Βρίσκεστε εδώ:  / FEATURED / Γ' ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ / Ανοιχτές Θύρες του Π.Θ. για μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων
Ανοιχτές Θύρες του Π.Θ. για μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων

Ανοιχτές Θύρες του Π.Θ. για μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων

πλαίσιο εορτασμού των 30 χρόνων λειτουργίας του Π.Θ θα πραγματοποιηθεί μία σειρά εκδηλώσεων καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους. Οι φετινές Ανοιχτές Θύρες του Π.Θ. για μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων εντάσσονται σ’ αυτόν τον εορτασμό και θα λάβουν χώρα από τη Δευτέρα 12 έως την Παρασκευή 16 Μαρτίου .

Τα Ακαδημαϊκά Τμήματα του ιδρύματος ανοίγουν τα εργαστήρια και τα σπουδαστήρια τους για να δεχθούν μαθητές από Λύκεια και Γυμνάσια όλης της Ελλάδας. Η ανταπόκριση της μαθητικής κοινότητας είναι ιδιαίτερη εντυπωσιακή και αυτό αποτυπώνεται με τη συμμετοχή σχολείων όχι μόνο από τις περιφέρειες Θεσσαλίας και Στερεάς Ελλάδας αλλά και από πολλές άλλες περιοχές.

Τα προγράμματα υποδοχής μαθητών από τα Τμήματα

 

ΤΜΗΜΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ

Α) ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ

Νέο κτίριο, 5ος ΟΡΟΦΟΣ

 

«Ανοικτές Θύρες» 12-16/3/

 

 

ΩΡΕΣ ΔΕΥΤΕΡΑ 12/3 ΤΡΙΤΗ 13/3 ΤΕΤΑΡΤΗ 14/3 ΠΕΜΠΤΗ15/3 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/3
9.00-11.00     Δάφνη Τραγάκη – Έλενα Τζελέπη

5ο ΓΕΛ ΒΟΛΟΥ 22 μαθητές

   
  Διάλειμμα – αποχώρηση-υποδοχή Διάλειμμα – αποχώρηση-υποδοχή Διάλειμμα – αποχώρηση-υποδοχή Διάλειμμα – αποχώρηση-υποδοχή Διάλειμμα – αποχώρηση-υποδοχή
12.00-14.00 Πηνελόπη Παπαηλία

8ο ΛΥΚΕΙΟ ΒΟΛΟΥ

15 μαθητές

Ελευθερία Δέλτσου      

 


 

ΤΜΗΜΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ

Β) ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ

Νέο κτίριο, 6ος ΟΡΟΦΟΣ

«Ανοικτές Θύρες» 12-16/3/2018

 

 

ΩΡΕΣ ΔΕΥΤΕΡΑ 12/3 ΤΡΙΤΗ 13/3 ΤΕΤΑΡΤΗ 14/3 ΠΕΜΠΤΗ 15/3 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/3
9.00-11.00          
  Διάλειμμα – αποχώρηση-υποδοχή Διάλειμμα – αποχώρηση-υποδοχή Διάλειμμα – αποχώρηση-υποδοχή Διάλειμμα – αποχώρηση-υποδοχή Διάλειμμα – αποχώρηση-υποδοχή
12.00-14.00 Γιάννης Βαραλής

2ο ΛΥΚΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ

14 μαθητές

 

Αναχώρηση στις 13.30

Αλέξανδρος Μαζαράκης-Αινιάν

ΓΕΛ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ 15 μαθητές

Αναχώρηση στις 13.00 λόγω απόστασης

     

 


 

ΤΜΗΜΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ

Γ) ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ IΣΤΟΡΙΑΣ

Νέο κτίριο, 5ος ΟΡΟΦΟΣ

 

«Ανοικτές Θύρες» 12-16/3/2018

 

 

ΩΡΕΣ ΔΕΥΤΕΡΑ 12/3 ΤΡΙΤΗ 13/3 ΤΕΤΑΡΤΗ 14/3 ΠΕΜΠΤΗ 15/3 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/3
9.00-11.00   Ανδρονίκη Διαλέτη

ΓΕΛ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ 15 μαθητές

Ρέα Ματσάγγου

 

  Πολυμέρης Βόγλης

6Ο ΓΕΛ ΒΟΛΟΥ 25 μαθητές

  Διάλειμμα – αποχώρηση-υποδοχή Διάλειμμα – αποχώρηση-υποδοχή Διάλειμμα – αποχώρηση-υποδοχή Διάλειμμα – αποχώρηση-υποδοχή Διάλειμμα – αποχώρηση-υποδοχή
12.00-14.00 Μήτσος Μπιλάλης

2ο ΓΕΛ 22 Μαθητές

 

Αναχώρηση στις 13.30

Ρίκα Μπενβενίστε

1ο ΓΕΛ Ν. ΙΩΝΙΑΣ

 

Αναχώρηση στις 13.30

Γιάννης Πίκουλας

5ο ΓΕΛ ΒΟΛΟΥ 22μαθητές

Αναχώρηση στις 13.15

Δημήτρης Κυρτάτας  

Πρόγραμμα εκδηλώσεων για τις ανοικτές θύρες από το ΠΤΔΕ

Δευτέρα 12/3/2018  : ΓΕΛ ΑΛΜΥΡΟΥ – 44 μαθητές

10:00-10:30 Γενική εισήγηση σχετική με το ΠΘ, προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές και Erasmus (Αίθουσα Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών)

10:30-11:30 (Χωρίζονται σε δυο ομάδες).

  • Ομάδα Α: Τα Μαθηματικά ΠΤΔΕ (Αίθουσα Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών)

11:30 – 12:15

  • Ομάδα Α: Η Μουσική στο ΠΤΔΕ (Αίθουσα Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών)
  • Ομάδα Β: Οι ΤΠΕ στο ΠΤΔΕ (Αίθουσα Εργαστηρίου ΕΤΑΕΛ)

12:15-13:00

  • Ομάδα Β: Η Μουσική στο ΠΤΔΕ (Αίθουσα Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών)
  • Ομάδα Α: Οι ΤΠΕ στο ΠΤΔΕ (Αίθουσα Εργαστηρίου ΕΤΑΕΛ)

Πέμπτη 15/3/2018 ΕΚΛΕΙΣΕ-98 ΜΑΘΗΤΕΣ/ 4ο ΓΕΛ ΒΟΛΟΥ 22 μαθητές,  ΓΕΛ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ 30 μαθητές, 5ο ΓΕΛ ΒΟΛΟΥ 25 μαθητές, ΓΕΛ Ν. ΑΓΧΙΑΛΟΥ 13 μαθητές, 7ο ΓΕΛ ΒΟΛΟΥ 8 μαθητές

10:00-10:30 Γενική εισήγηση σχετική με το ΠΘ, προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές και Erasmus (Αίθουσα Βέμη)

 10:30-11:30 (Χωρίζονται σε τέσσερεις ομάδες).

