Βρίσκεστε εδώ:  / ΣΠΟΡ / Ευρωλίγκα: Ο Παναθηναϊκός έκανε τα πάντα για να… χάσει από τη Ρεάλ
Ευρωλίγκα: Ο Παναθηναϊκός έκανε τα πάντα για να… χάσει από τη Ρεάλ

Το τρίποντο  – του Ρούντι Φερνάντεθ στην εκπνοή του αγώνα, από απόσταση εννέα μέτρων, ανέβαλε την οριστικοποίηση της πρόκρισης του Παναθηναϊκού στα της Ευρωλίγκας. Η Ρεάλ νίκησε 74-73 στο ΟΑΚΑ και η πολυπόθητη 15η νίκη του «τριφυλλιού» θα διεκδικηθεί την επόμενη εβδομάδα, στην ίδια έδρα, με αντίπαλο την Μπούντουτσνοστ για την 30ή και τελευταία αγωνιστική.

O «έβγαλε» αυτοπεποίθηση στα πρώτα 15 λεπτά του α΄ ημιχρόνου (45-33), αλλά αφενός η αναμενόμενη αντίδραση της Ρεάλ και αφετέρου, η αγωνιστική καθίζηση των «πράσινων», έδωσε το δικαίωμα στη Ρεάλ να «ροκανίσει» τη διαφορά. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό για τους «πράσινους» (32-14), όμως η Ρεάλ «απάντησε» με επιμέρους σκορ 13-19 στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε τη διαφορά τού σκορ που δεν έφτασε, όμως, σε μονοψήφιο αριθμό. Η πιο αξιόπιστη της «βασίλισσας» ήταν από τη θέση του , με τον Ουόλτερ Ταβάρες να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ (11 πόντοι-11 ριμπάουντ) από το πρώτο 20λεπτο και παρά την αξιόλογη προσπάθεια του Παπαγιάννη να τον περιορίσει, ο παίκτης από το Ακρωτήρι κράτησε όρθια την ομάδα του, περιμένοντας την επιθετική συνεισφορά των περιφερειακών συμπαικτών του.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε πανομοιότυπη έκβαση για τους γηπεδούχους και τους φιλοξενούμενους, γιατί η μεν Ρεάλ κέρδισε για δεύτερη φορά στο επιμέρους σκορ (14-20) και άρχισε την τέταρτη περίοδο, με μειονέκτημα έξι πόντων (59-53), ο δε δεν «λύγισε» ψυχολογικά, διατηρώντας το προβάδισμα. Τα τρία τρίποντα του Λάνγκφορντ και του Ντεσόν Τόμας έδωσαν ανάσες στον Παναθηναϊκό στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου, αλλά ιδιαίτερα ο δεύτερος επιχείρησε να γίνει ο «ήρωας» της ομάδας του, με κατάχρηση των σουτ από τη γραμμή των 6.75 μ., ενώ ο Καλάθης ήταν εγκλωβισμένος και φανερά κουρασμένος, με τον Παπαγιάννη να κάνει μοιραία λάθη σε άμυνα και επίθεση.

Το 71-63 στο 35΄ μετατράπηκε σε 71-70 στο 1΄16΄΄ (1/2 βολές του Ταβάρες) πριν από τη λήξη και αν ο Παπαγιάννης ευστοχούσε σε 2 βολές στα 36΄΄ ή ο Λάνγκφορντ σκόραρε σε τρίποντο στα 21΄΄ και ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ του Καλάθη, ο Ρούντι Φερνάντεθ θα μπορούσε να σουτάρει και… έξω από το ΟΑΚΑ, χωρίς να στοιχίσει τη νίκη του Παναθηναϊκού.

: Τόμας 8 (1), Λάνγκφορντ 14 (2), Παπαγιάννης 8 (7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 7, Γκιστ 1, Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 2, Κιλπάτρικ 8 (2), Λοτζέσκι 2, Καλάθης 14 (1), Αντετοκούνμπο 2.
ΡΕΑΛ: Κοζέρ, Ράντολφ 5, Φερνάντεθ 13 (3), Καμπάσο 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αγιόν 4, Γιούστα 3 (1), Κάρολ 6 (1), Ταβάρες 14, Γιουλ 12 (3), Κούζμιτς, Τόμπκινς 10 (2), Τέιλορ 2.

• Η Αρμάνι ηττήθηκε 90-104 από τη στο Μιλάνο, η Μακάμπι νίκησε 90-55 τη Χίμκι και στην είσοδο των επικρατεί… χάος: 6η Μπασκόνια (15-13), 7ος (15-14), 8ος Ολυμπιακός (14-14), 9η Αρμάνι (14-15), 10η Μακάμπι (14-15), 11η Ζαλγκίρις (13-15), 12η Μπάγερν (13-15).

Πηγή: kathimerini.gr