Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » FEATURED » Η Εθνική Ανδρών στο μπάσκετ έφτασε στη «βρύση αλλά νερό δεν ήπιε»
Η Εθνική Ανδρών στο μπάσκετ έφτασε στη «βρύση αλλά νερό δεν ήπιε»

Ηττήθηκε από την με σκορ 69-74 κι έμεινε εκτός μεταλλίων

Η Ανδρών στο έφτασε στη «βρύση αλλά δεν ήπιε», αφού ηττήθηκε από την με σκορ 69-74. Οι κυανόλευκοι έπαιξαν πολύ καλά μέχρι την τρίτη περίοδο, αλλά στα τελευταία λεπτά φαίνεται να ξέμειναν από δυνάμεις και να μην έχουν καθαρό μυαλό.

Αυτό είχε ως να διακοπεί απόψε η της στο Eurobasket και να μείνει εκτός μεταλλίων.

Οι κακές επιλογές στην επίθεση στο φινάλε, αλλά και τα τρομερά βαριά πόδια των βασικών έκριναν την αναμέτρηση, με τους Ρώσους να παίρνουν τη νίκη-πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-31, 53-51, 69-74

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 25 (8/12 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπουρούσης 10 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλούκας 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Παππάς, Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 19 (7/12 σουτ, 3/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (7 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο

ΡΩΣΙΑ (Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 26 (7/22 σουτ, 10/11 βολές, 5 ασίστ, 7 λάθη), Φριτζόν 11 (1), Αντόνοφ, Ζούμπκοφ, Κβοστόφ 7, Μοζγκόφ 15 (10 ριμπάουντ), Βοροντσέβιτς 8 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), τ. Κουλάγκιν 7 (1), Κουρμπανόφ.

Μετά τον αποκλεισμσό, στα , οι φίλαθλοι της γαλανόλευκης ομάδας επιρρίπτουν ευθύνες τόσο στον προπονητή Μίσσα όσο και στον κ. Βασιλακόπουλο.

Ωστόσο αυτή η ομάδα έδειξε ότι έχει ποιότητα και λαμπρό μέλλον.