  • Ομάδα Α (περίπου 20 μαθητές) : Τα Μαθηματικά στο ΠΤΔΕ (Αίθουσα Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών)
  • Ομάδα Β (περίπου 35 μαθητές) : Οι Γλώσσες στο ΠΤΔΕ (Αίθουσα Πρακτικής, Κουμουνδούρου 4)
  • Ομάδα Γ (περίπου 20 μαθητές): Οι ΤΠΕ στο ΠΤΔΕ (Αίθουσα Εργαστηρίου ΕΤΑΕΛ)
  • Ομάδα Δ (περίπου 25 μαθητές): Η Μουσική στο ΠΤΔΕ (Αίθουσα Σκουβαρά)

11:30-12:30 (Τρεις ομάδες )

  • Ομάδα Α (περίπου 20 μαθητές) : Οι Γλώσσες στο ΠΤΔΕ (Αίθουσα Πρακτικής, Κουμουνδούρου 4)
  •  Ομάδα Δ (περίπου 25 μαθητές):  Οι ΤΠΕ στο ΠΤΔΕ (Αίθουσα Εργαστηρίου ΕΤΑΕΛ)
  •  Ομάδα Γ (περίπου 20 μαθητές): Η Μουσική στο ΠΤΔΕ (Αίθουσα Σκουβαρά)

ΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΑΝΟΙΧΤΩΝ ΘΥΡΩΝ» ΤΟΥ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ ΚΑΙ ΛΥΚΕΙΩΝ

ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2017-2018

 

  1. ΧΡΟΝΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ: 12/03/18 έως 16/03/18
  2. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 5 Ημέρες

                    9.00 πμ – 2.00 μμ

  1. ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ: Το τμήμα διαθέτει για επίδειξη τρία εργαστήρια με μέγιστο αριθμό μαθητών ανά επίδειξη 20 μαθητές. Άρα, το συνολικό πλήθος που θα μπορεί να επισκεφθεί το Τμήμα ανά ημέρα θα είναι 60 μαθητές.
  2. ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

9-10:    Υποδοχή όλων των μαθητών

10-11:  Ομάδα 1: Εργαστήριο 1, «Πρόσβαση στην τυπική και μη τυπική εκπαίδευση

για άτομα με αισθητηριακές αναπηρίες»

11-12:  Ομάδα 2: Εργαστήριο 2, «Εφαρμογή ΤΠΕ στην Εκπαίδευση και την Ειδική

Αγωγή»

12-13: Ομάδα 3: Εργαστήριο 3, «Νευροψυχολογία του Παιδιού»

 

 

 

Δευτέρα 12/03/2018: Σύνολο = 56 μαθητές

  • 1ο ΓΕΛ Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΒΟΛΟΥ 30 μαθητές
  • 2 ΓΕΛ Ν.ΙΩΝΙΑΣ 26 μαθητές

 

Τρίτη 13/3: Σύνολο = 35 μαθητές

  • 2ο ΓΕΛ ΒΟΛΟΥ 22 μαθητές
  • ΓΕΛ ΚΑΝΑΛΙΩΝ Ν. ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ 3 μαθητές


 

 

Τετάρτη 14/03: Σύνολο = 26 μαθητές

  • 11ο ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 26 μαθητές

 

ΠΕΜΠΤΗ 15/03/2018: Σύνολο = 44 μαθητές

  • (10.00 -12.00) ΓΥΜΝ-ΛΥΚΕΙΟ ΜΑΓΟΥΛΑΣ 8 μαθητές
  • 3ο ΓΕΛ ΒΟΛΟΥ 36 μαθητές

 

Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης

«Ανοιχτές Θύρες 2018»

1η Μάγδα Βίτσου

Ημερομηνία και ώρα: Τετάρτη 14 Μαρτίου, 12.30-13.30

Τίτλος:”Open Drama”: Γνωριμία με τις τεχνικές του Δράματος στην Εκπαίδευση
Ηλικία: A Γυμνασίου

 Σύνολο μαθητών 30-40
 Διάρκεια 60 λεπτά
Αίθουσα χορού (πάνω από το αμφιθέατρο Σαράτση)
2η. Κωνσταντίνος Μάγος

Ημερομηνία και ώρα: Πέμπτη 15-3-18, 10.00 – 11.00 & 11.00-12.00

 

Ένα εργαστήριο (στο γυμναστήριο) με τίτλο: “Ανοιχτές Θύρες στα Νηπιαγωγεία”

Ώρα: 10.00 – 11.00 12ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΒΟΛΟΥ

 Τίτλος: “Ανοιχτές Θύρες στα Νηπιαγωγεία”  

Ηλικία: Νηπιαγωγείου

Σύνολο μαθητών 20

Διάρκεια 60 λεπτά

Αίθουσα Γυμναστήριο- χορού (πάνω από το αμφιθέατρο Σαράτση)

 

Ώρα 11.00 – 12.00 

β. Τίτλος: “Ανοιχτές Θύρες στα Νηπιαγωγεία

Ηλικία: Νηπιαγωγείου

Σύνολο μαθητών 20

Διάρκεια 60 λεπτά

Αίθουσα Γυμναστήριο- χορού (πάνω από το αμφιθέατρο Σαράτση)

 

3η Απόστολος Μαγουλιώτης

Ημερομηνία και ώρα: Πέμπτη 15 /03/2018 , 10.00 – 11.00 & 11.00 – 12.00

 

Ώρα 10.00 -11.00 7ο ΓΕΛ ΒΟΛΟΥ 12 μαθητές

α. Τίτλος: «Διαφορετικότητα με χρώματα»(Εικαστικά)

Ηλικία: όλες

Σύνολο μαθητών 20

Διάρκεια 60 λεπτά

Αίθουσα Η1

Υλικά του Πανεπιστημίου

 

Ώρα 11.00 -12.00  12ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΒΟΛΟΥο

β. Τίτλος: «Μια κάλτσα… στο χέρι» (Κουκλοθέατρο)

Ηλικία: όλες

Σύνολο μαθητών 20

Διάρκεια 60 λεπτά

Αίθουσα Η1

Υλικά του Πανεπιστημίου

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/03/ 2018: Σύνολο = 90 μαθητές

 4Ο ΓΕΛ ΔΡΑΜΑΣ 90 μαθητές (έχουν κανονίσει με το Τμήμα)

 

Ημερομηνίες διεξαγωγής Εργαστήρια Ώρες διεξαγωγής Διάρκεια επίσκεψης Αριθμός μαθητών Τίτλος δράσης Διευθυντής Εργαστηρίου
Δευτέρα 12/3/18

–        ΓΕΛ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ 24  μαθητές

–        ΓΕΛ Ν. ΑΓΧΙΑΛΟΥ 25 μαθητές

–        ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ 25 μαθητές

Εργαστήριο Φυσιολογιασ ζωικων οργανισμων

 

10.00-13.00

 

 

30 λεπτά

παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

~15 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Μέτρηση των αντιοξειδωτικών σε χυμούς και ποτά Καθηγητής Δ. Κουρέτας
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΓΕΝΕΤΙΚΗΣ, ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ 10.00-13.00

 

 

30 λεπτά

παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

~15 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Παρατήρηση μονοκύτταρων οργανισμών και ιστών πολυκύτταρων οργανισμών σε μικροσκόπιο Καθηγητής Ζ. Μαμούρης
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΜΟΡΙΑΚΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΓΟΝΙΔΙΩΜΑΤΙΚΗΣ 10.00-13.00

 

 

 

 

30 λεπτά

παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

~15 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Παρουσίαση τεχνικών μοριακής βιολογίας και  εντομοτροφείου Καθηγητής Κ. Ματθιόπουλος

 

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΒΙΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΙΩΝ – ΜΟΡΙΑΚΗΣ ΒΑΚΤΗΡΙΟΛΟΓΙΑΣ – ΙΟΛΟΓΙΑΣ 10.00-13.00

 

 

30 λεπτά

παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

~15 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Παρουσίαση των δραστηριοτήτων του Εργαστηρίου Καθηγητής Π. Μαρκουλάτος
Εργαστήριο ΔΟΜΙΚΗΣ & ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗΣ ΒΙΟΧΗΜΕΙΑΣ 10.00-13.00

 

 

