Βρίσκεστε εδώ:  / Α'-Β' ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ / Βραβεύονται οι επιτυχόντες σε μαθηματικούς διαγωνισμούς
Βραβεύονται οι επιτυχόντες σε μαθηματικούς διαγωνισμούς

Βραβεύονται οι επιτυχόντες σε μαθηματικούς διαγωνισμούς

 

Από την Επιτροπή Διαγωνισμώ της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (Ε.Μ.Ε.), ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του 79ου Πανελλήνιου Μαθηματικού Διαγωνισμού « Ο Ευκλείδης», για μαθητές της Β ́, Γ ́ Γυμνασίου και Α ́, Β ́, Γ ́ Λυκείου και από την Επιτροπή Διαγωνισμώ του Παραρτήματος Ν. Μαγνησίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (Ε.Μ.Ε.), ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του 8ου Τοπικού Μαθηματικού Διαγωνισμού «Ο Ευκλείδης για την Α ́ Γυμνασίου».

Στον 79ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό « Ο Ευκλείδης» συμμετείχαν 77 μαθητές και μαθήτριες του Ν. Μαγνησίας που είχαν προκριθεί στην Α ́ φάση του διαγωνισμού «Ο Θαλής» και από αυτούς διακρίθηκαν 13 μαθητές, οι οποίοι θα λάβουν μέρος στην Γ ́ φάση του διαγωνισμού στην 36η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα « Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ» που θα διεξαχθεί το Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2019 στην Αθήνα στο κτίριο του Νέου Χημείου, οδός Ναυαρίνου 13Α, μεταξύ Μαυρομιχάλη και Χαρ. Τρικούπη από 09.00 – 12.00 π.μ. Την Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2019 στην Αίθουσα Τελετώ του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, Κτίριο Διοίκησης, Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου (είσοδος από Κατεχάκη) και ώρα 11.00 θα γίνει η τελετή βράβευσης των μαθητώ που θα διακριθούν στον «ΑΡΧΙΜΗΔΗ».

Όσοι επιτυχώς διακριθού και στην τρίτη φάση θα συμμετάσχουν στη συνέχεια στον προκριματικό διαγωνισμό όπου θα επιλεγεί η Εθνική ομάδα που θα λάβει μέρος στην Βαλκανική και στη Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα.

Στη δεύτερη και καταληκτική φάση του 8ου Τοπικού Διαγωνισμού «Ο Ευκλείδης για την Α ́ Γυμνασίου» συμμετείχαν 94 μαθητές και μαθήτριες του Ν. Μαγνησίας οι οποίοι είχαν προκριθεί στην Α ́ φάση του διαγωνισμού «Ο Θαλής για την Α ́ Γυμνασίου» και από αυτούς διακρίθηκαν 43 μαθητές.

Η Τελετή Απονομής των Βραβείων για όλους τους επιτυχόντες και της 1ης φάσης «ΘΑΛΗΣ» και της 2ης φάσης «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ» και για όλες τις τάξεις (και της Α ́ Γυμνασίου) θα γίνει την Κυριακή 17 Μαρτίου 2019 στις 11.00 π.μ. στο Αμφιθέατρο «Ι. Κορδάτος» (Κτίριο Παπαστράτου, Αργοναυτώ-Φιλελλήνων).

Η Διοικούσα Επιτροπή του Παραρτήματος Ν. Μαγνησίας της Ε.Μ.Ε. συγχαίρει τους διακριθέντες μαθητές/μαθήτριες, τις οικογένειές τους και τους καθηγητές τους, για την επιτυχία τους αυτή. Προς ενίσχυση της προσπάθειάς τους διοργανώνει ένα τρίωρο μάθημα προετοιμασίας για τους μαθητές που θα συμμετάσχουν στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα την Κυριακή 17/2/18, στο γραφείο της ΕΜΕ στο 1ο Γυμνάσιο Βόλου από 10.00-13.00.

Ονόματα όλων των επιτυχόντων

Συνολικά τα 13 ονόματα των επιτυχόντων είναι τα εξής:
Β’ Γυμνασίου: Καλλίας Σπύρος 5ο Γυμνάσιο Βόλου, Μηλαράς Βασίλης 4ο Γυμνάσιο Ν. Ιωνίας, Παπαναστασίου Κωνσταντίνος 3ο Γυμνάσιο Βόλου, Φιλίππου Δημήτριος 5ο Γυμνάσιο Βόλου, Φωτιάδης Νικόλαος 1ο Γυμνάσιο Βόλου.
Γ’ Γυμνασίου: Δημήτριος 5ο Γυμνάσιο Βόλου, Χαραλαμπίδη Αικατερίνη 5ο Γυμνάσιο Βόλου.
Α’ Λυκείου: Δοκός Νικόλαος 6ο ΓΕΛ Βόλου, Ρασβάνη Κωνσταντίνα 1ο ΓΕΛ Βόλου, Χαράτση Δήμητρα 1ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας.
Β’ Λυκείου: Γιαννίσης Μανές-Αργύρης Μουσικό Λύκειο.
Γ’ Λυκείου: Κασλάς Μάριος 3ο ΓΕΛ Βόλου, Πανάγου Ιωάννα Μαρία 8ο ΓΕΛ Βόλου.

