Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » ΣΠΟΡ » «Ασημένιος» ο Κωνσταντινίδης και στην κορίνα
«Ασημένιος» ο Κωνσταντινίδης και στην κορίνα

Η προ ημερών πρόβλεψη του Λάζαρου Στεφανίδη, ότι τα Παραολυμπιακά μετάλλια των αθλητών του θα έχουν συνέχεια, επιβεβαιώθηκε ε στον τελικό της κορίνας F32.

Ο Σάκης Κωνσταντινίδης βρέθηκε και πάλι στο βάθρο των νικητών, αυτή τη φορά στη δεύτερη θέση, χάνοντας την πρώτη για 22 εκατοστά. Η καλύτερη βολή του Έλληνα πρωταθλητή ήταν 33 69 εκατοστά, την στιγμή που ο Πολωνός Σόκαλ στην έκτη και τελευταία προσπάθεια έστειλε την κορίνα στα 33 91 εκατοστά.

Αυτό είναι το δεύτερο επι βραζιλιάνικου εδάφους για τον παγκόσμιο ρέκορντμαν στην δισκοβολία, αφού στην πρεμιέρα των 15ων Παροαλυμπιακών Αγώνων βρέθηκε στην κορυφή της ς κατηγορίας F32. Παράλληλα, αυτό είναι το 9ο ελλληνικό στην … Και έπεται συνέχεια….

Οι βολές του Κωνσταντινίδη, ο οποίος είναι τριών παιδιών, ήταν 31.30, 31.66, 33.69, 32.82, 32.67 και 32.87 μέτρα.

Ο ίκος ονιός, με 27.26μ. στην τελευταία βολή κατέλαβε την 5η θέση στον ίδιο τελικό, ενώ ο Δημήτρης Ζησίδης, τρίτος στην σφαιροβολία πριν από λίγες ημέρες, έμεινε στην 6η θέση με καλύτερη βολή 22.24μ. Οι έγκυρες βολές του ονιού ήταν 24.69, 26.57, 24.03, 26.53 και 27.26 μέτρα, ενώ του Ζησίδη μετρήθηκαν 21.21, 19.13 και 22.24μ.

πηγή:kathimerini.gr