Βρίσκεστε εδώ:  / ΕΛΛΑΔΑ / ΠΟΛΙΤΙΚΗ / Η σύνθεση της οκτακομματικής Βουλής
Η σύνθεση της οκτακομματικής Βουλής

Η σύνθεση της οκτακομματικής Βουλής

Οκτακομματική είναι η νέα Βουλή που προέκυψε από τις εκλογές της 20ης Σεπτεμβρίου. Ο ΣΥΡΙΖΑ εκλέγει 145 , η ΝΔ 75, η Χρυσή Αυγή 18, η Δημοκρατική Συμπαράταξη 17, το ΚΚΕ 15, το Ποτάμι 11, οι ΑΝΕΛ 10 και η Ένωση Κεντρώων 9.

   ΣΥΡΙΖΑ

Επικρατείας: Γιάννης Δραγασάκης, Θεανώ Φωτίου, Νίκος Κοτζιάς, Τασία Χριστοδουλοπούλου, Κώστας Γιαβρόγλου

Α΄ Αθηνών: Αλέξανδρος Φλαμπουράρης, Γαβριήλ Σακελλαρίδης, Νίκος Βούτσης, Νίκος Φίλης

Β΄ Αθηνών: Ευκλείδης Τσακαλώτος, Παναγιώτης Κουρουμπλής, Νίκος Παππάς, Γιάννης Μπαλάφας, Πάνος Σκουρλέτης, Νίκος Ξυδάκης, , Χριστόφορος Παπαδόπουλος, Γιώργος Δημαράς, Γιάννης Θεωνάς, Χρήστος Σπίρτζης, Βασιλική Κατριβάνου, Χαρά Καφαντάρη, Γιάννης Τσιρώνης Ελένη Αυλωνίτου, Αννέτα Καββαδία, Στάθης Παναγούλης

Α΄ Πειραιώς: Θεόδωρος Δρίτσας, Ελένη Σταματάκη, Κώστας Δουζίνας, Γεωργία Γεννιά

Β΄ Πειραιώς: Δημήτρης Βίτσας, Νίνα Κασιμάτη και Εύη Καρακώστα

Αττικής: Αριστείδης Μπαλτάς, Νάσος Αθανασίου, Πάνος Σκουρολιάκος, Γιώργος Πάντζας και Γιάννης Δέδες

Αιτωλοακαρνανίας: Γιώργος Βαρεμένος, Μαρία Τριανταφύλλου

Αργολίδος: Ιωάννης Γκιόλας

Αρκαδίας: Γιώργος Παπαηλιού

Άρτας: Όλγα Γεροβασίλη, Βασίλης Τσίρκας

Αχαΐας: Σία Αναγνωστοπούλου, Κώστας Σπαρτινός και Ανδρέας Ριζούλης

Βοιωτίας: Νίκος Θηβαίος

Γρεβενών: Χρήστος Μπγιάλας

Δράμας: Χρήστος Καραγιαννίδης

Δωδεκανήσου: Γεράσιμος Σαντορινιός, Δημήτρης Γάκης, Ηλίας Καματερός

Έβρου: Γιώργος Καΐσας, Νατάσα Γκαρά, Δημήτρης Ρίζος

Εύβοιας: Βαγγέλης Αποστόλου, Γιώργος Ακριώτης, Τάσος Πρατσόλης

Ζακύνθου: Σταύρος Κοντονής

Ηλείας: Έφη Γεωργοπούλου – Σαλτάρη, Δημήτρης Μπαξεβανάκης, Μάκης Μπαλαούρας

Ημαθίας: Φρόσω Καρασαρλίδου, Γιώργος Ουρσουζίδης, Χρήστος Αντωνίου

Ηρακλείου: Αλέξης Τσίπρας, Γιάννης Μιχελογιαννάκης, Σωκράτης Βαρδάκης, Νίκος Ηγουμενίδης Εάν ο κ. Τσίπρας επιλέξει την έδρα της Λάρισας τότε εκλέγεται και ο Μιχάλης Κλάδος

Θεσπρωτίας: Μάριος Κάτσης

Α΄ Θεσσαλονίκης: Νίκος Παρασκευόπουλος, Γιάννης Αμανατίδης, Τάσος Κουράκης, Μάρκος Μπόλαρης, Τριαντάφυλος Μηταφίδης, Αλέξανδρος Τριανταφυλλίδης