30 λεπτά

παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

~15 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Παρουσίαση των δραστηριοτήτων του Εργαστηρίου Καθηγητής Δ. Λεωνίδας
Εργαστήριο ΟΡΓΑΝΙΚΗΣ ΧΗΜΕΙΑΣ 10.00-13.00

 

 

30 λεπτά

παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

~15 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Επίδειξη τεχνικών απόσταξης, εκχύλισης και χρωματογραφίας Καθηγητής Δ. Κομιώτης

 

 

 

Ημερομηνίες διεξαγωγής Εργαστήρια Ώρες διεξαγωγής Διάρκεια επίσκεψης Αριθμός μαθητών Τίτλος δράσης Διευθυντής Εργαστηρίου
Τρίτη 13/3/

–        2ο ΓΕΛ ΛΑΡΙΣΑΣ 30 μαθητές  (ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ 13.00) / ΖΗΤΟΥΝ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ  ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ  ΟΡΓΑΝΙΚΗΣ ΧΗΜΕΙΑΣ

Εργαστήριο Φυσιολογιασ ζωικων οργανισμων

 

10.00-13.00

 

 

 

30 λεπτά

παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

~15 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Μέτρηση των αντιοξειδωτικών σε χυμούς και ποτά Καθηγητής Δ. Κουρέτας
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΓΕΝΕΤΙΚΗΣ, ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ 10.00-13.00

 

 

30 λεπτά

παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

~15 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Παρατήρηση μονοκύτταρων οργανισμών και ιστών πολυκύτταρων οργανισμών σε μικροσκόπιο Καθηγητής Ζ. Μαμούρης
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΜΟΡΙΑΚΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΓΟΝΙΔΙΩΜΑΤΙΚΗΣ 10.00-13.00

 

 

 

 

 

30 λεπτά

παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

~15 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Παρουσίαση τεχνικών μοριακής βιολογίας και  εντομοτροφείου Καθηγητής Κ. Ματθιόπουλος

 

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΒΙΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΙΩΝ – ΜΟΡΙΑΚΗΣ ΒΑΚΤΗΡΙΟΛΟΓΙΑΣ – ΙΟΛΟΓΙΑΣ 10.00-13.00

 

 

 

30 λεπτά

παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

~15 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Παρουσίαση των δραστηριοτήτων του Εργαστηρίου Καθηγητής Π. Μαρκουλάτος
Εργαστήριο ΔΟΜΙΚΗΣ & ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗΣ ΒΙΟΧΗΜΕΙΑΣ 10.00-13.00

 

 

 

30 λεπτά

παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

~15 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Παρουσίαση των δραστηριοτήτων του Εργαστηρίου Καθηγητής Δ. Λεωνίδας
Εργαστήριο ΟΡΓΑΝΙΚΗΣ ΧΗΜΕΙΑΣ 10.00-13.00

 

 

 

30 λεπτά

παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

~15 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Επίδειξη τεχνικών απόσταξης, εκχύλισης και χρωματογραφίας Καθηγητής Δ. Κομιώτης

 

 

 

 

 

Ημερομηνίες διεξαγωγής Εργαστήρια Ώρες διεξαγωγής Διάρκεια επίσκεψης Αριθμός μαθητών Τίτλος δράσης Διευθυντής Εργαστηρίου
Πέμπτη 15/3/18

–        3ο ΓΕΛ ΛΑΡΙΣΑΣ  Γ’ΛΥΚΕΙΟΥ 39 μαθητές

–        4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 55 μαθητές

 

Εργαστήριο Φυσιολογιασ ζωικων οργανισμων

 

10.00-13.00

 

 

 

30 λεπτά

παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

~15 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Μέτρηση των αντιοξειδωτικών σε χυμούς και ποτά Καθηγητής Δ. Κουρέτας
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΓΕΝΕΤΙΚΗΣ, ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ 10.00-13.00

 

 

30 λεπτά

παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

~15 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Παρατήρηση μονοκύτταρων οργανισμών και ιστών πολυκύτταρων οργανισμών σε μικροσκόπιο Καθηγητής Ζ. Μαμούρης
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΜΟΡΙΑΚΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΓΟΝΙΔΙΩΜΑΤΙΚΗΣ 10.00-13.00

 

 

 

 

 

30 λεπτά

παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

~15 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Παρουσίαση τεχνικών μοριακής βιολογίας και  εντομοτροφείου Καθηγητής Κ. Ματθιόπουλος

 

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΒΙΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΦΥΤΩΝ & ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

 

10.00-13.00

 

 

 

30 λεπτά

παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

~15 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Επίδειξη καλλιεργειών βακτηριών σημαντικών για τα οικοσυστήματα και φυτών που αποτελούν εργοστάσια παραγωγής σημαντικών προϊόντων Αν. Καθηγητής Δ. Καρπούζας
Εργαστήριο ΔΟΜΙΚΗΣ & ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗΣ ΒΙΟΧΗΜΕΙΑΣ 10.00-13.00

 

 

 

30 λεπτά

παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

~15 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Παρουσίαση των δραστηριοτήτων του Εργαστηρίου Καθηγητής Δ. Λεωνίδας
Εργαστήριο ΒΙΟΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ 10.00-13.00

 

 

 

30 λεπτά

παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

~15 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Παρουσίαση Βάσεων Δεδομένων και Πρόβλεψη λειτουργίας Γονιδίων/Πρωτεϊνών Επικ. Καθηγητής Γ. Αμούτζιας

 

 

 

 

 

Εβδομάδα Ανοικτών Θυρών 12, 13 και 15 Μαρτίου 2018

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΧΗΜΕΙΑΣ ΚΑΙ ΒΙΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ (ΤΒΒ) ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ.       

 

Η  επίσκεψη  των Σχολείων στο  ΤΒΒ θα αρχίζει στις 9 π.μ. και θα ολοκληρώνεται στη 1:30 μ.μ.. Μετά την υποδοχή του Σχολείου στο χώρο του ΤΒΒ οι μαθητές όλοι μαζί και για 40 περίπου λεπτά θα παρακολουθούν εισήγηση σχετική με τη φυσιογνωμία, τις δράσεις του ΤΒΒ, τις επαγγελματικές δυνατότητες των αποφοίτων και τη σύνδεση του Τμήματος με την αγορά εργασίας.

 

Κάθε μέρα της εκδήλωσης το ΤΒΒ έχει δυνατότητα να υποδεχθεί περίπου 80 μαθητές. Μετά την αρχική ενημέρωση, για την επίσκεψη των εγκαταστάσεων του Τμήματος, θα γίνεται διαχωρισμός των μαθητών σε ομάδες περίπου των 15 ατόμων. Σύμφωνα με το πρόγραμμα, οι ομάδες  με τη συνοδεία  διδάσκοντα του ΤΒΒ θα επισκέπτονται διαδοχικά τα Εργαστήρια.  Ο χρόνος παραμονής σε κάθε εργαστήριο θα είναι 30 λεπτά.

 

ΤΜΗΜΑ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ ΙΧΘΥΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΥΔΑΤΙΝΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

 

Κτίριο Σχολής Γεωπονικών Επιστημών (Φυτόκο, Ν. Ιωνία Μαγνησίας)

Πενθήμερο πρόγραμμα «ΑΝΟΙΧΤΩΝ ΘΥΡΩΝ 2018» του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

 

Τρίτη 13 Μαρτίου:

–        6ο ΓΥΜΝ ΛΑΡΙΣΑΣ 52 μαθητές

 

09.00 – 10.00: ΥΠΟΔΟΧΗ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

– Παρουσίαση του Τμήματος (Πρόγραμμα & διάρκεια σπουδών κ.λπ.)

