Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » ΣΠΟΡ » Ευρωλίγκα: Ο Παναθηναϊκός έκανε τα πάντα για να… χάσει από τη Ρεάλ
Ευρωλίγκα: Ο Παναθηναϊκός έκανε τα πάντα για να… χάσει από τη Ρεάλ

Το τρίποντο  – του Ρούντι Φερνάντεθ στην εκπνοή του αγώνα, από απόσταση εννέα μέτρων, ανέβαλε την οριστικοποίηση της πρόκρισης του Παναθηναϊκού στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Η Ρεάλ νίκησε 74-73 στο ΟΑΚΑ και η πολυπόθητη 15η νίκη του «τριφυλλιού» θα διεκδικηθεί την επόμενη εβδομάδα, στην ίδια έδρα, με αντίπαλο την Μπούντουτσνοστ για την 30ή και τελευταία αγωνιστική.

O Παναθηναϊκός «έβγαλε» αυτοπεποίθηση στα πρώτα 15 λεπτά του α΄ ημιχρόνου (45-33), αλλά αφενός η αναμενόμενη αντίδραση της Ρεάλ και αφετέρου, η αγωνιστική καθίζηση των «πράσινων», έδωσε το δικαίωμα στη Ρεάλ να «ροκανίσει» τη διαφορά. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό για τους «πράσι» (32-14), όμως η Ρεάλ «απάντησε» με επιμέρους σκορ 13-19 στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε τη διαφορά τού σκορ που δεν έφτασε, όμως, σε μονοψήφιο αριθμό. Η πιο αξιόπιστη της «βασίλισσας» ήταν από τη θέση του σέντερ, με τον Ουόλτερ Ταβάρες να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ (11 πόντοι-11 ριμπάουντ) από το πρώτο 20λεπτο και παρά την αξιόλογη προσπάθεια του Παπαγιάννη να τον περιορίσει, ο παίκτης από το Πράσινο Ακρωτήρι σε όρθια την ομάδα του, περιμένοντας την επιθετική συνεισφορά των περιφερειακών συμπαικτών του.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε πανομοιότυπη έκβαση για τους γηπεδούχους και τους φιλοξενούμε, γιατί η μεν Ρεάλ κέρδισε για δεύτερη φορά στο επιμέρους σκορ (14-20) και άρχισε την τέταρτη περίοδο, με μειονέκτημα έξι πόντων (59-53), ο δε Παναθηναϊκός δεν «λύγισε» ψυχολογικά, διατηρώντας το προβάδισμα. Τα τρία τρίποντα του Λάνγκφορντ και του τεσόν Τόμας έδωσαν ανάσες στον Παναθηναϊκό στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου, αλλά ιδιαίτερα ο δεύτερος επιχείρησε να γίνει ο «ήρωας» της ομάδας του, με κατάχρηση των σουτ από τη γραμμή των 6.75 μ., ενώ ο Καλάθης ήταν εγκλωβισμένος και φα κουρασμένος, με τον Παπαγιάννη να κάνει μοιραία λάθη σε άμυνα και επίθεση.

Το 71-63 στο 35΄ μετατράπηκε σε 71-70 στο 1΄16΄΄ (1/2 βολές του Ταβάρες) πριν από τη λήξη και αν ο Παπαγιάννης ευστοχούσε σε 2 βολές στα 36΄΄ ή ο Λάνγκφορντ σκόραρε σε τρίποντο στα 21΄΄ και ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ του Καλάθη, ο Ρούντι Φερνάντεθ θα μπορούσε να σουτάρει και… έξω από το ΟΑΚΑ, χωρίς να στοιχίσει τη νίκη του Παναθηναϊκού.

ΠΑΟ: Τόμας 8 (1), Λάνγκφορντ 14 (2), Παπαγιάννης 8 (7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 7, κιστ 1, Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 2, Κιλπάτρικ 8 (2), Λοτζέσκι 2, Καλάθης 14 (1), Αντετοκούνμπο 2.
ΡΕΑΛ: Κοζέρ, Ράντολφ 5, Φερνάντεθ 13 (3), Καμπάσο 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αγιόν 4, ιούστα 3 (1), Κάρολ 6 (1), Ταβάρες 14, Γιουλ 12 (3), Κούζμιτς, Τόμπκινς 10 (2), Τέιλορ 2.

• Η Αρμάνι ηττήθηκε 90-104 από τη στο Μιλάνο, η Μακάμπι νίκησε 90-55 τη Χίμκι και στην είσοδο των πλέι οφ επικρατεί… χάος: 6η Μπασκόνια (15-13), 7ος ΠΑΟ (15-14), 8ος Ολυμπιακός (14-14), 9η Αρμάνι (14-15), 10η Μακάμπι (14-15), 11η Ζαλγκίρις (13-15), 12η Μπάγερν (13-15).

Πηγή: kathimerini.gr