Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » FEATURED » Πανάξια στους “8” η Ελλάδα “πάτησε” 64-77 τη Λιθουανία
Πανάξια στους “8” η Ελλάδα  “πάτησε” 64-77 τη Λιθουανία

Πανάξια στους “8” η Ελλάδα “πάτησε” 64-77 τη Λιθουανία

Τεράτι η ομάδ απόψε παρουσιάζοντας το πρόσωπο που πραγματικά μπορεί, επισε της Λιθουανίας με 77-64 και πήρε τη πρόκριση για τα προημιτελικά.

Η  πήρε πανηγυρική πρόκριση στα προημιτελικά του Eurobasket κάνοντας επίδειξη ς απέναντι στη Λιθουανία (77-64) αποδεικνύοντας ότι δεν είναι διατεθειμένη να “πουλήσει το τομάρι της”.

Από το πρώτο λεπτό οι παίκτες της ς έδειξαν χαρακτήρα, ποιότητα και και  το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε  με 17-25. Η δύναμη κάτω απλο τη ρακέτα και τα εύστοχα ελεύθερα σουτ  έφεραν την Ελάδα στους “8” και από σήμερα ξεκινά μια άλλη μέρα για την Εθνική.

Το ημίχρονο διαμορφώθηκε στο 30-37  , ενώ στο 30′ το σκορ διαμορφώθηκε στο 48-61 υπέρ  των”γαλανόλευκων” και η μεγάλη νίκη  με 64-77 είναι γεγονός  για την .

MVP του αγώνα ο Κώστας Σλούκας, ο ηγέτης της ομάδας . Στο ματς με τους Λιθουανούς, ο γκαρντ είχε 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ κι ένα μόνο λάθος.