Βρίσκεστε εδώ: ΚΕΝΤΡΙΚΗ » FEATURED » Χρυσός και στο Μπακού ο Πετρούνιας
Χρυσός και στο Μπακού ο Πετρούνιας

Χρυσή αρχή έκανε και το ο Λευτέρης . Ο Ολυμπιονίκης του εκτέλεσε με εντυπωσιακό τρόπο το πρόγραμμά του στους κρίκους στο παγκόσμιου κύπελλο του Μπάκου, κατέκτησε το χρυσό και η μουσική του «Ζορμπά» ήχησε στα μεγάφωνα της «Milli Gimnastika Arenasi».

Το πρόγραμμα του πρωταθλητή μας είχε συντελεστή δυσκολίας 6,30 και βαθμολογήθηκε με 15,466. Η προσγείωση του πραγματοποιήθηκε με ιδανικό τρόπο και η βαθμο διαφορά από τους ανταγωνιστές του ήταν μεγάλη.

Στη δεύτερη θέση του βάθρου ανέβηκε ο Ιάπωνας Καζουγιούκι Τακέντα (14,766) και στην τρίτη ο Ουκρανός Γεβγκέν Γιουντένκοφ (14,233). Στον τελικό των κρίκων ήταν ακόμη ένας Ελληνας «παρών», ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης, ο οποίος ήρθε πέμπτος με 13, 800.

Νωρίτερα η Αργυρώ Αφράτη ήρθε 5η στον τελικό του τος. Οι αγώνες θα συνεχιστούν και αύριο () με ελληνικές συμμετοχές. Η διοργάνωση αποτελεί για τους μας τον πρώτο διεθνή αγώνα της εφετινής χρονιάς και το μοναδικό τεστ από το της Ρουμανίας (19-23 Απριλίου).