– Ενημέρωση για τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων του Τμήματος

– Μετάδοση εμπειριών της φοιτητικής ζωής στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και συμμετοχής σε προγράμματα Erasmus

Κάθε εργαστηριακός χώρος θα υποδέχεται ομάδες των 20-25 μαθητών η κάθε μια (Συνολικά έως 100 μαθητές) 10:00 – 11:00 11:00 – 12:00 12:00 – 13:00 13:00 14:00
Πειραματικός Σταθμός Εκτροφής Ιχθύων

 

       
Εργαστήριο Σαλιγκαροτροφίας

 

       
Εργαστήριο Αναλύσεων Ποιότητας Νερού και Ιζήματος

 

       
Εργαστήριο Ζωολογίας και Βενθικής Οικολογίας

 

       
Εργαστήριο Γενετικής και Μοριακής Βιολογίας

 

       
Εργαστήριο Μικροβιολογίας Τροφίμων

 

       

 

 

 

 

 

 

 

Τετάρτη 14 Μαρτίου

– 2ο ΓΕΛ ΒΟΛΟΥ 42 μαθητές

– 9ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ 42 ΜΑΘΗΤΕΣ

09.00 – 10.00: ΥΠΟΔΟΧΗ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

– Παρουσίαση του Τμήματος (Πρόγραμμα & διάρκεια σπουδών κ.λπ.)

– Ενημέρωση για τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων του Τμήματος

– Μετάδοση εμπειριών της φοιτητικής ζωής στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και συμμετοχής σε προγράμματα Erasmus

Κάθε εργαστηριακός χώρος θα υποδέχεται ομάδες των 20-25 μαθητών η κάθε μια (Συνολικά έως 100 μαθητές) 10:00 – 11:00 11:00 – 12:00 12:00 – 13:00 13:00 14:00
Πειραματικός Σταθμός Εκτροφής Ιχθύων

 

       
Εργαστήριο Σαλιγκαροτροφίας

 

       
Εργαστήριο Αναλύσεων Ποιότητας Νερού και Ιζήματος

 

       
Εργαστήριο Ζωολογίας και Βενθικής Οικολογίας

 

       
Εργαστήριο Γενετικής και Μοριακής Βιολογίας

 

       
Εργαστήριο Μικροβιολογίας Τροφίμων

 

       
 

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 12/3/2018

Εργαστήρια

–        ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΙΚΟΥΡΙΟΥ 60 μαθητές  

Ώρα άφιξης 09.30

 

–        ΓΕΛ ΑΛΜΥΡΟΥ 48 μαθητές

 Ώρα άφιξης 09.30

Ώρες διεξαγωγής Διάρκεια επίσκεψης Αριθμός μαθητών Τίτλος δράσης Υπεύθυνος δράσης
Εδαφολογίας 09:00-14:00     Τα εδάφη είναι διαφορετικά, αλλά γιατί; Δημήρκου Α. & Αντωνιάδης Β.
Γεωργίας & Εφαρμοσμένης Φυσιολογίας Φυτών 09:00-14:00 20 λεπτά

ανά παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

30 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Νέες αροτραίες Δαναλάτος Ν.

 

Αγροτικής Οικονομίας & Καταναλωτικής Συμπεριφοράς 09:00-14:00     Καταναλωτική συμπεριφορά νέων όσον αφορά στα παραδοσιακά τρόφιμα Βλόντζος Γ.
Διαχείρισης Οικοσυστημάτων και Βιοποικιλότητας

 

12:00-14:00 30 λεπτά

ανά παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

25 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Η προστασία της βιοποικιλότητας στο περιβάλλον Σφουγγάρης Α.
Φυτοπαθολογίας 09:00-13:00 20 λεπτά

ανά παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

30 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Διάγνωση ασθενειών των φυτών Βέλλιος Ε.
           
           
           
           
           
           

 

 

 

 

ΤΡΙΤΗ  13/03/2018 Εργαστήρια

–        ΓΕΛ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ 25 μαθητές

Ώρα άφιξης 09.00

 

4οΓΕΛ ΒΟΛΟΥ 25 μαθητές

Ώρα άφιξης 10.00

Επιθυμούν να επισκεφθούν τα εργαστήρια: 

(α) Γενετικής Βελτίωσης Φυτών

(β)  Ανθοκομίας & Αρχιτεκτονικής Τοπίου)

Ώρες διεξαγωγής Διάρκεια επίσκεψης Αριθμός μαθητών Τίτλος δράσης Υπεύθυνος δράσης
Δενδροκομίας 09:00-14:00 30 λεπτά

ανά παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

30 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Ποιότητα φρούτων
και λαχανικών
Νάνος Γ.
Κηπευτικών Καλλιεργειών 09:00-14:00     Ποιότητα φρούτων
και λαχανικών
Πετρόπουλος Σ.
Ανθοκομίας & Αρχιτεκτονικής Τοπίου 09:00-14:00     Παραλαβή αιθέριων ελαίων με απόσταξη αρωματικών φυτών Λύκας Χ.
Εδαφολογίας 09:00-14:00     Τα εδάφη είναι διαφορετικά, αλλά γιατί; Δημήρκου Α. & Αντωνιάδης Β.
Γεωργίας & Εφαρμοσμένης Φυσιολογίας Φυτών 09:00-14:00 20 λεπτά

ανά παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

30 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Νέες αροτραίες Δαναλάτος Ν.

 

Αγροτικής Οικονομίας & Καταναλωτικής Συμπεριφοράς 09:00-14:00     Καταναλωτική συμπεριφορά νέων όσον αφορά στα παραδοσιακά τρόφιμα Βλόντζος Γ.
Γενετικής Βελτίωσης Φυτών 10:00-14:00 20 λεπτά

ανά παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

15 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Η Γενετική Μηχανική στη Βελτίωση Φυτών (και επίδειξη εργαστηριακών τεχνικών) Χα Α. & Παυλή Ο.

 

Διαχείρισης Οικοσυστημάτων και Βιοποικιλότητας

 

12:00-14:00 30 λεπτά

ανά παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

25 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Η προστασία της βιοποικιλότητας στο περιβάλλον Σφουγγάρης Α.

 

 

 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 14/03/2018 Εργαστήρια

Δεν προβλέπεται επίσκεψη

Ώρες διεξαγωγής Διάρκεια επίσκεψης Αριθμός μαθητών Τίτλος δράσης Υπεύθυνος δράσης
Γεωργικής Μηχανολογίας 09:00-14:00 30 λεπτά

ανά παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

30 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Γεωργία ακριβείας, εφαρμογές με drone Καβαλάρης Χ.
Δενδροκομίας 09:00-14:00 30 λεπτά

ανά παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

30 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Ποιότητα φρούτων
και λαχανικών
Νάνος Γ.
Κηπευτικών Καλλιεργειών 09:00-14:00     Ποιότητα φρούτων
και λαχανικών
Πετρόπουλος Σ.
Αγροτικής Οικονομίας & Καταναλωτικής Συμπεριφοράς 09:00-14:00     Καταναλωτική συμπεριφορά νέων όσον αφορά στα παραδοσιακά τρόφιμα Βλόντζος Γ.
Εδαφολογίας 09:00-14:00     Τα εδάφη είναι διαφορετικά, αλλά γιατί; Δημήρκου Α. & Αντωνιάδης Β.
Γενετικής Βελτίωσης Φυτών 10:00-14:00 20 λεπτά

ανά παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

15 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Η Γενετική Μηχανική στη Βελτίωση Φυτών (και επίδειξη εργαστηριακών τεχνικών) Χα Α. & Παυλή Ο.