Β΄ Θεσσαλονίκης: Σωκράτης , Δημήρης Μάρδας

Ιωαννίνων: Χρήστος Μαντάς, Γιάννης Στέφος, Μερόπη Τζούφη, Γιάννης Καραγιάννης

Καβάλας: Δημήτρης Εμμανουηλίδης, Κώστας Μορφίδης, Γιώργος Παπαφιλίππου

Καρδίτσας: Σπύρος Λάππας, Χρυσούλα Κατσαβριά – Σιωροπούλου, Παναγιώτα Βραντζά

Καστοριάς: Ολυμπία Τελιγιορίδου

Κέρκυρας: Φωτεινή Βάκη, Κώστας Παυλίδης

Κεφαλληνίας: Αφροδίτη Θεοπεφτάτου

Κιλκίς: Θεόδωρος Παραστατίδης

Κοζάνης: Δημήτρης Δημητριάδης, Θεμιστοκλής Μουμουλίδης, Γιάννης Θεοφύλακτος, Γιώργος Ντζιμάνης

Κορινθίας: Μαρία Θελερίτη, Γιώργος Ψυχογιός, Γιώργος Τσόγκας

Κυκλάδων: Νίκος Συρμαλένιος, Αντώνης Συρίγος Νίκος Μανιός

Λακωνίας: Σταύρος Αραχωβίτης

Λάρισας: Αλέξης Τσίπρας και Άννα Βαγενά. Εάν ο κ. Τσίπρας επιλέξει την έδρα του Ηρακλείου τότε εκλέγεται και ο Νίκος Παπαδόπουλος

Λασιθίου: Μιχάλης Θραψανιώτης

Λέσβου: Γιώργος Πάλλης

Μαγνησίας: Αλέξανδρος Μεϊκόπουλος, Κατερίνα Παπανατσιου, Συμεών Μπαλής

Μεσσηνίας: Γιώργος Κατρούγκαλος, Κατερίνα Κοζόμπολη – Αμανατίδη, Πέτρος

Ξάνθης: Χουσείν Ζεϊμπέκ, Στάθης Γιαννακίδης, Γρηγόρης Στογιαννίδης

Πέλλας: Θεοδώρα Τζάκρη, Γιάννης Σηφάκης

Πιερίας: Ελισσάβετ Σκουφά, Χαρίλαος Τζαμακλής, Αστέριος Καστόρης

Πρέβεζας: Κωνσταντίνος Μπάρκας

Ρεθύμνης: Ανδρέας Ξανθός

Ροδόπης: Μουσταφά Μουσταφά, Αϊχάν Καρά Γιουσούφ

Σάμου: Δημήτρης Σεβαστάκης

Σερρών: Αφροδίτη Σταμπούλη

Τρικάλων: Θανάσης Παπαδόπουλος, Παναγιώτα Δριτσέλη, Χρήστος Σιμορέλης

Φθιώτιδας: Απόστολος Καραναστάσης, Δημήτρης Βέττας, Θανάσης Μιχελής, Γιάννης Σαρακιώτης

Φλώρινας: Κώστας Σέλτσας

Φωκίδας: Ηλίας Κωστοπαναγιώτου

Χαλκιδικής: Κατερίνα Ιγγλέζη

Χανίων: Γιώργος , Παύλος Πολάκης, Βάλια Βαγιονάκη, Αντώνης Μπαλωμενάκης

Χίου: Ανδρέας Μιχαηλίδης

   ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Επικρατείας: Θεόδωρος Φορτσάκης, Δημήτρης Σταμάτης, Νίκη Κεραμέως, Βασίλης Οικονόμου

Α΄Αθηνών: Όλγα Κεφαλογιάννη, , Ντόρα Μπακογιάννη και Νικήτας Κακλαμάνης

Β΄ Αθηνών: Βαγγέλης Μεϊμαράκης, Νίκος Δένδιας, Κυριάκος Μητσοτάκης, Άδωνις Γεωργιάδης, Κωστής Χατζηδάκης, Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης, Γιώργος Κουμουτσάκος, Άννα Καραμανλή, Σοφία Βούλτεψη, Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου Γεράσιμος Γιακουμάτος, Κατερίνα Παπακώστα – Σιδηροπούλου. Εάν ο κ. Μεϊμαράκης επιλέξει την έδρα του Ηρακλείου τότε εκλέγεται και ο Αργύρης Ντινόπουλος

Α΄ Πειραιώς: Κωνσταντίνος Κατσαφάδος

Β΄ Πειραιώς: Γιάννης Τραγάκης

Αττικής: Μάκης Βορίδης, Γεωργία Μαρτίνου, Γιώργος Βλάχος, Θανάσης Μπούρας

Αιτωλοακαρνανίας: Μάριος Σαλμάς, Κώστας Καραγκούνης

Αργολίδας: Γιάννης Ανδριανός

Αρκαδίας: Κώστας Βλάσσης

Άρτας: Γιώργος Στύλιος

Αχαΐας: Ανδρέας Κατσανιώτης

Βοιωτίας: Ευάγγελος Μπασιάκος

Δράμας: Δημήτρης Κυριαζίδης

Δωδεκανήσου: Μάνος Κόνσολας

Έβρου: Τάσος Δημοσχάκης

Εύβοιας: Σίμος Κεδίκογλου

Ευρυτανίας: Κώστας Κοντογεώργος

Ηλείας: Κώστας Τζαβάρας

Ημαθίας: Απόστολος Βεσυρόπουλος

Ηρακλείου: Βαγγέλης Μεϊμαράκης. Εάν ο πρόεδρος της ΝΔ επιλέξει την έδρα της Β΄ Αθηνών τότε εκλέγεται και ο Λευτέρης Αυγενάκης

