Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » ΕΛΛΑΔΑ » Ευρωλίγκα: Μεταμορφώθηκε και νίκησε τη Ρεάλ ο Παναθηναϊκός
Ευρωλίγκα: Μεταμορφώθηκε και νίκησε τη Ρεάλ ο Παναθηναϊκός

Η επιθετική «εκρηκτικότητ» των Αμερικνών παικτών του Παναθηναϊκού Superfoods, με τις κατά κόρον ατομικές πρωτοβουλίες τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, «σκότωσαν» τη και οι «πράσινοι», που επισαν 88-82, πήραν βαθιά βαθμολογική «ανάσα» και ανέβηκαν στην 5η θέση, έχοντας πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τον Ερυθρό Αστέρα.

Στο ΟΑΚΑ και στον 13ο αγώνα τους, οι παίκτες του «τριφυλλιού» έπαιξαν με μεγαλύτερη , περισσότερο πάθος και αυτοπεποίθηση, συγκριτικά με τις εκτός έδρας εμφανίσεις τους. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν σε κανένα δεκάλεπτο να διατηρήσουν ή να αυξήσουν το εύθραυστο προβάδισμα που αποκτούσαν (ημ. 43-41), γιατί μπορεί να περιόρισαν αισθητά τον Σέρχιο Γιουλ, αλλά δεν ήταν επιμελείς στα καθήκοντά τους και εξ που επιβεβαιώνουν αυτόν τον… άσχημο κανόνα του ΠΑΟ, ήταν οι προσπάθειες του Γκιστ και του Παππά. Και οι δύο μόχθησαν πολύ στα… μετόπισθεν, ενώ ιδιαίτερα η του Γκιστ προσφέρει στην άμυνα της ομάδας, χωρίς να έχει και την ανάλογη… συνέχεια από τους συμπατριώτες του. Οι 30 πόντοι του Παναθηναϊκού στην τελευταία περίοδο «λύγισαν» τη «βασίλισσα», της οποίας η αξία παραμένει πολύ υψηλή και διατηρεί τη συνοχή στην απόδοσή της, παρά τα 16 λάθη που υπέπεσε. Το δεύτερο «κρυφό» κέρδος του ΠΑΟ είναι η σταδιακή κάλυψη των συνεχιζόμενων χαμηλών του «πιλότου» του, Νικ Καλάθη.

Πηγή: kathimerini.gr