 

Διαχείρισης Οικοσυστημάτων και Βιοποικιλότητας

 

12:00-14:00 30 λεπτά

ανά παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

25 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Η προστασία της βιοποικιλότητας στο αγροτικό περιβάλλον Σφουγγάρης Α.

 

Φυτοπαθολογίας 09:00-13:00 20 λεπτά

ανά παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

30 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Διάγνωση ασθενειών των φυτών Βέλλιος Ε.
           
           

 

ΠΕΜΠΤΗ 15/03/2018 Εργαστήρια

5ο ΓΕΛ ΒΟΛΟΥ 37 μαθητές

Ώρα άφιξης 10.00

 

Ώρες διεξαγωγής Διάρκεια επίσκεψης Αριθμός μαθητών Τίτλος δράσης Υπεύθυνος δράσης
Γεωργικής Υδραυλικής 10:00-14:00     Πως κινείται το νερό στο έδαφος; Σακελλαρίου-Μακραντωνάκη Μ.
Γεωργικών Κατασκευών & Ελέγχου Περιβάλλοντος 10:00-13:00     Θερμοκήπια και υδροπονικά συστήματα Κατσούλας Ν.
Εντομολογίας και Γεωργικής Ζωολογίας 09:00-14:00 20 λεπτά ανά παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών 15 άτομα ανά ομάδα μαθητών

 

Εκτροφές των εντόμων, ποικιλότητα των εντόμων

(επίσκεψη στο Μουσείο του Εργαστηρίου)

Παπαδόπουλος Ν. &

Αθανασίου Χ.

 

Εδαφολογίας 09:00-14:00     Τα εδάφη είναι διαφορετικά, αλλά γιατί; Δημήρκου Α. & Αντωνιάδης Β.
Αγροτικής Οικονομίας & Καταναλωτικής Συμπεριφοράς 09:00-14:00     Καταναλωτική συμπεριφορά νέων όσον αφορά στα παραδοσιακά τρόφιμα Βλόντζος Γ.
Δενδροκομίας 09:00-14:00 30 λεπτά

ανά παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

30 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Ποιότητα φρούτων
και λαχανικών
Νάνος Γ.
Κηπευτικών Καλλιεργειών 09:00-14:00     Ποιότητα φρούτων
και λαχανικών
Πετρόπουλος Σ.
Γεωργικής Μηχανολογίας 09:00-14:00 30 λεπτά

ανά παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

30 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Γεωργία ακριβείας, εφαρμογές με drone Καβαλάρης Χ.
Γενετικής Βελτίωσης Φυτών 10:00-14:00 20 λεπτά

ανά παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

15 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Η Γενετική Μηχανική στη Βελτίωση Φυτών (και επίδειξη εργαστηριακών τεχνικών) Χα Α. & Παυλή Ο.

 

Διαχείρισης Οικοσυστημάτων και Βιοποικιλότητας

 

12:00-14:00 30 λεπτά

ανά παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

25 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Η προστασία της βιοποικιλότητας στο αγροτικό περιβάλλον Σφουγγάρης Α.

 

Φυτοπαθολογίας 09:00-13:00 20 λεπτά

ανά παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

30 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Διάγνωση ασθενειών των φυτών Βέλλιος Ε.
           
           
           

 

 

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/03/2018 Εργαστήρια

ΓΕΛ ΔΟΞΑΤΟΥ ΔΡΑΜΑΣ 40 μαθητές

Ώρα άφιξης 09.00

 

Ώρες διεξαγωγής Διάρκεια επίσκεψης Αριθμός μαθητών Τίτλος δράσης Υπεύθυνος δράσης
Διαχείρισης Οικοσυστημάτων και Βιοποικιλότητας

 

12:00-14:00 30 λεπτά

ανά παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

25 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Η προστασία της βιοποικιλότητας στο αγροτικό περιβάλλον Σφουγγάρης Α.

 

Εδαφολογίας 09:00-14:00     Τα εδάφη είναι διαφορετικά, αλλά γιατί; Δημήρκου Α. & Αντωνιάδης Β.
Αγροτικής Οικονομίας & Καταναλωτικής Συμπεριφοράς 09:00-14:00     Καταναλωτική συμπεριφορά νέων όσον αφορά στα παραδοσιακά τρόφιμα Βλόντζος Γ.
Δενδροκομίας 09:00-14:00 30 λεπτά

ανά παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

30 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Ποιότητα φρούτων
και λαχανικών
Νάνος Γ.
Κηπευτικών Καλλιεργειών 09:00-14:00     Ποιότητα φρούτων
και λαχανικών
Πετρόπουλος Σ.
Εντομολογίας και Γεωργικής Ζωολογίας 09:00-14:00 20 λεπτά ανά παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών 15 άτομα ανά ομάδα μαθητών

 

Εκτροφές των εντόμων, ποικιλότητα των εντόμων

(επίσκεψη στο Μουσείο του Εργαστηρίου)

Παπαδόπουλος Ν. &

Αθανασίου Χ.

 

Γεωργικής Μηχανολογίας 09:00-14:00 30 λεπτά

ανά παρουσίαση ανά ομάδα μαθητών

30 άτομα

ανά ομάδα μαθητών

Γεωργία ακριβείας, εφαρμογές με drone Καβαλάρης Χ.
           
           
           

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

 

Επισκέψεις σχολείων στο Τμήμα Κτηνιατρικής µ̟πορεί να ̟πραγµατο̟ποιούνται:

τη ∆ευτέρα 12, την Τετάρτη 14 και την

 

Παρασκευή 16 Μαρτίου 2018.

 

 

Ο µέγιστος αριθµός ατόµων για κάθε επ̟ίσκεψη είναι 40.

 

 

Κάθε ε̟πίσκεψη θα αρχίζει στις  11.00.

Αρχικά, θα ̟πραγµατο̟ποιούνται ενηµερωτικές ̟παρουσιάσεις

σχετικά µε το Τµήµα Κτηνιατρικής (60 λε̟πτά).

Στη συνέχεια, θα γίνεται χωρισµός σε δύο οµάδες των 20 ατόµων,

για µετάβαση και ε̟πί τό̟που  παρουσιάσεις σε κλινικές και εργαστήρια του Τµήµατος (τέσσερις ̟παρουσιάσεις ανά 20 λε̟πτά κάθε ̟παρουσίαση).

Η επίσκεψη θα ολοκληρώνεται ώρα 13.30.

 

 

Α̟παιτείται α̟πόλυτη ακρίβεια εκ µέρους κάθε σχολείου στην άφιξη των ε̟πισκε̟πτών στο Τµήµα Κτηνιατρικής,

ώστε να τηρείται α̟πολύτως το ̟πρόγραµµα επ̟ισκέψεων,

διότι έχει γίνει ανάλογος π̟ρογραµµατισµός

στο νοσοκοµείο του Τµήµατος,

ώστε να συνεχίζεται απρόσκοπτα η διαγνωστική, θεραπ̟ευτική και νοσηλευτική µέριµνα των ασθενών.

 

Ο̟ποιαδή̟ποτε καθυστέρηση των ε̟πισκε̟πτών στην άφιξη αυτών,

θα οδηγεί σε άµεση ακύρωση της ε̟πίσκεψης.

 

 

Το τελικό αναλυτικό π̟ρόγραµµα των ε̟πισκέψεων θα είναι διαθέσιµο µετά την οριστικο̟ποίηση των σχολείων που θα επ̟ισκεφτούν το Τµήµα.

