Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » ΣΠΟΡ » Άλλοι 8 αγώνες για τους δρομείς του ΣΔΥ Βόλου
Άλλοι 8 αγώνες για τους δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

Πλούσιο σε συμμετοχές ήταν και το Σαββατοκύριακο 13-14 Μαΐου για τους δρομείς του Βόλου, που κάλυψαν σε αγώνες σε όλη την Ελλάδα αποστάσεις από 12 ως και 70 χιλιόμετρα.

Μάλιστα τα 70χλμ που έτρεξε ο Κώστας Τσουράπας, τα 30χλμ που έτρεξε η Μάρθα Ξηροφώτου και τα 27χλμ από την Κατερίνα Παπαευσταθίου έγιναν για φιλανθρωπικό σκοπό, για την στήριξη του “Μαζί για το Παιδί”, στον αγώνα «No Finish Line Athens 2023».

Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε στον περιβάλλοντα χώρο του ΟΑΚΑ σε στροφή 960 μέτρων και περισσότεροι από 5.000 δρομείς έτρεξαν μέσα σε 4 ημέρες, είτε ώρες που διήρκησε ο πρωτότυπος αγώνας οι υπερμαραθωνο, είτε μόνο μία στροφή, όσο δηλαδή ήθελε κάθε ένας, αρκεί που όλοι αγωνίστηκαν για καλό σκοπό.

Για την ιστορία, ο Κώστας Τσουράπας ήταν 35ος σε κάλυψη απόστασης, από όλους τους συμμετέχοντες.

Στο διήμερο έγινε ο Eyrytania-Triantafylia-Mountain Trail Running σε δύσκολες διαδρομές 12 χιλιομέτρων το Σάββατο και 33χλμ την .

Ο Ευριπίδης Μπουμπουζιώτης έκλεψε την παράσταση καθώς έτρεξε και στους δύο αγώνες και τερμάτισε και στους δύο δεύτερος με χρό 1 ώρα 22:47 και 5 ώρες 30:17 αντίστοιχα. Τη 2η θέση στις κατέλαβε η Άρτεμις Λιόλιου στα 12χλμ με 2 ώρες 51:02. Την 11η θέση κατέλαβε στα 33 χιλιόμετρα ο Θανάσης Αλεξίου με 8:05:46, ενώ στη 17η ακολούθησε ο Απόστολος Μπαρμπούλης με 9:09:17.

Η Βάνα Σπύρου τερμάτισε σε 1:40:49 τον 6ο Ημιμαραθώνιο Δρόμο Ιωαννίνων και αναδείχθηκε 6η στη γενική κατάταξη γυναικών και νικήτρια στην κατηγορία.

Η Έλενα Κουμπή κατέλαβε την 38η θέση με χρόνο 2:16:52 και ανέφερε χαρακτηριστικά : «Αγώνας δεν είναι μόνο το προσωπικό ρεκόρ και η επιτυχία, αλλά και η διαχείριση όταν προκύπτει κάτι που δεν περιμένεις».

Η διαδρομή του αγώνα πιστοποιήθηκε φέτος από μετρητή της World Athletics / AIMS, χάρη στις ενέργειες του διοργανωτή Συλλόγου Δρομέων Ιωαννίνων.

Την 12η θέση κατέκτησε ο Στέργιος Κουσκουρίδας στον 7ο Αγώνα Ορεινού Τρεξίματος Lailias Mountain Running στην Άνω Ορεινή Σερρών στα 12 χιλιόμετρα, με χρόνο 1:20:27.

Στον ορεινό όγκο του Κάτω Ολύμπου, στον άγνωστο Όλυμπο, πάνω από το κάστρο του Πλαταμώνα, με επίκεντρο το γραφικό χωριό των Παλαιών Πόρων ή Πούρλια όπως ήταν παλιότερα γνωστό, έγινε το Pourlia Trail 2023, με τον Δημοσθένη Καπουρνιώτη να σημειώνει χρόνο 3:54:29 στα 25χλμ και να παίρνει την 124η θέση.

Στο ημιορεινό χωριό των Στύρων στην νότια έγινε το Armeno Gate Trail Race 2023, με τον Κώστα Ξένο να τερματίζει 68ος τα 17χλμ με 3:55:42.

Στον 10ο Δρόμο Σέϊχ Σου 16χλμ στο περιαστικό δάσος της Θεσσαλονίκης, η Ντέμα Ιωαννίδου με 1:49:10 πήρε τη 15η θέση στις .

Στην ποδηλασία, ο Γιάννης Κλόκας κατέλαβε μία 3η και μία 4η θέση στο Πρωτάθλημα Κεντρικής Ελλάδας που έγινε στον Τύρναβο. Το Σάββατο στον αγώνα ατομικής χρονομέτρησης τερμάτισε τρίτος, ενώ την στον αγώνα αντοχής 83 χιλιομέτρων ήταν 4ος.