Θεσπρωτίας: Βασίλης Γιόγακας

Α΄ Θεσσαλονίκης: Κώστας Καραμανλής, Κώστας Γκιουλέκας, Σταύρος Καλαφάτης, Ελένη Ράπτη

Β΄ Θεσσαλονίκης: Θεόδωρος Καράογλου, Σάββας Αναστασιάδης

Ιωαννίνων: Κώστας Τασούλας

Καβάλας: Νίκος Παναγιωτόπουλος

Καρδίτσας: Κώστας Τσιάρας

Καστοριάς: Μαρία Αντωνίου

Κιλκίς: Γιώργος Γεωργαντάς

Κοζάνης: Γιώργος Κασαπίδης

Κορινθίας: Χρίστος Δήμας

Κυκλάδων: Γιάννης Βρούτσης

Λακωνίας: Θανάσης Δαβάκης

Λάρισας: Μάξιμος Χαρακόπουλος και Χρήστος Κέλλας

Λασιθίου: Ιωάννης Πλακιωτάκης

Λέσβου: Χαράλαμπος Αθανασίου

Λευκάδας: Αθανάσιος Καββαδάς

Μαγνησίας: Χρήστος Μπουκώρος

Μεσσηνίας: Αντώνης Σαμαράς

Πέλλας: Γιώργος Καρασμάνης

Πιερίας: Κώστας Κουκοδήμος

Πρέβεζας: Στέργιος Γιαννάκης

Ρεθύμνης: Γιάννης Κεφαλογιάννης

Σερρών: Κωνσταντίνος Καραμανλής, Φωτεινή Αραμπατζή

Τρικάλων: Κώστας Σκρέκας

Θθιώτιδας: Χρήστος Σταϊκούρας

Φλώρινας: Γιάννης Αντωνιάδης

Χαλκιδικής: Γιώργος Βαγιωνάς

Χίου: Νότης Μηταράκης

   ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

Επικρατείας: Χρήστος Παππάς

Α΄ Αθηνών: Νίκος Μιχαλολιάκος, ο οποίος εάν επιλέξει την έδρα της Β΄ Αθήνας τότε εκλέγεται η Δήμητρα Βελέτζα

Β΄ Αθηνών: Γιώργος Γερμενής, Ηλίας Παναγιώταρος, καθώς και Ελένη Ζαρούλια εάν ο κ. Μιχαλολιάκος επιλέξει την έδρα της Α΄ Αθηνών

Α΄ Πειραιώς: Νικόλαος Κουζηλός

Β΄ Πειραιώς: Γιάννης Λαγός

Αττικής: Ηλίας Κασιδιάρης

Αχαΐας: Μιχάλης Αρβανίτης

Αιτωλοακαρνανίας: Κωνσταντίνος Μπαρμπαρούσης

Βοιωτίας: Ευάγγελος Καρακώστας

Εύβοιας:

Α΄ Θεσσαλονίκης: Αντώνης Γρέγος

Κέρκυρας: Ιωάννης Αϊβατίδης

Κιλκίς: Χρήστος Χατζησάββας

Μαγνησίας: Παναγιώτης Ηλιόπουλος

Μεσσηνίας: Δημήτρης Κουκούτσης

Πέλλας: Ιωάννης Σαχινίδης

Χαλκιδικής: Σωτηρία Βλάχου

   ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΑΡΑΤΑΞΗ ( – ΔΗΜΑΡ):

Επικρατείας: Θανάσης Θεοχαρόπουλος

Α΄ Αθηνών: Κώστας Σκανδαλίδης

Β΄ Αθηνών: Φώφη Γενηματά και Ανδρέας Λοβέρδος, ενώ εάν η πρόεδρος του επιλέξει την έδρα της Αχαΐας τότε εκλέγεται και ο Μιχάλης Χρυσοχοΐδης

Αττικής: Εύη Χριστοφιλοπούλου

Αιτωλοακαρνανίας: Δημήτρης Κωνσταντόπουλος

Αργολίδος: Γιάννης Μανιάτης

Αρκαδίας: Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος

Αχαΐας: Φώφη Γενηματά, η οποία εάν επιλέξει την έδρα της Β΄ Αθηνών τότε εκλέγεται ο Θεόδωρος Παπαθεοδώρου

