Βρίσκεστε εδώ:  / ΣΠΟΡ / Άρεσε, παρά την ήττα (1-2)
Άρεσε, παρά την ήττα (1-2)

Η Νίκη ήταν θετικότατη, στο δυσκολότερο φιλικό της τεστ μέχρι στιγμής, κοίταξε στα μάτια την «Σουπερλιγκάτη» ΑΕΛ, αλλά ηττήθηκε, ως απόρροια δικών της λαθών – Σοβαρά επεισόδια, λίγο πριν την έναρξη του αγώνα, μεταξύ των οργανωμένων οπαδών των δύο ομάδων.

Σε μία ακόμα φιλική αναμέτρηση, με αντίπαλο μεγαλύτερης κατηγορίας, οι κυανόλευκοι αγωνίστηκαν σοβαρά και πειθαρχημένα, έβγαλαν ευκαιρίες και δυσκόλεψαν το έργο της ΑΕΛ, που κατάφερε τελικά να κερδίσει, πετυχαίνοντας το δεύτερο της γκολ, λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Σκόρερ οι Χότζαλι (27′) και Μαρουκάκης (78′) για τους «βυσσινί», είχε ισοφαρίσει στο 62′ για τη Νίκη ο Αζίζ.

Η Νίκη την υπεροχή, η Λάρισα το γκολ στο πρώτο μέρος

Στο πρώτο 45λεπτο, η παρουσία των κυανόλευκων ήταν πολύ καλή. Είχε διάθεση στο κέντρο, με τον Μέτσε να κάνει φοβερή δουλειά, με τη Νίκη να απειλεί συνεχώς υπό καλές προϋποθέσεις. Παρ’ όλα αυτά, η απροσεξία στην τελική πάσα ήταν εκείνη που στέρησε από τους Βολιώτες ένα ή περισσότερα γκολ. Αντίθετα, η ομάδα της ΑΕΛ ήταν, απροσδόκητα, εκείνη που περίμενε τις περισσότερες φορές τον αντίπαλο και σε μία από τις λίγες ευκαιρίες που της δόθηκε στο πρώτο ημίχρονο, έκανε το γκολ.

Η πρώτη καλή φάση ήταν για την ΑΕΛ. Συγκεκριμένα, στο τρίτο λεπτό, ο Τσιμπάμπα έγινε αποδέκτης της μπάλας σε πλεονεκτική θέση, με το σουτ του, όμως, να περνάει ψηλά. Στη συνέχεια, ο κορυφαίος, για το πρώτο μέρος, Μέτσε προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Ξενοδόχοφ, με δύο καλά σουτ, στο 5′ και το 8′, από μακρινή απόσταση, με το νεαρό πορτιέρο να είναι σε ετοιμότητα. Στο 13′, η Λάρισα κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, με τον Ναγιάρ να το εκτελεί και τον Τσιμπάμπα από το ύψος της μικρής περιοχής, να μην πιάνει, όπως θέλει την κεφαλιά του, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά από την εστία του Σταυράκη.

Η Νίκη πίεζε και προσπαθούσε να γίνει απειλητική, αλλά κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, ήρθε το γκολ για τους φιλοξενούμενους. Συγκεκριμένα, ο Χότζαλι έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από τη μεγάλη περιοχή, «χόρεψε» τρεις κυανόλευκους αμυντικούς και πλάσαρε σωστά τον Σταυράκη για το 0-1, ακριβώς στο 27ο λεπτό.

Μετά το γκολ, η Νίκη δεν πτοήθηκε και προσπάθησε να απαντήσει άμεσα. Συγκεκριμένα, στο 37′ ο Κρεββατάς με τακουνάκι, από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, προσπάθησε να νικήσει τον Ξενοδόχοφ, με τη μπάλα, όμως, να «γλείφει» το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του. Η ανάπαυλα ήρθε, με την ΑΕΛ προηγούμενη και τη Νίκη να κερδίζει τις εντυπώσεις.