Επιτυχόντες Α’ Τάξης Γυμνασίου

Από την μαθηματική εταιρεία ανακοινώθηκαν τα ονόματα και των επιτυχόντων Α’ Τάξη Γυμνασίου στον Ευκλείδη και οι οποίοι είναι οι εξής:
Αριστείο – Μετάλλιο: Σταθαράκος Ευστάθιος 5ο Γυμνάσιο Βόλου, Ξυνού Αποστολία Γυμνάσιο Ν. Αγχιάλου.
Βραβείο Α’: Ασημόπουλος Εμμανουήλ Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου, Σαρακατσάνος Απόστολος Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου, Χατζηιωάννου Αικατερίνη-Αναστασία 3ο Γυμνάσιο Βόλου, Αντωνίου Απόστολος 9ο Γυμνάσιο Βόλου, Βάσιλα Φαίδρα-Αθανασία Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου, Μεμάι Φιορέλα Γυμνάσιο Αργαλαστής, Ρούμπος Αριστοτέλης-Μάριος 1ο Γυμνάσιο Βόλου, Σκάμπουρα Κων/να Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου.
Βραβείο Β’: Τσιούρη Γεωργία 7ο Γυμνάσιο Βόλου, Δεδούσης Κωνσταντίνος 10ο Γυμνάσιο Βόλου, Τριανταφύλλου Ιωάννα-Αναστασία Γυμνάσιο Ιωλκού, Καρρόπουλος Γεώργιος 5ο Γυμνάσιο Βόλου, Δεσποτοπούλου Ευγενία 1ο Γυμνάσιο Αλμυρού, Μίγκα Μαρία-Μαγδαληνή Γυμνάσιο Αγριάς, Πούλιου Ιωάννα 7ο Γυμνάσιο Βόλου, Τριανταφυλλίδης Λέων Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου, Ρασβάνης Ανδρέας 5ο Γυμνάσιο Βόλου, Αβραμίδου Τριανταφυλλιά Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου, Ανδρεόγλου Αλέξιος 4ο Γυμνάσιο Ν. Ιωνίας, Κτενά Ευσταθία 5ο Γυμνάσιο Βόλου, Νιφόρος Ελευθέριος 1ο Γυμνάσιο Βόλου, Παπαρρίζος Ιωάννης Γυμνάσιο Αγριάς, Σβερώνη Μαρία 8ο Γυμνάσιο Βόλου, Ξυνομπίτης Γεώργιος 5ο Γυμνάσιο Βόλου.
Βραβείο Γ’: Γουργούλια Μαρία- 7ο Γυμνάσιο Βόλου, Τσιάτσου Ευαγγελία 1ο Γυμνάσιο Αλμυρού, Παπαγιάννη Χριστίνα Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου, Αθανασιάδη Μαρία 2ο Γυμνάσιο Αλμυρού, Γκίκας Ιωάννης 5ο Γυμνάσιο Βόλου, Γούσης Ανδρέας 5ο Γυμνάσιο Βόλου, Παπαγεωργίου Χαράλαμπος Ιδ. Γυμνάσιο Προμηθέας, Σινγκ Ταράνπριτ Καούρ Γυμνάσιο Ευξεινούπολης, Σπηλιόπουλος Θεόδωρος 3ο Γυμνάσιο Βόλου, Καλιακούδα Ευφροσύνη 10ο Γυμνάσιο Βόλου, Λόη Κατερίνα 5ο Γυμνάσιο Βόλου, Παραγιούτσικου Στεφανία 9ο Γυμνάσιο Βόλου, Σκιαθίτη Ελένη 5ο Γυμνάσιο Βόλου.
Διάκριση στον Ευκλείδη: Αναγνώστου Δημήτριος 3ο Γυμνάσιο Ν. Ιωνίας, Βαλή Εμμανουέλα 1ο Γυμνάσιο Βόλου, Κοσμά Νίκη Γυμνάσιο Σκοπέλου, Παπαδόπουλος Κρίτων Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου.

 

PagasitikosNews logo

ΠΡΟΣΦΑΤΑ TWEETS

  • Στην Περιφερειακή Παράταξη του Κ. Αγοραστού προσχώρησε ο περιφερειακός σύμβουλος Αθ. Ακρίβος… - https://t.co/T1ozuf5kqn -

  • Αναστολή λειτουργίας σχολείων στο Δήμο Νοτίου Πηλίου #αναστολήλειτουργίαςσχολείων - https://t.co/PTFs4NZ0cs -

  • Στο Australian Open στη Μελβούρνη ο περιφερειακός σύμβουλος Κώστας Καλαμπάκας - https://t.co/St4bjCvfbY… -

"Αλιεύοντας" την είδηση