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 14/3

Και τα δύο σχολεία αντιμετωπίζουν πρόβλημα για άλλη ημέρα

5ο ΓΕΛ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

4ο ΓΕΛ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

34 μαθητές

15 μαθητές

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/03 2Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 36 μαθητές

 

 

                                                                                                                       ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΘΥΡΕΣ»

ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

ΗΜΕΡΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ: ΠΕΜΠΤΗ 15/3/2018

–        ΓΕΛ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ 10 μαθητές

–        ΓΕΛ Ν. ΑΓΧΙΑΛΟΥ 29 μαθητές

–        2ο ΓΕΛ ΒΟΛΟΥ 18 μαθητές

–        ΓΥΜΝ-ΛΥΚΕΙΟ ΜΑΓΟΥΛΑΣ 12 μαθητές

–        7ο ΓΕΛ ΒΟΛΟΥ 15 μαθητές

ΩΡΕΣ: 9:30-13:00
1)Σύντομη εισαγωγική διάλεξη προς όλους τους μαθητές, η οποία περιλαμβάνει μία γενική ενημέρωση (αντικείμενο τμήματος, τομείς δραστηριοποίησης, επαγγελματικές προοπτικές αποφοίτων κ.α.)

 

2) Επίσκεψη στα κάτωθι εργαστήρια:

Ø  Εργαστήριο Μηχανικής & Αντοχής των Υλικών (υπεύθυνος για την επίδειξη: Επ. Καθηγητής Αλ. Κερμανίδης)

Ø  Εργαστήριο Οργάνωσης Παραγωγής (υπεύθυνος για την επίδειξη κ.κ.: Επ. Καθηγητής Γ. Σαχαρίδης)

Ø  Εργαστήριο Ρευστοδυναμικής και Στροβιλομηχανών (υπεύθυνος για την επίδειξη: Επ. Καθηγητής Γ. Χαραλάμπους)

Ø  Εργαστήριο Εναλλακτικών Συστημάτων Μετατροπής Ενέργειας (υπεύθυνοι για την επίδειξη κ.κ.: Καθηγητής Π. Τσιακάρας & Δρ. Σωτηρία Κόντου)

Ø  Εργαστήριο Υλικών (Υπεύθυνοι για την επίδειξη κ.κ.: Δρ. Ε. Καμούτση, Υπ. Δρ. Γ. Αριστειδάκης, Υπ. Δρ. Μ. Τζίνη

 

Ανοικτές Θύρες – Πρόγραμμα

 

ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

 

Τετάρτη 14 Μαρτίου 2018

 

1) 11ο ΓΕΛ ΛΑΡΙΣΑΣ 11 μαθητές

2) 5ο ΓΕΛ ΒΟΛΟΥ 34 μαθητές

3) 6ο ΓΕΛ ΛΑΡΙΣΑΣ 40 μαθητές

          4) 14ο ΓΕΛ ΛΑΡΙΣΑΣ 46 μαθητές

          5) 1ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΕΠΑΛ Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΒΟΛΟΥ 5 μαθητές

Τμήμα ΜηΧΠΠΑ, Αλαμάνας και Σέκερη, Βόλος

 

ώρα αίθουσα υπεύθυνος αντικείμενο
09.30 – 10.00 ΑΜΦ Δημήτρης Σταθάκης Εισαγωγή
      παρουσίαση ΠΘ, Τμήματος, ΠΠΣ, ΠΜΣ,
      Εrasmus, διδασκαλία και έρευνα.
       
10.00 – 10.40 ΑΜΦ (ή Β2) Δημήτρης Καλλιώρας Ανάπτυξη
      αστική, τοπική, περιφερειακή
       
10.40 – 11.20 ΑΜΦ Άρης Σαπουνάκης Σχεδιασμός
      αστικός σχεδιασμός, πολεοδομία, χωροταξία
      (σχέδια, μακέτες)
       
11.20 – 11.40     Διάλειμμα

 

 

 

 

11.40 – 12.20 Α4+Α5+Β2 Δημήτρης Σταθάκης Ανάλυση του χώρου
      μια άσκηση γεωγραφίας σε υπολογιστή
       
12:20 – 12:40 ΑΜΦ Γιάννης Φαρασλης drones
      επίδειξη και σε εξωτερικό χώρο
       
12.40 – 13.30 ΑΜΦ Δημήτρης Σταθάκης Επαγγελματικός προσανατολισμός
    Άρης Σαπουνάκης  
    Δημήτρης Καλλιώρας ανοικτή συζήτηση
     
       

 

μαθητές: έως 150 άτομα.

 

Ομάδα υποδοχής:

  • Δημήτρης Σταθάκης, Αν. Καθ. ΠΘ, υπεύθυνος εξωστρέφειας.

 

  • Άρης Σαπουνάκης Αν. Καθ. ΠΘ

 

  • Δημήτρης Καλλιώρας Επικ. Καθ. ΠΘ

 

  • Γιάννης Φαρασλης, ΕΔΙΠ ΠΘ

 

Δευτέρα 12/3 /2018

 

10.00 – 11.00  

11.00- 12.0

13.00 – 14.00

 

  • Καλωσόρισμα από τον Πρόεδρο του Τμήματος
  • Ξενάγηση στους χώρους του Τμήματος
  • Ενημέρωση για τα προγράμματα ERASMUS
  • Προπτυχιακά και Μεταπτυχιακά
  • Παρακολούθηση κάποιου μαθήματος (1 ώρα)

 

 Τρίτη 13/3 /2018

 

10.00 – 11.30

12.00- 13.30

14.00 – 15.30

 

  • Καλωσόρισμα από τον Πρόεδρο του Τμήματος
  • Ξενάγηση στους χώρους του Τμήματος
  • Ενημέρωση για τα προγράμματα ERASMUS
  • Προπτυχιακά και Μεταπτυχιακά
  • Παρακολούθηση κάποιου μαθήματος (1 ώρα)

 

Παρασκευή 16/3 / 2018

 

10.00 – 11.30

12.00- 13.30

14.00 – 15.30

 

  • Καλωσόρισμα από τον Πρόεδρο του Τμήματος
  • Ξενάγηση στους χώρους του Τμήματος
  • Ενημέρωση για τα προγράμματα ERASMUS
  • Προπτυχιακά και Μεταπτυχιακά
  • Παρακολούθηση κάποιου μαθήματος (1 ώρα)

 

 

 

 

Υπεύθυνος

 

Δρ. Θεόδωρος Μεταξάς

Επίκουρος Καθηγητής

ΤΟΕ ΠΘ

 

 

Δευτέρα 12/3 / ΣΥΝΟΛΟ= 35-40 μαθητές

  • 1ο ΓΕΛ Ν. ΙΩΝΙΑΣ 20 μαθητές / Αναχώρηση 13.45
  • 8ο ΓΕΛ ΒΟΛΟΥ 15 – 20 μαθητές / Αναχώρηση 13.30

 

Τρίτη 13/03 (ΕΚΛΕΙΣΕ) / ΣΥΝΟΛΟ= 62 μαθητές

  • 7ο ΓΕΛ ΒΟΛΟΥ 15 μαθητές / Αναχώρηση 13.00
  • ΓΕΛ ΚΑΝΑΛΙΩΝ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ 2 μαθητές / Αναχώρηση 13.00
  • 2ο ΓΕΛ ΛΑΡΙΣΑΣ, 35 μαθητές / Αναχώρηση 13.00

Τετάρτη 14/03

  • 11ο ΓΕΛ ΛΑΡΙΣΑΣ 15 – 17 μαθητές / Αναχώρηση 13.00

Παρασκευή 16/3: (ΕΚΛΕΙΣΕ) / ΣΥΝΟΛΟ = 77 μαθητές

  • ΓΕΛ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ 15 μαθητές / Αναχώρηση 13.00
  • 5ο ΓΕΛ ΒΟΛΟΥ 20 μαθητές / Αναχώρηση 13.30
  • ΓΕΛ ΠΕΝΤΑΠΟΛΗΣ ΣΕΡΡΩΝ 42 μαθητές / Αναχώρηση 14.00

 

 

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 30 ΧΡΟΝΩΝ Π.Θ.

ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΘΥΡΕΣ 2018

 

ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

Ωρολόγιο Πρόγραμμα «Ανοιχτές Θύρες»

Τρίτη 13/3/2018

Για τους Μαθητές

 

10:15 – 11:00 11:00 – 11:30 11:30 – 12:00
Σύντομη εισαγωγική διάλεξη προς όλους του μαθητές, η οποία θα περιλαμβάνει μία γενική ενημέρωση για το τμήμα

Επίκουρος Καθηγήτρια Β. Κατσαρδή

Αίθουσα Α: Κτίριο Πολιτικών Μηχανικών

Έως 70 μαθητές

45 λεπτά

1)  ΓΕΛ ΚΑΝΑΛΙΩΝ Ν. ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ 3 ΜΑΘΗΤΕΣ

 

Εργαστήριο Περιβαλλοντικής Ακουστικής Συγκοινωνιακών Έργων

Αναπλ.  Καθ. Κ. Βογιατζής

Αίθουσα: Εργαστήριο Περιβαλλοντικής Ακουστικής Συγκοινωνιακών Έργων, Κτίριο Πολιτικών Μηχανικών

Έως 15 μαθητές

30 λεπτά

ΟΜΑΔΑ Α

Εργαστήριο Περιβαλλοντικής Ακουστικής Συγκοινωνιακών Έργων

Αναπλ.  Καθ. Κ. Βογιατζής

Αίθουσα: Εργαστήριο Περιβαλλοντικής Ακουστικής Συγκοινωνιακών Έργων, Κτίριο Πολιτικών Μηχανικών

Έως 15 μαθητές

30 λεπτά

ΟΜΑΔΑ Β

  11:00 – 11:30 11:30 – 12:00
  Εργαστήριο Συγκοινωνιακής Τεχνικής  

Αναπλ.  Καθ. Ε. Ναθαναήλ

Αίθουσα: Εργαστήριο Συγκοινωνιακής Τεχνικής και Αίθουσα Προσομοιωτή Οδήγησης, Κτίριο Πολιτικών Μηχανικών  

15 μαθητές

30 λεπτά

ΟΜΑΔΑ Β

 

Εργαστήριο Συγκοινωνιακής Τεχνικής  

Αναπλ.  Καθ. Ε. Ναθαναήλ

Αίθουσα: Εργαστήριο Συγκοινωνιακής Τεχνικής και Αίθουσα Προσομοιωτή Οδήγησης, Κτίριο Πολιτικών Μηχανικών  

15 μαθητές

30 λεπτά

ΟΜΑΔΑ Γ

 

  11:00 – 11:30 11:30 – 12:00
  Εργαστήριο Yδρομηχανικής και Περιβαλλοντικής Tεχνικής

«Ερευνητικές δραστηριότητες της Επιστήμης του Πολιτικού Μηχανικού σε θέματα Υδραυλικής Μηχανικής»

Επίκ. Καθ. Ε. Κεραμάρης

Αίθουσα: Εργαστήριο Yδρομηχανικής και Περιβαλλοντικής Tεχνικής, ΠΡΟΚΑΤ (δίπλα στη Γραμματεία Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών)

 

Έως 15 μαθητές

ΟΜΑΔΑ Γ

 

Εργαστήριο Yδρομηχανικής και Περιβαλλοντικής Tεχνικής

«Ερευνητικές δραστηριότητες της Επιστήμης του Πολιτικού Μηχανικού σε θέματα Υδραυλικής Μηχανικής»

Επίκ. Καθ. Ε. Κεραμάρης

Αίθουσα: Εργαστήριο Yδρομηχανικής και Περιβαλλοντικής Tεχνικής, ΠΡΟΚΑΤ (δίπλα στη Γραμματεία Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών)

 

Έως 15 μαθητές

ΟΜΑΔΑ Α

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΣΤΟ ΤΕΦΑΑ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

 

Το Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού θα υποδεχθεί 200 μαθητές καθημερινά σε δύο κύκλους (100 μαθητές σε κάθε κύκλο), ο πρώτος από τις 9:30 έως τις 11:30 και ο δεύτερος από τις 11:30 έως τις 13:30.  Σε κάθε κύκλο θα γίνεται μια εισαγωγική διάλεξη προς όλους του μαθητές από Διδάσκοντα της Σχολής (μέλος ΔΕΠ ή ΕΕΠ) και στη συνέχεια οι μαθητές θα χωρίζονται σε τέσσερις ομάδες των 25 ατόμων (4 εργαστήρια) όπου εκεί θα τους ενημερώνουν μεταπτυχιακοί και διδακτορικοί φοιτητές του τμήματος με την επίβλεψη ενός διδάσκοντα. Οι μαθητές θα επισκεφτούν ανά ομάδα και τα 4 εργαστήρια του τμήματος.

 

Σύμφωνα με το πρόγραμμα που ακολουθεί οι μαθητές μετά την κεντρική ομιλία θα επισκέπτονται, με τη συνοδεία  διδάσκοντα του ΤΕΦΑΑ, διαδοχικά το: 1) Εργαστήριο της Πληροφορικής, 2) Κέντρο Έρευνας και Αξιολόγησης της Φυσικής Απόδοσης, 3) Εργαστήριο Ψυχολογίας της Άσκησης και Ποιότητα Ζωής και 4) Εργαστήριο Οργάνωσης – Διοίκησης Αθλητισμού και Αναψυχής. Ο χρόνος παραμονής σε κάθε εργαστήριο θα είναι 20΄.

 

ΧΩΡΟΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ

ΑΝΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

1ος Κύκλος

(9:30 – 11:30)

2ος Κύκλος

(11:30 – 13:30)

ΑΙΘΟΥΣΑ 1. Κεντρική ομιλία

Συντονιστής: ΓΕΡΟΔΗΜΟΣ Β., ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ

Παρουσίαση Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Παρουσίαση ΤΕΦΑΑ (διδασκαλία, έρευνα, επαγγελματικές προοπτικές κ.α.) 9:30-10:00 11:30 – 12:00

 

Κέντρο Ερευνας και Αξιολόγησης της Φυσικής Απόδοσης

Διευθυντής: ΤΣΙΟΚΑΝΟΣ Α., ΑΝ. ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ

Παρουσίαση των μεθόδων και οργάνων αξιολόγησης του Εργαστηρίου. Επίδειξη δοκιμασιών με τη συμμετοχή μαθητών. 10:00 – 11:30

(αλλαγή μαθητών ανά 20΄)

12:00 – 13:30

(αλλαγή μαθητών ανά 20΄)

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ & ΑΝΑΨΥΧΗΣ

Διευθυντής: ΚΟΥΣΤΕΛΙΟΣ Α., ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ

Παρουσίαση του Εργαστηρίου Οργάνωσης-Διοίκησης Αθλητισμού & Αναψυχής. Παρουσίαση Εφαρμογών της Διοίκησης Αθλητισμού (Αθλητικού Μάνατζμεντ). 10:00-11:30

(αλλαγή μαθητών ανά 20΄)

12:00 – 13:30

(αλλαγή μαθητών ανά 20΄)

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΤΗΣ  ΑΣΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΖΩΗΣ

Διευθυντής: ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ Α., ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ

Παρουσίαση του Εργαστηρίου Ψυχολογίας της άσκησης και ποιότητας ζωής. Συμμετοχή μαθητών σε ασκήσεις για εξάσκηση ψυχολογικών δεξιοτήτων. 10:00-11:30