Καλύτερη η ΑΕΛ στην επανάληψη, προσπάθησαν οι «ρεζέρβες» του Μπίλη

Η ΑΕΛ, στην αρχή του δευτέρου μέρους, φαίνεται να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, επιθυμώντας να «καθαρίσει» αυτήν τη φιλική νίκη. Μάλιστα, στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης, οι «βυσσινί» είχαν μεγάλη ευκαιρία, όταν το πλασέ του Ουρτάδο, εντός περιοχής, χτύπησε στην δεξιά κάθετη δοκό του Σταυράκη.

Με τη Λάρισα να έχει την υπεροχή, η μόνιμη πηγή κινδύνου των φιλοξενούμενων, ο Ζοέλ Τσιμπάμπα έφτασε πολύ κοντά στο να χρηστεί σκόρερ στο 59ο λεπτό, με το σουτ του, όμως, από αριστερά να απομακρύνεται από τον Σταυράκη με τα πόδια.

Με τις αλλαγές του Λεωνίδα Μπίλη, όμως, οι γηπεδούχοι απέκτησαν διάθεση και αγωνιστικό ρυθμό και κατάφεραν να ισοφαρίσουν, τρία λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα, ο Κόλα εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, πλασαριστά για τον Πασκούλεφ, με τον Βούλγαρο να κάνει τη σέντρα και τον Αζίζ στην καρδιά της άμυνας να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ, με τακουνάκι, για το 1-1.

Στο 70′, η ΑΕΛ είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Συγκεκριμένα, ο Μαρουκάκης βγήκε απέναντι από τον Σταυράκη, με το πλασέ του, όμως, να είναι άστοχο. Τρία λεπτά αργότερα, η Νίκη είχε διπλή ευκαιρία για το 2-1. Συγκεκριμένα, ο Αζίζ ήταν αυτός που ελίχθηκε στην περιοχή, έφτασε απέναντι από τον Καβουσάκη, με τον Άγγλο να επιλέγει να σπάσει τη μπάλα στο πέναλτι και τους αμυντικούς των Λαρισαίων να διώχνουν σε κόρνερ. Ο Κόλα ήταν ο εκτελεστής, στο δεύτερο δοκάρι, με τον Κανταρτζή να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά, που κατέληξε ελάχιστα άουτ. Στο 76′, η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πασκούλεφ, ανάγκασε τον Καβουσάκη να δείξει τα ρεφλέξ του, πέφτοντας στη δεξιά του γωνία και μπλοκάροντας τη μπάλα.

Τελικά, το γκολ για την ΑΕΛ ήρθε στο 80ο λεπτό. Συγκεκριμένα, Γκίκα και Πασκούλεφ αδράνησαν, ο Μαλακούσης βρήκε την ευκαιρία για μπάσιμο από τη δεξιά πλευρά, σέρβιρε στον αμαρκάριστο Μαρουκάκη στην καρδιά της περιοχής, που με εξουδετερωμένο τον Παπουρτζή, δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-2.

Μετά το γκολ του έμπειρου επιθετικού, ο ρυθμός έπεσε, η Νίκη δεν έδειξε τη φρεσκάδα που είχε στα προηγούμενα λεπτά και δεν κατάφερε να απειλήσει. Αντίθετα, οι παίκτες της ΑΕΛ, αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί, θα μπορούσαν να είχαν πετύχει ένα ακόμα τέρμα στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Τελικό σκορ, 1-2, με τη Νίκη να αρέσει και να δείχνει πως είναι έτοιμη για τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις της.

Νίκη Βόλου: Σταυράκης (75’ Παπουρτζής), Κεμάλλι (62’ Βέργος), Παπαδόπουλος (62’ Πασκούλεφ), Καρατάσιος (62’ Αντζούρης), Ναουμίδης (62’ Κανταρτζής), Ιβανίδης (62’ Γεωργιάδης), Μέτσε (62’ Ευθυμίου), Μπαλαράμπε (55’ Αζίζ), Ταουσιάνης (62’ Κόλα), Κανελλόπουλος (58’ Αποστολίδης), Κρεββατάς (62’ Γκίκα-87’ Αναστασίου).
ΑΕΛ: Ξενοδόχωφ, Νικολακάκης, Κοντοχρήστος, Βέρτζος, Γιοβάνοβιτς, Μπανούσης, Ναγιάρ, Αναστασόπουλος, Τσιμπάμπα, Χοτζάλι, Ουρτάδο.
Αγωνίστηκαν επίσης και οι: Καβουσάκης, Μασούρας, Μονιάκης, Κομεσίδης, Σουλιώτης, Χάμος, Ροβίθης, Μπουντόπουλος, Μαρουκάκης, Λαμπρόπουλος, Κάπος, Μαλακούσης.