Δράμας: Χαρά Κεφαλίδου

Δωδεκανήσου: Δημήτρης Κρεμαστινός

Ηλείας: Γιάννης Κουτσούκος

Ηρακλείου: Βασίλης Κεγκέρογλου

Α΄ Θεσσαλονίκης: Ευάγγελος

Β΄ Θεσσαλονίκης: Γιώργος Αρβανιτίδης

Λακωνίας: Λεωνίδας Γρηγοράκος

Σερρών: Μιχάλης Τζελέπης

   ΚΚΕ:

Επικρατείας: Αλέκα Παπαρήγα

Α΄ Αθηνών: Λιάννα Κανέλλη

Β΄ Αθηνών: Δημήτρης Κουτσούμπας, Θανάσης Παφίλης, Χρήστος Κατσώτης

Β΄ Πειραιώς: Διαμάντω Μανωλάκου

Αττικής: Γιάννης Γκιόκας

Αιτωλοακαρνανίας: Νίκος Μωραΐτης

Αχαΐας: Νίκος Καραθανασόπουλος

Ηρακλείου: Μανώλης Συντυχάκης

Α΄ Θεσσαλονίκης: Γιάννης Δελής

Β΄ Θεσσαλονίκης: Θανάσης Βαρδάλης

Λάρισας: Γιώργος Λαμπρούλης

Λέσβου: Σταύρος Τάσσος

Μαγνησίας: Κωνσταντίνος Στεργίου

   ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Α΄ Αθηνών: Σπύρος Λυκούδης

Β΄ Αθηνών: Γρηγόρης Ψαριανός, Χάρης Θεοχάρης, Γιώργος Αμυράς

Αττικής: Γιώργος Μαυρωτάς

Αχαΐας: Ιάσωνας Φωτήλας

Ηρακλείου: Σπύρος Δανέλλης

Α΄ Θεσσαλονίκης: Σταύρος Θεοδωράκης, ενώ εάν επιλέξει την έδρα του νομού Χανίων, τότε εκλέγεται η Χριστίνα Ταχιάου

Β΄ Θεσσαλονίκης: Κατερίνα Μάρκου

Λάρισας: Κωνσταντίνος Μπαργιώτας

Ροδόπης: Ιλχάν Αχμέτ

Χανίων: Σταύρος Θεοδωράκης, ενώ εάν επιλέξει την έδρα της Α΄ Θεσσαλονίκης, τότε εκλέγεται η Δάφνη Μανουσάκη

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ

Α΄ Αθηνών:

Β΄ Αθηνών: Πάνος Καμμένος, Θανάσης Παπαχριστόπουλος

Β΄ Πειραιώς: Δημήτρης Καμμένος

Αττικής: Κώστας Κατσίκης

Αχαΐας: Νίκος Νικολόπουλος

Α΄ Θεσσαλονίκης: Κώστας Ζουράρης

Β΄ Θεσσαλονίκης: Γιώργος Λαζαρίδης

Λάρισας: Βασίλης Κόκκαλης

Σερρών: Μαρία Κόλλια – Τσαρούχα

   ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

Α΄ Αθηνών: Μάριος Γεωργιάδης

Β΄ Αθηνών: Βασίλης Λεβέντης, Γιώργος – Δημήτρης Καρράς, ενώ εάν ο πρόεδρος του κόμματος επιλέξει την έδρα της Α΄ Θεσσαλονίκης, τότε εκλέγεται και ο Νίκος Χατζηαθανασίου

Β΄ Πειραιώς: Θεοδώρα Μεγαλοοικονόμου

Αττικής: Δημήτρης Καβαδέλλας

Α΄ Θεσσαλονίκης: Βασίλης Λεβέντης, ο οποίος εάν επιλέξει την έδρα της Β΄ Αθηνών, τότε εκλέγεται ο Ιωάννης Σαρίδης

Β΄ Θεσσαλονίκης: Αριστείδης Φωκάς

Λάρισας: Γιώργος Κατσιαντώνης

Σερρών: Αναστάσιος Μεγαλομύστακας

Πηγή: kathimerini.gr

PagasitikosNews logo

ΠΡΟΣΦΑΤΑ TWEETS

  • Η ΠΠΜ απαιτεί μετρήσεις για #διοξίνες στο Βόλο και παύση της καύσης σκουπιδιών #διοξίνες - https://t.co/tt396b1rMI -

  • Στην εκδήλωση της Πανθεσσαλικής Στέγης για τον Παπαδιαμάντη η αντιπεριφερειάρχης ΠΕΜΣ - https://t.co/ZZTHlCiVge… -

  • Όμιλος δημοσιογραφίας στο πρότυπο Γυμνάσιο Βόλου #όμιλοςδημοσιογραφίας #πρότυποΓυμνάσιοΒόλου - https://t.co/2Sv5uZg1iA -

"Αλιεύοντας" την είδηση