ριμπάουντ (28+11), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 τάπες) ΜακΛιν 9, Μπράουν 5, Παπαπέτρου 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σπανούλης 15 (4/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Μιλουτίνοβ 4, Στρέλνιεκς 4, Τιλί 2 (5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 15 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3 (6 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Ρόμπερτς 18 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Ουίλτζερ 1.