Βρίσκεστε εδώ:  / FEATURED / ΣΠΟΡ / Επικράτησε της ΤΣΣΚΑ και πάει τελικό ο Ολυμπιακός

Επικράτησε της ΤΣΣΚΑ και πάει τελικό ο Ολυμπιακός

Στον τελικό ο Θρύλος, κέρδισε την ΤΣΣΚΑ στην Τουρκία με σκορ 82-78 , δείχνοντας τα «δόντια» του στη Ρωσική «αρκούδα», ενώ ο προπονητής Σφαιρόπουλος επικράτησε του αντιπάλου του Ιτούδη.

Επρόκειτο για μια «τιτανομαχία» και η νίκη κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα κι έτσι ο Ολυμπιακός μετά από ένα θρυλικό φινάλε πάει στον τελικό της Κυριακής,με αντίπαλο την ομάδα του Ομπράντοβιτς που επικράτησε της  Ρεάλ στον δεύτερο ημιτελικό .

Ο Ολυμπιακός μετά το τρίτο δεκάλεπτο έβαλε τις βάσεις για μια σπουδαία νίκη ενάντια σε μια πολύ μεγάλη αντίπαλο.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε 18-12, ενώ το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 40-33 υπέρ των Ρώσων.

Με 64-60 ολοκληρώθηκε η γ’ περίοδος και το φινάλε  βρήκε θριαμβευτές τους «ερυθρόλευκους» με τελικό σκορ 82-78.