(αλλαγή μαθητών ανά 20΄)

12:00 – 13:30

(αλλαγή μαθητών ανά 20΄)

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Διευθύντρια: ΠΑΠΑΣΤΕΡΓΙΟΥ, Μ., ΑΝ. ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ

Παρουσίαση της αποστολής του εργαστηρίου στην αίθουσα Η/Υ του ΤΕΦΑΑ. Συμμετοχή των μαθητών σε δράση που αφορά στην αξιοποίηση της πληροφοριακής τεχνολογίας στην εκπαίδευση και τη Φυσική Αγωγή. 10:00-11:30

(αλλαγή μαθητών ανά 20΄)

12:00 – 13:30

(αλλαγή μαθητών ανά 20΄)

 


 

ΩΡΕΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΡΙΤΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
09.30-  11.30     ΓΥΜΝ ΟΙΧΑΛΙΑΣ 100 μαθητές ΓΕΛ ΜΟΥΖΑΚΙΟΥ

49 μαθητές

 
11.30- 13.30 ΓΕΛ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ

30 μαθητές

       

Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών

Δευτέρα 12/3, Τρίτη 13/3, Τετάρτη 14/3

 

09.00 – 10.00 Παρουσίαση του αντικειμένου του Τμήματος ΗΜΜΥ & της Τεχνολογίας Υπολογιστών, Αίθουσα Δ1, Κτίριο οδού Γκλαβάνη
10.00 – 10:30 Ξενάγηση στο εργαστήριο υλικού υπολογιστών

Αριθμός μαθητών την κάθε μέρα 35

 

Υπεύθυνος παρουσίασης: Χ. Σωτηρίου
 

Τρίτη 13/03/2018

4ο Γυμνάσιο Λάρισας με  40 μαθητές οι οποίοι ενδιαφέρονται να ενημερωθούν σχετικά με την ασφάλεια των δικτύων

 

Τετάρτη 14/03/2018

8ο ΓΕΛ Βόλου, 15 μαθητές

ΤΜΗΜΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ- ΤΜΗΜΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΜΕ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΣΤΗ ΒΙΟΪΑΤΡΙΚΗ

ΑΝΟΙΚΤΕΣ ΘΥΡΕΣ 2018

 

Ώρες Δευτέρα 12/3/2018 – Παρασκευή 16/03/2018
10:00-10:15 Παρουσίαση Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και Σχολής Θετικών Επιστημών Διαρκή Έκθεση

Επίδειξη αποτελεσμάτων έρευνας και δημιουργιών-κατασκευών φοιτητών για συμμετοχή σε διαγωνισμούς – εκθέσεις και συνέδρια

10:15-10:27 Παρουσίαση ΤΠ                (Αμφιθέατρο Ι)
10:28-10:40 Παρουσίαση ΤΠΕΒ            (Αμφιθέατρο Ι)
10:40-11:40 Εργαστήρια ΤΠ + ΤΠΕΒ + Μαθήματα
11:40-12:00 Έρευνα και Μεταπτυχιακές Σπουδές   (Αμφιθέατρο Ι)
12:00-12:20 Συζήτηση με ερευνητές     (Αμφιθέατρο Ι)
12:20-12:40 Παρουσίαση Erasmus+    (Αμφιθέατρο Ι)
12:40-13:00 Η ζωή στη σχολή:             (Αμφιθέατρο Ι)
Πολιτιστικές Ομάδες
Επιστημονικές Ομάδες (IEEE Student Branch, A2rTEST, PyLab, BUG@LUTH)

Αναλυτικά:

10:00–10:40 : Υποδοχή όλων των μαθητών και ενημέρωση για τη Σχολή και τα δύο Τμήματα

10:40–11:40 : 5 Ομάδες (20-25  ατόμων/ομάδα)à Εργαστήρια +  Εργαστήρια ΤΠΕΒ + Μαθήματα διαμορφωμένα για τους μαθητές (επίσκεψη σε πραγματικές συνθήκες μαθήματος)

11:40–13:00 : Ενημέρωση των μαθητών για τη φοιτητική ζωή στη Σχολή και το ακαδημαϊκό οικοσύστημα.

 

  • Στην περίπτωση που θα υπάρξει μεγάλο ενδιαφέρον, τότε θα μπορούσε μια ομάδα 60-100 ατόμων να παρακολουθήσει το Γ’ τμήμα της παρουσίασης, για όσο διαρκεί η περιήγηση (60’) στα εργαστήρια της Σχολής, δηλαδή παράλληλα με το Β’ μέρος.
  • Οι χωρητικότητες είναι 200 άτομα στο Αμφιθέατρο Ι, και 20-25 άτομα ανά εργαστήριο, συνολικά 60-100 άτομα ανά ομάδα εργαστηρίων.
  • Οι φοιτητές θα έχουν ένα συνοδό φοιτητή ανά ομάδα των 20-25 ατόμων, τον οποίο θα μπορούν να συμβουλεύονται κατά τη διάρκεια της επίσκεψής τους.
  • Σε κάθε εργαστήριο θα παρευρίσκεται ένα μέλος ΔΕΠ, ένας ή ΕΔΙΠ, και ένας μεταπτυχιακός φοιτητής.
  • Μεγάλη προσπάθεια έχει αφιερωθεί στην παρουσίαση της καθημερινότητας ενός φοιτητή, της διαφορετικής εκπαιδευτικής προσέγγισης, της πολυπολιτισμικότητας του ακαδημαϊκού πληθυσμού και της πολυεπιστημονικότητας των πεδίων που προσφέρονται.

 

Το πρόγραμμα θα υποστηρίξουν επίσημα οι ακόλουθοι συνεργάτες:

Τμήμα Πληροφορικής

Μαρία Κοζύρη

Αντώνης Δαδαλιάρης

 

Τμήμα Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική

Αθανάσιος Κακαρούντας

Θανάσης Λουκόπουλος

Ιωάννης Αναγνωστόπουλος

Ευριπίδης Μάρκου

Αλέξανδρος Βάβουλας

Νικόλαος Βαϊόπουλος

Γεώργιος Σπαθούλας

Μπράλιου Γεωργία

Παρασκευοπούλου-Κόλλια Ευφροσύνη-Άλκηστη

 

+20 προπτυχιακοί φοιτητές (από τα δύο Τμήματα), 5 Υποψήφιοι Διδάκτορες (1 Υ.Δ. από την Αίγυπτο), 2 φοιτητές Erasmus και 1 απόφοιτος

ΗΜΕΡΕΣ ΣΧΟΛΕΙΑ ΑΡ. ΜΑΘΗΤΩΝ
ΔΕΥΤΕΡΑ 12/03 4ο ΓΕΛ ΛΑΜΙΑΣ 43
ΤΡΙΤΗ 13/03 3Ο ΓΕΛ ΛΑΜΙΑΣ 59
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/03 ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΟΣΧΟΧΩΡΙΟΥ 37

 

 

PagasitikosNews logo

ΠΡΟΣΦΑΤΑ TWEETS

  • Nέα βλάβη του "Ερατώ" στο λιμάνι του Βόλου #υδροπτέρυγοΕρατώ - https://t.co/RL97T60i0Y -

  • #φωτιά σε παράγκα στο Αλιβέρι #φωτιά - https://t.co/LiAaX7fSka -

  • Διαπλάτυνση δρόμου #Βένετο-Κουλούρι από την Περιφέρεια Θεσσαλίας #Βένετο #ΒένετοΚουλούρι - https://t.co/S6svdfXr7J -

"Αλιεύοντας" την είδηση