Επεισόδια πριν την έναρξη του αγώνα

Μάχες «σώμα με σώμα» εκτυλίχθηκαν, πριν το εναρκτήριο λάκτισμα της φιλικής αναμέτρησης, ανάμεσα στις δύο ομάδες. Συγκεκριμένα, περίπου 100 οπαδοί της ΑΕΛ έφτασαν στο Πανθεσσαλικό, δέκα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα, δείχνοντας την πρόθεση να μπουν στο Βόρειο Πέταλο, δίχως να πληρώσουν εισιτήριο.

Όταν έγιναν αντιληπτοί, από τους Βολιώτες φιλάθλους, υπήρχαν αντεγκλήσεις και προκλήσεις κι από τις δύο πλευρές, με αποτέλεσμα οι Λαρισαίοι φίλαθλοι να περάσουν στη σκεπαστή κερκίδα, προκειμένου να λύσουν από… κοντά τις διαφορές τους, με τους οπαδούς της Νίκης.

Για μερικά λεπτά, υπήρξε μεγάλη ένταση και συγκρούσεις σώμα με σώμα, μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων, μέχρι τελικά οι οπαδοί της ΑΕΛ να τραπούν σε φυγή. Στη συνέχεια, πέρασαν στο Βόρειο Πέταλο και παρακολούθησαν κανονικά το φιλικό παιχνίδι, με τις πληροφορίες να αναφέρουν πως μόνο ορισμένοι από αυτούς πλήρωσαν τελικά εισιτήρια.

Πέντε συλλήψεις

Εν τω μεταξύ, συνελήφθησαν χθες (22-08-2015) το απόγευμα, στο Πανθεσσαλικό Στάδιο Βόλου, μετά τη λήξη ποδοσφαιρικού αγώνα, μεταξύ των ομάδων «Π.Α.Ε. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – Π.Α.Ε. ΛΑΡΙΣΑ Α.Ε.», από αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Ασφάλειας Βόλου, πέντε άτομα, ηλικίας από 17 έως 27 ετών, που συμμετείχαν σε επεισόδια αθλητικής βίας.

Οι συλλήψεις πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο των ειδικών αστυνομικών μέτρων, που αναπτύχθηκαν στην περιοχή.

Ειδικότερα, λίγο πριν την έναρξη του αγώνα και εξωτερικά του Σταδίου, ομάδα φιλάθλων, που επιχείρησε να εισέλθει στο Στάδιο χωρίς εισιτήριο, επιτέθηκε κατά των αστυνομικών δυνάμεων, ρίπτοντας εναντίον τους πέτρες.

Στη συνέχεια, φίλαθλοι των δύο ομάδων, στις κερκίδες του Σταδίου, εκσφενδόνιζαν εκατέρωθεν σπασμένα καθίσματα και διάφορα αντικείμενα.

Επιπλέον, κατά τη διάρκεια προληπτικού αστυνομικού ελέγχου, βρέθηκε σε κερκίδα του γηπέδου και κατασχέθηκε σακίδιο, το οποίο περιείχε (5) πυρσούς και (2) καπνογόνα.

Από τις επιθέσεις, τραυματίστηκαν ελαφρά (4) αστυνομικοί και προκλήθηκαν φθορές στις εγκαταστάσεις του Σταδίου και σε υπηρεσιακό όχημα.

Οι συλληφθέντες, σε βάρος των οποίων σχηματίσθηκε δικογραφία με τις -κατά περίπτωση- κατηγορίες της παράβασης των Νόμων «Περί αθλητισμού», «Διατάραξης κοινής ειρήνης» και «Απρόκλητων Σωματικών βλαβών», θα οδηγηθούν στον αρμόδιο Εισαγγελέα.