Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » ΣΠΟΡ » Για έναν πόντο δεν τα κατάφεραν οι γυναίκες του Γ.Σ.Β. «Η ΝΙΚΗ»
Για έναν πόντο δεν τα κατάφεραν οι γυναίκες του Γ.Σ.Β. «Η ΝΙΚΗ»

Μόλις γι ένν πόντο έχασε χθες (Κυριακή) το απόγευμα στην πρεμιέρα της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΘ Γυναικών, η του Γ.Σ.Β. «Η ΙΚΗ» απέναντι στον Αίολο Τρικάλων.

Τα κορίτσια του ίκου Γαλανάκη αν και βρέθηκαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πίσω στο σκορ κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να βγουν μπροστά στην 1η περίοδο.

Στη δεύτερη και τρίτη περίοδο βρέθηκαν πίσω πάλι στο σκορ, αλλά δεν τό ‘βαλαν κάτω. Πάλεψαν και βρέθηκαν λίγο πριν τη λήξη του αγώνα να είναι ισόπαλες 44 – 44.

Τα κορίτσια έδειξαν συνεργασία και αποφασιστικότητα, ωστόσο έχασαν με ένα πόντο 47 – 48.

Μάλιστα κατά τη διάρκεια του αγώνα τραυματίστηκε η Κερασία ΣΚοτινιώτη που υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα.

Επίσης από τον αγώνα απουσίαζαν οι Έλσα Ντέγκα λόγω σπουδών, η Θωμά Στεφανία και η Εβελίνα λόγω τραυματισμού.

Στον χθεσινό αγώνα είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους η Αμαλία Πλατανιώτη από τις νεανίδες και η Ελένη από τις κορασίδες.

Τα δεκάλεπτα
1η περίοδο 14 – 13
2η περίοδο 22 – 27
3η περίοδος 28 – 36
4η περίοδος 47 – 48

Μετά το τέλος του αγώνα τα γυναικών και οι υποδομές επεφύλαξαν τούρτες έκπληξη στον προπονητή Νίκο Γαλανάκη για τα γενέθλιά του, που αν και δε συνοδεύτηκε με νίκη, επιβεβαιώνεται το μότο της ομάδας «μια ομάδα, μια ».

Η Δ.Ε. του μπάσκετ ευχαριστεί τους φιλάθλους κι όσους βρέθηκαν στο Κλειστό Γυμναστήριο της Ν. Ιωνίας κι ενθάρρυναν την ομάδα, καθώς και τα υποδομής.