Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » ΣΠΟΡ » Χάλκινο μετάλλιο και στο πόλο εφήβων
Χάλκινο μετάλλιο και στο πόλο εφήβων

Με το χάλκινο μετάλλιο θ επιστρέψουν πό τους Ευρωπαϊκούς Αγώνες αθλημάτων του Μπακού οι Ελληνες πολίστες.

Η εθνική ομάδα των εφήβων, ύστερα από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, νίκησε την Κροατία με 11-10 και ανέβηκε στην 3η θέση του βάθρου. Αυτό ήταν το πέμπτο μετάλλιο (1-2-2) της ελληνικής αποστολής στη διοργάνωση του Αζερμπαϊτζάν.

Κοντά στο χάλκινο μετάλλιο έφτασε και η Ευαγγελία Ψάρρα αλλά, τελικά, δεν τα κατάφερε. Η τοξότης ηττήθη στον μικρό τελικό με 4-6 από την Ισ Μαρίν και πλασαρίστηκε στην 4η θέση του ατομικού.

Ένα μικρό είχε ο μας, Χαράλαμπος Καστραντάς, που πήρε μέρος στην ποδηλασία δρόμου. Σε μια διαδρομή μέσα στην παλαιά πόλη του Μπακού, βρέθηκε στο έδαφος μετά από με άλλον ποδηλάτη και χτύπησε στην κλείδα.

Στο αγωνιστικό κομ, ο Ιωάννης Ταμουρίδης τερσε 36ος (με χρόνο 5ωρ.33'43'') μεταξύ των 125 αθλητών, ενώ ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης δεν τερμάτισε, όπως και άλλοι 62 ποδηλάτες.Ο ήταν εξαιρετικά δύσκολος και επίπονος.

πηγή:kathimerini.gr