Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » ΣΠΟΡ » Η Σκιάθος υποδέχθηκε δρομείς από την Ελλάδα και το εξωτερικό
Η Σκιάθος υποδέχθηκε δρομείς από την Ελλάδα και το εξωτερικό

Έναν υποδειγματικό αγώνα προσέφερε και φέτος η Σκιάθος στους δρομείς από την Ελλάδα και από το εξωτερικό που προτίμησαν το νησί για να συνδυάσουν τις διακοπές τους με τον αθλητισμό αγωνιζόμενοι στο 10o Skiathos Trail Run 2022 Στα μονοπάτια του Παπαδιαμάντη.

Δυστυχώς όλα πέρασαν σε δεύτερη μοίρα, λόγω του θανάτου του 64χρονου Βρετανού δρομέα κατά τη διάρκεια του αστικού αγώνα (Urban Trail) των 10 χιλιομέτρων.

Ακόμη και σε αυτό τον τομέα για κάθε έκτακτο περιστατικό η διοργάνωση ήταν σε απόλυτη ετοιμότητα, καθώς άμεσα έσπευσαν ασθενοφόρο και δύο μηχανές με γιατρούς, που με ενέσεις, απινιδωτή, μαλάξεις προσπάθησαν επί 40 λεπτά να επαναφέρουν τον δρομέα στη ζωή, χωρίς αυτό να γίνει εφικτό. Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου εκφράζει τα θερμά του συλλυπητήρια στους οικείους του αθλητή.

Χάρη στην προσπάθεια μηνών σε κάθε τομέα, η διοργάνωση προσέφερε τις καλύτερες υπηρεσίες και προσφορές στους αθλητές και στις οικογένειές τους που ήρθαν στην Σκιάθο, καθώς και εκπτώσεις στη μετάβαση, στη διαμονή και στις υπηρεσίες. Μάλιστα η συμμετοχή στους αγώνες ήταν , ενώ εντυπωσιακά ήταν το συλλεκτικό μετάλλιο του επετειακού αγώνα 2022, και τα έπαθλα. Δωρεάν τεχνικό t-shirt πήραν όλοι, μικροί και μεγάλοι, ενώ με ζωντανές συνδέσεις κάλυψε τη διοργάνωση το Σαββατοκύριακο η ΕΡΤ.

Μετά τη συμπλήρωση 10 ετών από τον πρώτο ημιμαραθώνιο αγώνα ορεινού τρεξίματος το 2012, φέτος έγινε και ο πρώτος αγώνας Special Olympics Skiathos Run για άτομα με νοητική αναπηρία σε συνεργασία με την ομοσπονδία των Special Olympics Hellas. Ξεχώρισαν επίσης οι Παιδικοί αγώνες, με όλα τα παιδιά της Σκιάθου να αγωνίζονται στη δική τους διαδρομή ανάλογα της ηλικίας. Όλοι οι αγώνες αφιερώθηκαν στη μνήμη του Σκιαθίτη, ιδρυτή και επίτιμου προέδρου των Special Olympics Hellas, Ανδρέα Ποταμιάνου που έφυγε από τη ζωή τον Ιούλιο του 2021.

Ο τυφλός δρομέας Γιώργος Παρίσσης τερσε το Urban Trail 10 χιλιομέτρων συνοδευόμενος από τον Νίκο Μήλιο. Και οι δύο δρομείς είναι μέλη του ΣΔΥ Βόλου.

Οι ξένοι δρομείς έκλεψαν την παράσταση, και κέρδισαν όλες τις κούρσες. Ο ΣΔΥ Βόλου ξεχώρισε και αυτός, έχοντας τους δρομείς του στο βάθρο κάθε κούρσας. Οι 3 πρώτοι νικητές και νικήτριες των αγώνων ήταν οι εξής :

19η Λένα Ταμπούρη 1:52:41

Πάρα πολλά παιδιά των αθλητών του έτρεξαν επίσης στους παιδικούς αγώνες. Από τα μέλη του εθελοντές ήταν οι Γιάννης Ζήκος, Κώστας Παλάντζας. Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου ευχαριστεί τους διοργανωτές για την άριστη συνεργασία που είχαν και φέτος για 10η φορά, τους συντελεστές, τους εθελοντές, επίσης τους κατοίκους της Σκιάθου για την υποδοχή. Συγχαίρει όλους για τον όμορφο από κάθε άποψη αγώνα που προσφέρουν, και ανανεώνει το ραντεβού για το 2023.

Ο ΣΔΥ Βόλου και σε Φαλάνη, Νάουσα, , Ωραιόκαστρο, Πάρο, Μετέωρα

Με τον Τριαντάφυλλο Νικολάου να τερματίζει τον Ημιμαραθώνιο σε 1:43:45, και τους Στάθη Νικολάου, Ιάκωβο Τζανίδη να ακολουθούν, έγινε το 2ο Falani Run στη Φαλάνη Λάρισας με την συμμετοχή του ΣΔΥ Βόλου. Στα 5 χιλιόμετρα ο σύλλογος είχε 2 διπλούς τερματισμούς, καθώς οι Γιώργος Καβαρατζής, Κατερίνα Βουρονίκου έτρεξαν όλο τον αγώνα μαζί, όπως επίσης το ίδιο έκαναν ο Δημήτρης Φράγκος και ο Στέργιος Κουσκουρίδας, ενώ προηγουμένως είχε τερματίσει και ο Βασίλης Κουσκουρίδας. Ο απολογισμός αναλυτικότερα :

110 Στέργιος Κουσκουρίδας 32:26

Στον 18ο Δρόμο Θυσίας Δήμου Ηρωικής Πόλης Νάουσας ο Αμβρόσιος Δημητριάδης κατέλαβε την 3η θέση στη γενική κατάταξη και την 1η στην κατηγορία, με χρόνο 25:17.

Ένας νέος ορεινός αγώνας έκανε έναρξη στην με 600 συμμετοχές στις 3 αποστάσεις. Στον Godzilla Xanthi Trail ο ΣΔΥ Βόλου μετείχε με τον Αντώνη Νικολόπουλο, που τερσε την κύρια απόσταση των 30 χιλιομέτρων σε 4 ώρες 25:58 παίρνωντας την 22η θέση.

Το Paros Way έγινε στο νησί των Δωδεκανήσων, με τον Κώστα Ξένο να τερματίζει τον Ημιμαραθώνιο στη 10η θέση με 1:56:20. Ο αθλητής του ΣΔΥΒ αγωνίστηκε επίσης τα 1.000 μέτρα κολύμβησης τερματίζοντας σε 30:45.

Στον 8ο Φιλανθρωπικό Αγώνα Βουνού Αυτισμός – Ελπίδα 15 χιλιομέτρων που έγινε στο περιαστικό δάσος του Ωραιοκάστρου Θεσσαλονίκης, ο Ντίνος Πεταλωτής τερμάτισε σε 2:23:03.

Στην ποδηλασία, ο Γιάννης Κλόκας ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στο Meteora M.T.B Race, στο SHORT RACE 17KM. 17ος στο FULL RACE 32KM τερμάτισε ο Μάριος Αδαλόγλου.