Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » FEATURED » Στον δεύτερο γύρο του Roland Garros Τσιτσιπάς και Σάκκαρη
Στον δεύτερο γύρο του Roland Garros Τσιτσιπάς και Σάκκαρη

Με το… δεξί άρχισε τις υποχρεώσεις της στο φετινό Roland Garros η Μαρία , με την Ελληνίδα πρωταθλήτρια να κερδίζει με 2-0 σετ την Μάντι Μινέλα, στην πρεμιέρα του φημισμένου που διεξάγεται στο και πέρασε στον δεύτερο γύρο.

Η προηγήθηκε στο πρώτο σετ με 2-0, ωστόσο η 32χρονη τενίστρια από το πήρε διαδοχικά πέντε γκέιμ και μαζί τους το προβάδισμα, για να έρθει η άμεση αντίδραση από πλευράς της 22χρονης αθλήτριάς μας.

Η οποία ισοφάρισε σε 5-5 αρχικά και στο τάι μπρέικ, παρότι βρέθηκε να χάνει με 3-0, επισε με 7-5, παίρνοντας πλεονέκτημα για τη συνέχεια με 7-6 στα γκέιμ, μετά από μία ώρα και επτά λεπτά.

Αντιθέτως, στο δεύτερο σετ, η Σάκκαρη πήρε το προβάδισμα με το… καλημέρα και μετά από 49 λεπτά τελείωσε τον αγώνα με 6-2 σετ.

Πρώτη νίκη και πρόκριση στον δεύτερο γύρο του Roland Garros και για τον Τσιτσιπά

Ο τενίστας νίκησε με 3-1 σετ (7-5, 6-7, 6-4, 6-3) τον Ισπανό Κάρλος Τάμπερνε για τον πρώτο γύρο του γαλλικού Grand Slam και πήρε το «εισιτήριο» για τη συνέχεια, ακολουθώντας τα βήματα της Μαρίας Σάκκαρη.

Πλέον, ο ανέβηκε στο Νο 34 της ATP και τώρα θα αντιμετωπίσει τον Αυστριακό Ντομιμίκ Τιμ.

Πηγή: kathimerini.gr