Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » ΣΠΟΡ » Χάλκινο μετάλλιο και στο πόλο εφήβων
Χάλκινο μετάλλιο και στο πόλο εφήβων

Με το χάλκινο μετάλλιο θ επιστρέψουν πό τους Ευρωπαϊκούς Αγώνες αθλημάτων του Μπακού οι Ελληνες πολίστες.

Η των εφήβων, ύστερα από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, νίκησε την με 11-10 και ανέβηκε στην 3η θέση του βάθρου. Αυτό ήταν το πέμπτο μετάλλιο (1-2-2) της ελληνικής ς στη διοργάνωση του Αζερμπαϊτζάν.

Κοντά στο χάλκινο μετάλλιο έφτασε και η Ευαγγελία Ψάρρα αλλά, τελικά, δεν τα κατάφερε. Η τοξότης ηττήθη στον μικρό τελικό με 4-6 από την Ισ Μαρίν και πλασαρίστηκε στην 4η θέση του ατομικού.

Ένα μικρό ατύχημα είχε ο μας, Χαράλαμπος Καστραντάς, που πήρε μέρος στην . Σε μια διαδρομή μέσα στην παλαιά πόλη του Μπακού, βρέθηκε στο έδαφος μετά από σύγκρουση με άλλον ποδηλάτη και χτύπησε στην κλείδα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ιωάννης Ταμουρίδης τερμάτισε 36ος (με χρόνο 5ωρ.33'43'') μεταξύ των 125 αθλητών, ενώ ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης δεν τερμάτισε, όπως και άλλοι 62 ποδηλάτες.Ο αγώνας ήταν εξαιρετικά δύσκολος και επίπονος.

πηγή:kathimerini.gr