Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » ΣΠΟΡ » Χωρίς εκπρόσωπο η Ελλάδα στο Τσάμπιονς Λιγκ
Χωρίς εκπρόσωπο η Ελλάδα στο Τσάμπιονς Λιγκ

Οδυνηροί αποκλεισμοί για Ολυμπιακό και Κ

Οι δύο ελληνικές ομάδες έμειναν εκτός συνέχειας από το Τσάμπιονς Λιγκ με μεγάλες χρηματικές (και όχι μόνο) απώλειες.

Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός έπειτα από δεύτερη κακή εμφάνιση απέναντι στη Χαποέλ Μπερ Σεβά ηττήθηκε με 1 – 0.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Βίκτορ εμφανίστηκε άτολμη και σε καμία περίπτωση δεν έδειξε την ανωτερότητα της απέναντι στην ισραηλινή ομάδα.

Από την άλλη, η Χαποέλ έπαιξε υπομονετικά και με τον κόσμο της στο πλευρό της κατάφερε να αμυνθεί σωστά.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Ολυμπιακός συνέχισε να εμφανίζεται νωθρός και έδειχνε σημάδια κούρασης με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι αρχικά να σουν με το Νουακέμε στο 56΄και τέλος να σκοράρουν με τον Τζέντεκ στο 79ο λεπτό.

Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού οι δεν κατάφεραν να σουν την εστία των Ισραηλινών.

olybiakos

Ο ΠAOK

Μέσα στην γεμάτη Τούμπα, ο Κ απώλεσε μεγάλη ευκαιρία να προκριθεί απέναντι σε έναν κακό Άγιαξ που δεν θύμισε σε τίποτα τη μεγάλη ομάδα των προηγούμενων χρόνων.

Η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου και ευτήχησε να προηγηθεί μόλις στο 4' με κοντινή του Αθανασιάδη.

Στη συνέχεια ο Άγιαξ προσπάθησε να αντιδράσει δίνοντας ανοιχτούς χώρους στους γηπεδούχους αλλά οι παίκτες του έχασαν ανεπανάληπτα τετ-α-τετ.

Τελικά, σε μία ανύποπτη φάση στο 45' ο Λέοβατς υπέπεσε σε πέναλτι με τον Κλάασεν να ισοφαρίζει από τα 11 μέτρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε αισθητά με του δύο να προσπαθούν να τονώσουν με τις ομάδες τους. Ο Μυστακίδης, ερχόμενος από τον πάγκο λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ αλλά το δοκάρι σταμάτησε την κεφαλιά του στο 76ο λεπτό.

Ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι οδηγείται στην παράταση, στο 88' ο Κλάασεν εκμεταλλευόμενος το κακό διώξιμο του Λέοβατ, με ευθύβολο σουτ έστειλε την μπάλα στη γωνιά του Γλύκου.

Οι δύο ομάδες περιμένουν πλέον την κλήρωση της Παρασκευής για τα play off του .