Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » FEATURED » Στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μπάσκετ η Εθνική Εφήβων
Στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μπάσκετ η Εθνική Εφήβων

Στους «4» του Ευρωπϊκού πρωτθλήματος U18 που διεξάγεται στον Βόλο, βρίσκεται η .

Το αροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε στην με 70-66 της Λιθουανίας και σε την πρόκριση. Επόμενος αντίπαλος είναι η (3/8, 21.15) και στόχος το ένα από τα δύο εισιτήρια για τον τελικό.

Μπάσκετ χαμηλών ταχυτήτων και χαμηλών ποσοστών παίχθηκε στο πρώτο μισό και από τις δύο ομάδες.

Το 12-14 της πρώτης περιόδου λέει πολλά από μόνο του, όπως και το γεγονός ότι η ελληνική ομάδα έκανε τέσσερα λεπτά για να σκοράρει στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η νευρικότητα ήταν μεγάλη και στις δύο πλευρές, με τη μεγαλύτερη διαφορά να σημειώνεται στους πέντε πόντους, είτε για την (9-14, 7'), είτε για την Λιθουανία (26-21, 20').

Το ποσοστό για τους παίκτες ήταν 20.5% εντός πεδιάς (8/39) με 7/29 δίποντα και 1/10 τρίποντα, με τους Λιθουανούς να «σώζονται» από τα δίποντα (8/18, 44%), ενώ είχαν κερδίσει πολύ περισσότερα φάουλ (6-13).